pytanie zadane 22 grudnia 2015 w Turystyka przez użytkownika anonimowy

Ile jest latarni w Polsce i gdzie się znajdują?

1 odpowiedź

odpowiedź 23 grudnia 2015 przez użytkownika

Na polskich wybrzeżach znajduje się 15 latarni morskich. Latarnią morską nazywa się znak nawigacyjny, który jest umieszczony nad brzegiem morza lub czasem w morzu. Latarnie morskie prócz światła, mogą także wysyłać sygnały dźwiękowe, a niektóre również sygnały radiowe. Latarnie morskie mogą znajdować się też nad brzegiem jezior jeśli odbywa się w nich żegluga. Latarnie morskie obecnie działają bezobsługowo lub z pomocą wykfalifikowanego pracownika zwanego latarnikiem. 

Latarnie morskie na polskich wybrzeżach znajdują się w takich miejscowościach jak:

1. Świnoujście - 64 m, 308 schodów. Jest to najwyższa latarnia morska w Europie. Jedyna w Polsce, która świeci na dwa kolory: biały i czerwony. 

 2. Wisełka - 15 m. Nazywa się ją Kikut i jest ona w pełni zautomatyzowana. Jedyna taka latarnia bez stałej obsługi. Nie można jej zwiedzać. 

3. Niechorze - 45 m, 200 schodów. Podobno jest to najładniejsza latarnia morska w Polsce

4. Latarnia w Kołobrzegu - 26 m. W sezonie letnim otwarta jest ona do późnego wieczora, więc można z niej podziwiać zachody słońca. 
latarnia kołobrzeg

5. Gąski - 50 m. Latarnia jest wpisana do rejestru zabytków.

6. Darłowo - 22 m. Gdy jest sztorm na morzu, fale docierają do wnętrza latarni. Uważana za najmniej ciekawą pod względem architektonicznym, ale ma najładniejsze bilety wstępu. 

7. Jarosławiec - 33 m. Znajduje się ona przy głównej ulicy miasta. Niedaleko niej znajduje się stara latarnia morska pochodząca z 1830 roku. 

8. Ustka - 20 m. Z tarasu widokowego można podziwiać okolicę, a we wnętrzu latarni skomplikowany układ soczewek. 

9. Czołpino - 25 m. Najbardziej oddalona od siedzib ludzkich. Znajduje się w Słowińskim Parku Narodowym. 

10. Latarnia w Stilo - 33 m. Najbardziej charakterystyczna latarnia morska. Niegdyś była ona najnowocześniejszą konstrukcją na wybrzeżu. 
latarnia Stilo

11. Latarnia Rozewie - 33 m. Latarnia o największym zasięgu i najstarsza. Składa się z dwóch części: murowanej stożkowej wieży i stojącej na niej drugiej części metalowej. 
latarnia morska rozewie jastrzębia góra

12. Latarnia w Jastarni - 13,3 m. Najniższa latarnia morska w Polsce. W pełni zautomatyzowana. Nie można jej zwiedzać. 
latarnia morska w Jastarni

13. Latarnia na Helu - 40 m. Stoi na samym krańcu Półwyspu Helskiego i jest bardzo ważna dla statków płynących w stronę Gdyni lub Gdańska. 
latarnia morska na Helu

14. Gdańsk - 61 m. Jest to najnowocześniejsza i najmłodsza latarnia morska w Polsce. Posiada windę, ale nie jest udostępniona do zwiedzania. Zwiedzać można latarnię w Nowym Porcie.

15. Latarnia w Krynicy Morskiej - 27 m. Można z niej oglądać zarówno morze, jak i Zalew Wiślany.
latarnia Krynica Morska
 

Lista latarni morskich na mapie 
(ułatwi Wam dojazd do każdej z nich)


Nieistniejące latarnie w Polsce

Jeśli chodzi o polskie latarnie, to są też takie, które już nie istnieją, ale kiedyś były i znajdowały się w dzisiejszych miejscowościach turystycznych lub miejscach mniej znanych. Oto one

- Jastarnia-Bór - latarnia znajdowała się między Jastarnią a Helem i wybudowano ją w 1872 roku. Oświetlała ona rody przybrzeżna w odległości 2 mil morskich. Wieża latarni miała 20,5 m wysokości i znajdowała się na na 22 m wydmie. Latarnię zniszczono w 1939 roku. 

- Gdynia-Oksywie - latarnia znajdująca się w dzielnicy Oksywie, wybudowana w 1887 roku. Stala ona na 39 metrowym klifie. Zlikwidowana została w 1933 roku, a obecnie w jej miejscu stoi pomnik. 

komentarz 29 kwietnia 2019 przez użytkownika anonimowy
Fajna ta wasza lista latarni morskich w polsce. Dzięki bo, będę wiedział czy w danej miejscowości jest tego typu budowla do zwiedzania gdy będę tego lata nad bałtykiem.
komentarz 23 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Na większości byłem. Fajna atrakcja do zwiedzania polecam.
...