pytanie zadane 18 sierpnia 2021 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 18 sierpnia 2021 przez użytkownika
edycja 18 sierpnia 2021 przez użytkownika

Skanseny to miejsca, które kojarzą się głównie ze starymi chatkami, prymitywnymi narzędziami gospodarskimi czy wiatrakami, w których mielono ziarna zbóż na mąkę. Dla jednych miejsca te są ciekawe, dla innych niekoniecznie. Jednak ja zachęcam do udania się tam choćby raz, choćby na sam spacer, żeby poczuć atmosferę tego miejsca. Zwiedziłam w swoim życiu już kilka skansenów m.in. Skansen w Sierpcu, a dziś pokażę Wam co ciekawego zobaczyłam będąc w Skansenie w Kłóbce

Pierwszym budynkiem jaki rzuca się w oczy, choć niekoniecznie pasuje tu wyglądem, jest Dwór Orpiszewskich. Zwiedzanie można zacząć właśnie od tej strony, albo zupełnie od przeciwnej. Owy dwór należał kiedyś do rodu Orpiszewskich - powstańców, a od roku 1987 stanowi zabytek. Wybudował go Lucjan Orpiszewski w 1845 roku, a w kolejnych latach rozbudowała go Maria z Wodzinskich Orpiszewska - malarka. Była ona żoną późniejszego właściciela dworu Władysława Orpiszewskiego, a wcześniej narzeczoną Fryderyka Chopina, który odwiedzał w dzieciństwie okolice Szafarni w województwie kujawsko-pomorskim.
Warto wspomnieć, że w roku 1833 stacjonował tu Zawisza Czarny wraz ze swym oddziałem partyzantów, czekając na bitwę pod Krośniewicami. Dwór ten był w posiadaniu rodziny Orpiszewskich do wybuchu II wojny światowej, a po niej przemianowano go na szkołę. W kolejnych latach popadał on w ruinę, aż do roku 2012 gdzie jego odbudową i renowacją zajęło się włocławskie muzeum. 

dwór orpiszewskich w Kłóbce

Dwór Orpiszewskich obecnie jest udostępniony dla turystów. Stoi on w otoczeniu parku krajobrazowego, gdzie jest również oczko wodne, rosną takie gatunki drzew jak: świerki, graby, olchy, jesiony, lipy, w tym Lipa Marii oraz różnego rodzaju krzewy ozdobne. 

Poza dworem w Skansenie w Kłóbce znajduje się tu osiemnaście budynków architektury ludowej pochodzących z różnych lat. Obiekty, które można zwiedzić pochodzą z Ziemi Dobrzyńskiej oraz z Ziemi Kujawskiej, więc spacerując między nimi można porównać sobie wygląd chat pochodzących z tych obszarów Polski. 

chata kujawska kłóbka

zagroda w skansenie w kłóbce

Zarówno budynki, jak i narzędzia znajdujące się wewnątrz chat i na podwórkach przed domkami, pochodzi z końca XVIII wieku aż do lat 30. XX wieku. Budynkami, które przykuwają uwagę są w pierwszej kolejności chatki, w których niegdyś toczyło się codzienne życie, ale warto zobaczyć również budynki stodoły, spichlerzy, chlewików, stajni, obór, piwniczek, studni czy uli. 

piwniczka w skansenie w kłóbce

Największym elementem parku etnograficznego w Kłóbce jest wiatrak pochodzący ze wsi Zaduszniki. Zwiedzić można też zakłady rzemieślników: kowala, garncarza czy olejarza, a także kościół z Brzeźna, remizę i karczmę z Wielkiego Pułkowa. 

wiatrak kłóbka

komentarz 19 września 2021 przez użytkownika Gość
Byłem w tym roku, bardzo klimatycznie. Tylko położenie trochę na uboczu więc trzeba trochę zjechać z głównej drogi.
...