1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika

Znów przeniosę Was nad morze, do pięknej, małej miejscowości o nazwie Kuźnica. Jadąc nad morze w stronę Helu, każdy ją mija po drodze, ale ja zachęcam do zatrzymania się tam choć na parę chwil. A dlaczego to dowiecie się czytając poniższy tekst.


Przyznam szczerze, że ja na dłużej tez w Kuźnicy nie byłam, ale spędziłam tam prawie cały dzień. Plaża, zwiedzanie okolicy i kolacja nad Zatoką Pucką, a przed nią jeszcze wielkie gofry z truskawkami i bitą śmietaną - w Kuźnicy są najlepsze. Wspomnę jeszcze, że właśnie tu mierzeja helska jest najwęższa i wynosi 200 metrów.

Wieś ta nie zawsze była tak często odwiedzana przez turystów jak kiedyś. W początkowych wzmiankach o niej pochodzących z 1663 roku, znajdowała się tu tylko jedna chata. Dopiero z czasem zaczęto doceniać ten rejon Polski i bogactwo naturalne, zwłaszcza w ryby. Ciekawostką jest to, że do końca XIX wieku to właśnie w Kuźnicy było najwięcej mieszkańców, którzy zamieszkiwali półwysep.
Latem życie tętni tu głównie na plaży i nad Zatoką. Mimo najwęższego odcinka, plaże są tu szeroki i bardzo piaszczyste. Znajdują się one tuż za torami kolejowymi. Jeśli zamierzacie spędzać tam cały dzień, a nie chcecie brać ze sobą jedzenia, nie ma się czym martwić. Od kąpieliska jest zaledwie 100 kroków do centrum. Jak już wcześniej wspominałam w artykule o Jastarni, jest tu problem z parkowaniem samochodów na poboczu. Miejsce znajdziecie na pewno na parkingu strzeżonym (czasem płatnym). Jeśli chodzi o Zatokę, to tak samo jak na całym wybrzeżu od jej strony, możecie korzystać z uroków płytkiej wody i nauczyć się pływania na desce. Jest tu wiele ośrodków kitesurfingu i windsurfingu także każdy znajdzie coś dla siebie. Dla tych co nie lubią "się moczyć" polecam przejażdżki łodziami historycznymi tzw. pomerankami, które cumują w porcie.

port rybacki w kuźnicy

Owy port czy też przystań rybacka, znajdują się na ulicy Hallera. Prócz "wodnych" przygód, znajduje się tu również wiele wędzarni, gdzie można skosztować świeżej rybki. Warto dodać, że w wodach Zatoki jest takie miejsce określane mianem Kuźnickiej Jamy, gdzie tutejsi rybacy mają swoje łowisko (jej głębokość sięga 6 metrów).

przystań w kuźnicy

ulica hallera

Jeżeli lubicie morze oraz festyny, to warto przyjechać tu w czerwcu. Wtedy właśnie ma miejsce Rybacka Pielgrzymka Łodziami do Pucka. Tradycja ta sięga XIII wieku i jest połączona z odpustem św. Piotra i Pawła. Po festynie rybacy wyruszają w dalszą podróż swoimi bogato zdobionymi łodziami.

statki i łodzie w porcie rybackim w kuźnicy

Spacer po przystani. Widać piękne, kolorowe łodzie, a w tle Kuźnica wraz z Kościołem.

krzyż w porcie rybackim w kuźnicy

Tuż przy przystani znajduje się krzyż upamiętniający rybaków.

Na wcześniejszym zdjęciu widzieliście Kościół z daleka, a poniżej zdjęcie z bliska. Kościół ten nosi nazwę Kościoła Rybackiego, który wybudowano w 1933 roku. Jego wnętrze skrywa 9 kolorowych witraży, które podczas słonecznej pogody stwarzają niesamowitą atmosferę zadumy. Podobnie jak w Kościele w Krynicy Morskiej, również i tu znajduje się ambona w kształcie łodzi.

kościół w kuźnicy

Kościół Rybacki znajdujący się przy głównej ulicy w Kuźnicy.

Przed wyjazdem warto jeszcze wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą, która ma około 2,6 km długości. Prowadzi na górę Libek o wysokości 12,5 metra, z której rozpościera się wspaniały widok na Zatokę.

komentarz 19 grudnia 2016 przez użytkownika Gość

Przyznam, ze zdziwilem sie czytajac, ze Kuznica jest najwezszym miastem Helu :) na pewno nie najbardziej znanym. Widok z Gory Libek jest istotnie godzien polecenia!

komentarz 19 grudnia 2016 przez użytkownika Gość

W odpowiedzi do Antek.

Właściwie to najwęższe miejsce na Mierzei Helskiej jest tuż przy nasadzie, niedaleko za Władysławowem. Ale w Kuźnicy istotnie jest wąsko :) Naleśniki, gofry, rybki – to bogactwo (materialne) tej malowniczej wioski. Zresztą, cały Hel jest godny polecenia!

komentarz 27 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
Dzięki za wyczerpujący opis miejscowości i zdjęcia. Musze przyznać, że takich relacji osoby zwiedzających jest niewiele, jeśli chodzi o takie małe miejscowości turystyczne nad morze. A tak jak człowiek się będzie chciał tam wybrać, to może poczytać sobie taką zajawkę.
komentarz 4 lipca 2022 przez użytkownika Gość
Od trzech lat przyjeżdżamy do Kuźnicy. Dwa razy w sezonie.  Bardzo cenię sobie spokój i w Kuźnicy na plażach tego nie brakuje. Miejscowość mała, urokliwa. Jak dla mnie idealne miejsce.
...