pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

miasto łeba centrum

2 odpowiedzi

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika

W tym roku wybraliśmy się na wakacje do Łeby, pięknej nadmorskiej miejscowości położonej na Wybrzeżu Słowińskim. Powiem szczerze, że mimo tego, że ma niewielu mieszkańców to w sezonie letnim jest tu tłok. Nie wiem dokładnie od czego mam tak naprawdę zacząć pisanie, by jak najlepiej przybliżyć wam to miasto. Tyle tu atrakcji.

skansen łeba

Skansen, czyli bar z bardzo dobrym jedzeniem. Umiejscowiony naprzeciwko mostku, na pewno każdy go znajdzie.

Może więc zacznę od początku, od tego co dla turystów najważniejsze, a więc od noclegu. Łeba dysponuje wieloma hotelami, ośrodkami, pensjonatami, polami namiotowymi i campingowymi, że na pewno każdy znajdzie tu nocleg w dogodnych cenach, bliżej lub dalej morza. My mieliśmy nocleg w pobliżu portu skąd niedaleko znajdowały się plaże: A i B.

centrum łeby

Centrum miasta jak widać tętniące życiem.

centrum w łebie

Przy porcie rybackim można było zakupić i wypróbować wędzonych specjałów morza.

Plaża A to plaża strzeżona. Jest plażą najczęściej i najbardziej odwiedzaną przez wypoczywających, ponieważ to na niej znajduje się najwięcej atrakcji. Są to m. in. skoki na bungee, widok na pełne morze, a także na słynny hotel "Neptun"; bar, w którym przy wieczornych godzinach można było się pobawić, potańczyć, a na plaży w ciągu dnia można spotkać sprzedawcę latawców, z których radość mają nie tylko dzieci.

zamek w łebie

Plaża A wieczorem, w tle hotel Neptun.

plaza A łeba

Plaża A w Łebie.

Plaża B to również plaża strzeżona, natomiast leży po drugiej stronie portu i jedyne miejsce, którym można się na nią dostać, to mostek w środku miasta. Jest to plaża bardziej spokojna, uczęszczana przez mniejszą ilość turystów niż na plaży A, ze względu na to, że nie ma na niej aż tak wielu atrakcji. Jest za to ciszej i spokojniej, jeśli ktoś chce wypocząć. Jest w Łebie jeszcze jedna plaża, plaża C, która jest niestrzeżona i może dlatego (po części) odwiedzana przez garstkę wczasowiczów.

most w łebie

Mostek, po którym trzeba przejść by dostać się z plaży A na plażę B.

plaza b łeba

Plaża B w środku dnia.

plaza b łeba

Plaża B w Łebie.

Wracając z plaż, każdy na pewno "zahaczyć" o centrum miasta Łeba, które tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Naprawdę nie sposób się tu nudzić. Centrum to przede wiele lokali gastronomicznych oferujących prócz tradycyjnych dań, smaczne ryby, podane w każdej postaci. Centrum to także atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wymienię tu kilka, które udało mi się zapamiętać, m. in. Salon Śmiechu z lustrami, występy zespołów Indiańskich, grających na oryginalnych instrumentach; Pan, który potrafi zrobić wszystko z baloników (to atrakcja wywołująca podziw wśród najmłodszych), artyści malujący portrety, sprzedaż wyrobów z gliny, szkła itp. Jest tego mnóstwo i wszystko to dzieje się na głównym placu w centrum tej małej miejscowości.
Pod koniec tego artykułu dodam, że Łeba jest kolorowa zwłaszcza w wakacyjne miesiące roku i zachęca na wiele sposobów, by turyści odwiedzali ja częściej. C.D.N.

plaza w łebie wieczorem

Zachód słońca na plaży B.

plaza w wieczór

Fale morskie o zachodzie słońca w Łebie.

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 7 sierpnia 2023 przez użytkownika

W budynkach Łeby rozsianych po całym terenie odbywają się różnego rodzaju wystawy. Pokrótce opiszę te, w których byliśmy.

1. - Wystawa Akademii Przyrody Świata, czyli tzw. Oceanarium, które zapraszało na oglądanie wszelakich okazów rybek i innych stworzeń żyjących w wodach oceanów np. rekin, nadymka, skrzydlica pstra, najeżki, piranie, ukwiały, mureny, płaszczki, pyszczaki, barakudy i kraby. Wystawę można odwiedzać w godzinach otwarcia (nie pamiętam już dokładnie jakie to były godziny), a cena za wstęp kosztuje: dzieci - 10 zł, dorośli - 25 zł, ulgowy - 15 zł. Wiem, że ceny mogą troszeczkę odstraszyć, ale jeśli ktoś nie był nigdy w takim oceanarium to polecam.

2. - Wystawa zabawek epoki PRL-u. Wystawa ta znajdowała się w szkole podstawowej w Łebie i zawierała wiele ciekawych zabawek, elementów, rzeczy pochodząceych z epoki PRL-u. Jeśli ktoś interesuje się tą epoką lub w niej żył to warto tu wstąpić. Bilet kosztuje około 10 zł, a na pamiątkę można wypalić sobie "coś" na deseczce, którą otrzymacie po wejściu.

3. - Wystawa motyli - znajdująca się w centrum wystawa motyli to nic innego jak ekspozycje motyli zbieranych z różnych zakątków świata umieszczone w gablotkach, udostępnionych do zwiedzania.

4. - Galeria, znajdująca się przy porcie w drodze do morza, w której znajdują się zbiory urządzeń morskich, pamiątki związane z Łebą oraz makiety latarni morskich na wybrzeżu. Zwiedzanie tej galerii jest bezpłatne.

galeria łeba

Galeria znajdująca się przy porcie

W pobliżu portu przy centrum można skorzystać z wycieczki jachtem, łódką, pontonem lub statkiem pirackim. Jednym z największych statków, oferujących takie godzinne wycieczki po morzu, jest statek piracki "Denega". My wybraliśmy się na taki rejs, by móc podziwiać widoki na pełnym, otwartym morzu. Na pokład statku zaprasza kapitan oraz piratki. W momencie, gdy statek znajduje się już na morzu, gdy wypłynie z portu, dla pasażerów przygotowane są różne atrakcje. Każdy musi mieć tatuaż, który robi jedna z piratek, a poza tym dla chętnych organizowane są zabawy, takie jak: chrzest morski, próba smaku czy granie w kości z piratką Oszustką. Polecam do skorzystania z tej formy wakacyjnej przygody, gdyż zawsze jest to jakieś nowe doświadczenie. Rejs takim statkiem to koszt około 30 zł za dorosłą osobę i 20 zł za dzieci. Dodam tylko, że nam trafiła akurat bardzo ładna, słoneczna pogoda, ale statek wypływa też gdy pogody nie ma, także każdy znajdzie odpowiednią porę dla siebie.

statek w łebie

Statek Denega wpływający do portu.

port jachtowy łeba

Port jachtowy widziany ze statku.

bounge łeba

Plaża A - widok ze statku

widok na plażę łeba

Widok na plażę w hotel Neptun w Łebie.

rejs statkiem

Na statku podczas wypływania w pełne morze.

statek na morzu

I już na pełnym morzu.

Jeśli ktoś z was będzie chciał odpocząć od zgiełku i hałasu to można udać się na spacer do parku przy morzu, w którym znajduje się tzw. Łabędzi Staw. Podobno jak sama nazwa wskazuje swoje siedlisko mają tam łabędzie, ale... Z ciekawości poszliśmy zobaczyć ów łabędzie i ... Niestety, żadnych łabędzi nie widziałam, ani jednego. Może to trochę przereklamowane, a może akurat wtedy ich nie było? Na koniec wspomnę jeszcze o jednej atrakcji, która znajduje się dość daleko od centrum. Jest to Park Dinozaurów oraz ogród ornitologiczny.

łabędzi staw łeba

...