pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 27 stycznia 2019 przez użytkownika

plakat z napisem droga do latarni w stilo

1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 29 stycznia 2019 przez użytkownika

Stilo to maleńka miejscowość leżąca w województwie pomorskim w powiecie wejherowskim. Znajduje się w niej latarnia morska, która, prócz plaży, jest tu jedyną atrakcją turystyczną. Warto ją zobaczyć i zwiedzić podczas pobytu w okolicznych miejscowościach np. w Łebie. My skorzystaliśmy z tego, że właśnie byliśmy w Łebie na wczasach i pojechaliśmy do Stilo.

Z mapki, która znajdowała się w przewodniku turystycznym, odczytaliśmy, że z Łeby do latarni nie ma innego przejazdu jak przez Nowęcin, Ulinię i Sasino. Są to drogi przeznaczone dla samochodów. Jest oczywiście jeszcze jedna droga do Stilo, prosto do latarni, dla rowerzystów. Więc, by się tam dostać trzeba objechać jezioro Sarbsko, mijając w/w miejscowości. My dotarliśmy tam w jakieś 30 minut. Zaraz po zaparkowaniu należy opłacić parking (7 zł) i można dalej ruszyć do latarni. Po drodze do niej znajdziemy budki z ciepłymi posiłkami, z których polecam skorzystać. Dzień, w którym zwiedzaliśmy latarnię, był bardzo zimny i deszczowy jak na lipiec. Między innymi z tego względu postanowiliśmy szybko dostać się do wnętrza tej wielkiej budowli. Najpierw jednak, należało pokonać drogę leśną pod górkę, by dotrzeć na miejsce.

droga do latarni

Najpierw przez piach...

droga przez las

....a potem pod górkę.

Po dotarciu na szczyt ucieszyłam się, że za chwilę wejdę jeszcze wyżej, by rozkoszować się widokami.... Niestety, latarnia była nieczynna. Na szczęście tylko przez godzinę, bo akurat trafiliśmy na przerwę. Czas ten wykorzystaliśmy jednak, gdyż dookoła latarni były umieszczone tablice informujące turystów o historii latarni, godzinach otwarcia itp. A dodatkowo dla zgłodniałych znajdował się tu także mały bar czy też sklepik. Przerwa w zwiedzaniu latarni trwała chyba w godzinach 13-14 lub 14-15 -  nie pamiętam już tego dokładnie.

tablica przy latarni

Tablica informująca o tym, jak zostać zdobywcą odznaki "Bliza".

tablica west-star

Tablica informująca o zatopionym statku "West Star", którego część wystaje z morza do dnia dzisiejszego i widać go z wieży latarni. 

Z historii możemy dowiedzieć się, że latarnia ta powstała na przełomie 1904 - 1906 roku. Wykonana została przez firmę z Berlina, wg projektu Waltera Körtego, niemieckiego architekta. Początkowo latarnia była wyposażona w lampę łukową zasilaną przez prąd o mocy 110 V, zaś dopiero później w roku 1926 wprowadzono oświetlenie żarówkowe o mocy 2000 W. Latarnia usytuowana jest na wierzchołku wydmy o wysokości 41 metrów n.p.m. i znajduje się 1000 metrów od brzegu plaży. Wygląda tak:

latarnia Stilo

Widok na latarnię Stilo - charakterystyczne trzy kolory czarny, biały i czerwony rozróżniające tę latarnię od innych na wybrzeżu bałtyckim.

Po zakupieniu biletów (około 5,00 zł) wdrapując się na szczyt latarni mamy okazję obejrzeć jej budowlę od wewnątrz. Wnętrze zbudowane jest z żeliwnych elementów łączonych za pomocą nitów i uszczelnionych ołowiem. Cała latarnia jest wykonana z metalu i jest to jedna z dwóch latarni (jeszcze jedna w Jastarni) całkiem metalowych w Polsce. Ale wewnątrz nie tylko przyglądamy się jej konstrukcji. Latarnicy pracujący w latarni zadbali o to, by umilić czas, w którym turyści schodzą i wchodzą do latarni i umieścili na jej ścianach przepiękne obrazy z pejzażem morskim i latarniami.

obrazy w latarni stilo

Obrazy we wnętrzu latarni.

obrazy przedstawiające morze

Obraz przedstawiający morskie wybrzeże.

latarnie na polskim wybrzeżu

Latarnie morskie.

schody w latarni stilo

Schody w latarni morskiej w Stilo.

Gdy dotarliśmy na szczyt mogliśmy podziwiać piękne widoki z góry 33,4 metrowej latarni. Wszystko byłoby jeszcze piękniejsze, gdyby nie ta pogoda. Z godziny na godzinę zaczynało chyba coraz mocniej padać. A będąc na balkonie widokowym do deszczu dołączył się jeszcze wiatr, który na górze był jeszcze bardziej silny. Patrzyłam tylko, żeby mnie nie zdmuchnął na dół, ale udało mi się porobić kilka ciekawych zdjęć. Na jednym z nich widać także nautofon, czyli tzw. buczek, który służył do nadawania sygnałów dźwiękowych podczas mgły (znajduje się on 150 m od morza). Mimo tak długiego oczekiwania na zwiedzanie latarni w Stilo szybko zeszliśmy na dół i czym prędzej udaliśmy na ciepły posiłek, a potem do samochodu i wróciliśmy do Łeby.

buczek widziany z latarni stilo

widok w dół latarni na samochód

widok na wydmy z latarni

widok na morze z latarni

komentarz 7 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
Szkoda że nie daliście więcej informacji o tym Buczku i najlepiej jakieś zdjęcia ze środka. A tak w ogóle to on jeszcze działa?
...