pytanie zadane 29 stycznia 2019 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 29 stycznia 2019 przez użytkownika

Jastarnia to punkt często odwiedzany przez wakacyjnych turystów, gdyż zarówno na prawo, jak i na lewo od niej, znajdują się inne ciekawe miasteczka warte odwiedzenia, a Jastarnia leży na samym ich środku. Jest tu wiele atrakcji, a osoby spacerujące na plażę i z niej, na pewno natkną się na jedną z nich jaką jest latarnia morska. 

Wygląda ona tak:

latarnia morska w Jastarni

Niestety latarnię tę można oglądać tylko z zewnątrz i to z pewnej odległości, gdyż znajduje się ona za płotem. Nie jest ona udostępniona do zwiedzania ze względu na brak odpowiednich warunków do przebywania w jej wnętrzu. Szkoda, bo na pewno byłaby ciekawym punktem na mapie i dodatkowym miejscem do zwiedzenia. Wybudowana została w kształcie walca i pomalowana w pomarańczowo - białe pasy. Jest to latarnia całkowicie zbudowana z metalu (tak jak latarnia ze Stilo). Zobaczyć ją możecie niedaleko wejścia 49 na plażę (jest to główne wejście). To właśnie w tym miejscu na plaży odbywają się wszelakie imprezy.

drogi prowadzące do plaży i latarni

Latarnia ta ma wysokość 13,5 metra i jest najniższą ze wszystkich latarnia na wybrzeżu.  Wybudowana została w roku 1950 (ta w obecnym stanie). Poprzednio stała tu również latarnia (wybudowana w 1938 roku), jednak była niszczona w działaniach wojennych.

...