2 odpowiedzi

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 13 listopada 2023 przez użytkownika

Ta przepiękna miejscowość zachwyca przede wszystkim wspaniałym położeniem. Znajduje się ona na Półwyspie Helskim, który nazywany jest najdłuższym molem w całej Europie. I nie bez powodu, gdyż ma on długość 34 kilometrów. Fakt, że takiego długiego mola nie znajdziecie nigdzie. Można tu się poczuć jak na wyspie.

Do Jastarni, jak również do innych miejscowości na Półwyspie, prowadzi tylko jedna droga. Długa, prosta, asfaltowa ulica ciągnie się od Władysławowa, przez Chałupy, Kuźnicę, Jastarnią, Juratę, aż na Hel. Dzięki przyrodzie panuje tu specyficzny mikroklimat o hartujących właściwościach. Poza tym do wyboru na kąpiele mamy z jednej strony morze, a z drugiej Zatokę Pucką. Zajmę się natomiast Jastarnią, bo o niej pierwszej chciałam napisać.

Jastarnia leży mniej więcej po środku Półwyspu Helskiego. Razem z Juratą i Kuźnicą tworzy Małe Półwyspowe Trójmiasto. Zachowała ona swój dawny charakter i wygląd. W niektórych częściach miasta można spotkać jeszcze stare, zabytkowe domki, wąskie uliczki oraz poczuć klimat małej wyspy. Dla niektórych turystów przyjazd na wczasy może być uciążliwy, gdyż ze względu na położenie, nie ma tu dużo miejsca na parkowanie samochodów. Parkingi są tylko przy domach, w których wypoczywamy (a też nie zawsze) i w innych miejscach miasta, ale płatne. Co ciekawe tak jest w każdej miejscowości na Półwyspie. To dlatego, że nie poszerza się ona już bardziej, a turystów z roku na rok przybywa tu coraz więcej. Oczywiście można się tu dostać również pociągiem, ale przesiadki są męczące więc pewnie dlatego większość woli jazdę samochodem.

centrum jastarni

Spacerując po mieście można odwiedzić dwa muzea, Kościół, kapliczkę, latarnię morską i przez tory kolejowe dostać się na plażę. O muzeach napiszę w kolejnych artykułach bardziej szczegółowo. Dodam tylko, że warto je zobaczyć będąc w Jastarni. Tory kolejowe w niektórych miejscach znajdują się tuż przy plaży. Często słychać nadjeżdżający pociąg będąc w środku miasta. A wieczorami słychać również szum morskich fal. Dodam, że warto podczas upałów spać przy otwartym oknie, gdyż można wdychać świeże morskie powietrze. Zimą w Jastarni tworzą się lodowe kule na plaży.

Zabytkowy Kościół znajduje się na ulicy Bałtyckiej i z pewnością łatwo do niego trafić, gdyż Jastarnia nie jest dużym miastem. Został wybudowany z cegły w 1931 roku. Wzniesiono go w stylu neogotyckim. Warto dodać, że znajduje się w nim ambona w kształcie łodzi. Podobna taka znajduje się w Krynicy Morskiej.

tory kolejowe w jastarni

Znajduje się tu duża ilość torów. Pociągi krążą kilkanaście razy dziennie po Półwyspie. W centralnych miejscach przy torach znajdują się specjalne, bezpieczne przejścia.

kapliczka w jastarni

Kapliczka znajdująca się naprzeciwko Kościoła.

plaża w jastarni

Widok na wieczorną pustą plażę. Jak widać piasek jest tu bielusieńki i mięciutki, a woda wyjątkowo ciepła.

wieczór na plaży w jastarni

ślady stóp na plaży

mewy na plaży w jastarni

Stali bywalcy plaży, zwłaszcza wieczorami.

Przechodząc przez centrum miasta nie będziecie się nudzić. Na ulicy Stefańskiego w małym parku codziennie odbywają się jakieś atrakcje. Do niektórych z nich należy np. pokaz tańca Zumba, pokazy tańców mieszkańców okolicy, granie na wiaderkach, występy indiańskich zespołów i wiele, wiele innych. Przy okazji można dobrze zjeść w pobliskich barach i restauracjach. Jeśli macie ochotę na pizzę, to polecam najlepszą pizzerię w Jastarni - Mariano przy ulicy Stelmaszczyka. Zawsze tak samo przyrządzana pizza, zawsze pełno ludzi i zawsze wyśmienita i nie droga.

główna ulica w jastarni

Główna ulica w Jastarni.

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika

Przechodząc środkiem miasta podążaliśmy na drugą część Jastarni, która leży nad wodami Zatoki Puckiej. Po tej stronie znajduje się molo o długości 320 metrów, skąd dokładnie widać krajobraz Pucka. Wody Zatoki są bardzo płytkie, dlatego też jest to idealne miejsce do uprawiania windsurfingu lub kitesurfingu. Znajdują się tu także szkoły nauki na wybranej desce, jeśli ktoś miałby ochotę spróbować swoich sił z wiatrem i wodą. Z mola widać również stojące w wodzie w stroną Juraty schrony.

zatoka pucka wieczorem

Widok z mola na surfujących w oddali wind i kite surfigerów.

widok z zatoki puckiej

Tuż za molo mieści się port rybacko - jachtowy. Co ciekawe w wodach portu można dojrzeć przezroczysto - fioletowe meduzy. Wystarczy lekko wyjrzeć zza chodnika i popatrzeć w wodę. Port jest dobrym miejscem na odpoczynek. Jest to również miejsce, gdzie organizuje się liczne imprezy (zazwyczaj w poniedziałki o 22), miejsce żeglugi statku wycieczkowego Żegluga Gdańska (rejsy dzienne do Gdyni i z powrotem kosztują w jedną stronę 14 zł za osobę - rejs trwa 1,5 h) oraz rejs kutrem rybackim "Magdalena" (godzinny rejs po Zatoce kosztuje 15 zł). W Bosmanacie portu podobno znajduje się również Muzeum. Podobno, bo tak można wyczytać na różnych internetowych stronach. Natomiast nie zwiedziliśmy go, gdyż Pani z informacji turystycznej powiedziała, że panowie tam pracujący niechętnie wpuszczają tam turystów. Byliśmy oczywiście zobaczyć czy tak jest naprawdę, ale nie zastaliśmy nikogo.

port rybacki w jastarnii

port jachtowy jastarnia

widok na port jachtowy

widok na zalwe zatokę pucką

Plaża od strony Zatoki Puckiej.

Wracając od strony portu i kierując się główną ulicą w stronę centrum znajduje się restauracja godna mojego polecenia. Zachęcam do wybrania się tam na obiady. Koszt około 20 zł, ale bardzo duża porcja, a restauracja nazywa się Kuchnia Mojej Babci. Idąc dalej przez jakieś 20 minut (cały czas główną) możecie zwiedzić Torfowe Kłykle - ścieżkę przyrodniczą. My przeszliśmy tylko kawałek, gdyż później nie mogliśmy znaleźć przejścia. Oto jak wygląda ścieżka.

droga do rezerwatu jastarnia

chleb w jastarni leżący na trawue

A oto co znaleźliśmy na ścieżce przyrodniczej...

Ostatnim punktem na naszej mapie zwiedzania Jastarni było centrum lotniskowe. Możecie skorzystać z przelotu samolotem turystycznym nad Półwyspem Helskim. Taka przyjemność trwa 10 minut, a jej koszt jest zależny od ilości osób. Samolot zabiera max. trzy osoby. Wtedy płacicie za osobę 130 zł. Natomiast można lecieć we dwójkę, ale koszt wynosi wtedy 180 zł za osobę, więc trzeba przemyśleć, czy taki lot w ogóle się opłaca. Oczywiście ja czytałam wcześniej informacje o owych lotach w Internecie i ceny oraz samoloty były zupełnie inne niż okazało się na miejscu. Więc piszę jak jest.

samolot dwuosobowy jastarnia

Oto samolot przeznaczony na loty turystyczne.

samoloty w jastarni

Pozostałe samoloty znajdujące się na terenie lotniska, które można obejrzeć za opłatą.

Kończę opis Jastarni, pięknego i uroczego miasta. 

leżaki na plaży

plaza wieczorrem w jastarni

...