pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika

karczma pohulanka

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 13 listopada 2023 przez użytkownika

Zapraszam na drugą część relacji o Skansenie w Sierpcu (tu pierwsza część). Muzeum Wsi Mazowieckiej otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10 - 18 w sezonie letnim.

W skansenie nieco się pozmieniało od czasu naszej pierwszej w nim wizyty. Nie wiem jak było wcześniej, gdyż nie zwróciłam na to uwagi, ale teraz Muzeum posiada dwa wejścia. Jedno od strony trasy Toruń - Warszawa, drugie od ulicy Narutowicza w Sierpcu. Wybierając wejście numer 1 udajemy się ścieżką wiodącą przez las do karczmy Pohulanka. Opisywałam ją w pierwszej części sierpeckiego Skansenu, lecz nie zamieściłam jej zdjęcia. Oto one:

karczma pohulanka
-Karczma Pohulanka-

Gdy zaś zdecydujemy się za rozpoczęcie zwiedzania od wejścia numer 2, pierwsze co zobaczymy to nowoczesny kompleks muzealno - wystawienniczy. Znajduje się tu m.in. budynek ochrony, administracji, konserwatorski, a także garaże, stajnia, centrum konferencyjno - szkoleniowe, budynek działu etnograficznego i inwentarzy praz budynek upowszechniania i promocji. Jeśli chodzi o ostatni punkt tej licznie wymienionej grupy obiektów to warto zajrzeć do parowozowni (w poprzednim artykule tylko została wymieniona) oraz do nowo utworzonej Galerii rzeźby.

powozownia
-W powozowni prócz dużej liczby powozów używanych niegdyś jako głównego środku transportu, znajdują się również narzędzia do naprawy owych pojazdów oraz uprzęże dla koni-

pracownia rzeźbiarska w skansenie

rzeźby w skansenie
-Galeria rzeźby prezentuje głównie figury sakralne wykonane z drewna-

sierpcekie rzeźby

Tuż obok znajduje się zespół dworski, za którym mieści się piękny staw w otoczeniu różnych gatunków drzew. Miejsce to, jak widać na poniższym zdjęciu, służy również jako piękne tło dla nowożeńców oraz par młodych chcących właśnie tu zawrzeć związek małżeński.

ślub w skansenie

Wracając do licznie spotykanych tu różnorakich gatunków drzew, Skansen jest również miejscem idealnym na wycieczki szkolne, zielone szkoły, gdzie można wybrać się na ścieżkę edukacyjną. Spacerując drogami prowadzącymi do starych chat, można spotkać wiele tablic edukacyjnych i poznać bliżej florę tego miejsca. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekcje przyrody z pewnością nie będą nudne.

ścieżka edukacyjna w skansenie

sciezka w skansenie

jakie to drzewo zagadki dla dzieci

Obszar Skansenu w Sierpcu jest duży i można zwiedzać go pieszo, ale również bryczką. Ja osobiście preferuję raczej ten pierwszy sposób, gdyż dzięki temu można wszystko dokładnie zobaczyć i nie spieszyć się podczas zwiedzania, a spacery to coś co uwielbiam. Ale wybór zwiedzania pozostawiam Wam. 

Od ostatniego czasu kiedy tu byliśmy przybyły w Muzeum nowe obiekty. Jednym z nich jest znajdujący się przy końcu obszaru zwiedzania Dwór z Uniszek Zawadzkich pochodzący z XVIII wieku.

dwór z Uniszek zawadzkich

Nowym miejscem jest również Kościół wraz z dzwonnicą. Poprzednim razem na jego miejscu znajdowała się wystawa sprzętu rolniczego, służącego do obrabiania pola. Dziś miejsce to wygląda całkiem inaczej.

kościół w skansenie

Kościół z Drążewa pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa. Pochodzi z XVIII wieku. Uroczyste poświęcenie miało miejsce 8 czerwca 2008 roku. Wnętrze Kościoła jest dostępne do zwiedzania, lecz ograniczone. Zapewne w święta Kościół jest dostępny całkowicie ze względu na odprawiane msze.

kościół z drążewa

dzwonnica skansen
-Tuż obok znajduje się drewniana dzwonnica, pochodząca z tego samego wieku co Kościół-

Nie będę tu pisała, ani wstawiała zdjęć chat, gdyż te się nie zmieniły. No może prócz tego, że porobiono nowe wejścia do nich z frontu, ale też nie we wszystkich przypadkach. Jeśli chcecie obejrzeć wnętrza chat, zapraszam do poprzedniej części lub po prostu do odwiedzenia tego miejsca osobiście.
Nowością podczas tego zwiedzania była dość spora ilość zwierząt. Ustawiono również automaty z pokarmem dla nich. Za 2 zł można było zakupić paczkę ziaren dla drobiu lub karmy dla królików czy ryb i karmić spotykane zwierzęta. Na mnie największe wrażenie zrobiła mała kózka, która niedawno co przyszła na świat.

koza

Naszą pieszą wycieczkę zakończyliśmy na posiłku w karczmie Pohulanka, którą mijaliśmy na wstępnie. Ja natomiast kończę ten wpis na największym obiekcie Skansenu, czyli na wiatraku. 

wiatrak w skansenie w sierpcu
Poniżej film z uruchomienia wiatraka, który odbywa się regularnie dla zwiedzających. Został on gruntownie wyremontowany w 2019 roku. Tutaj akurat uruchomienie w niedziele o godzinie 16:00 (lipiec 2021).

...