walutomat

pytanie zadane 21 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

staw w skansenie

2 odpowiedzi

odpowiedź 21 grudnia 2016 przez użytkownika

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, bo tak brzmi pełna nazwa skansenu, powstało w 1971 roku i początkowo instytucja ta miała charakter oświatowo - badawczy, zajmowała się gromadzeniem dóbr kultury i sztuki ludowej.  Skansen znajduje się na ulicy Narutowicza 64, na trasie Toruń - Warszawa.  Podczas zwiedzania mamy okazję zobaczyć 11 zagród chłopskich (budynki mieszkalne, stodoły, obory, spichrze, chlewy), karczmę, która szczyci się bardzo dobrym chlebem ze smalcem; możemy też zobaczyć kaplicę oraz wiatraki. Budynki pochodzą z połowy XIX oraz początków XX wieku. W Muzeum można podziwiać bogaty świat tradycyjnej kultury ludowej.

Zwiedzanie Muzeum zaczynamy od przekroczenia młyna wodnego, a przechodząc mostkiem możemy ujrzeć płynąca pod nami rzekę Sierpienicę, która wpływa do rzeki Skrwy. Idąc dalej szlakiem zwiedzania, przy drodze możemy dostrzec małe kapliczki skrzynkowe lub słupkowe umiejscowione na drzewach. Droga prowadzi nas tuż obok Karczmy Pohulanka. Karczma ta pochodzi z miejscowości Sochocin koło Płońska i jest XVIII - wiecznym budynkiem muzealnym.  W budynku tym, znajduje się sklepik z pamiątkami rękodzieła i sztuki ludowej oraz karczma, gdzie można skosztować potraw kuchni regionalnej. Każdy turysta powinien spróbować chleba  ze smalcem domowej roboty, gdyż jest on specjalnością Pohulanki. Pohulanka swoją nazwę zawdzięcza realizacji filmu "Szwadron" w 1992 roku, kiedy to została ochrzczona tym imieniem. Grała także karczmę Jankiela w filmie "Pan Tadeusz".

Po drugiej stronie od Karczmy znajdują się: Chałupa z Drwal, kuźnia z Żuromina oraz otoczony stawem, piękny zespół dworski. Niedaleko niego stoją nowe obiekty, takie jak: Oficyna Dworak będąca siedzibą dyrekcji i administracji Muzeum, budynek oświatowo - wystawienniczy z salą konferencyjną, pokojami dla gości i galerią rzeźby ludowej oraz powozownia.

Idąc dalej dróżką i podziwiając piękne zielone krajobrazy, dochodzimy do kapliczki. Kapliczka ta pochodzi z Dębska i odbywają się w niej msze święte np. w Niedzielę Palmową.

kapliczka z dębska

Kapliczka z Dębska - druga połowa XVII wieku.

Wzdłuż drogi znajdują się wiejskie chałupy urządzone w tradycyjny sposób, pochodzące z różnych okresów czasowych. Możemy dostrzec zamożność wnętrz chałup, ich własnoręcznie przygotowane ozdoby i dekoracje, które są związane ze świętami Wielkanocy lub Bożego Narodzenia, przygotowania do świąt, ale także ślady codziennego życia.

ozdoba sufitu

Życie codzienne dawnych mieszkańców wsi, najbardziej widać w takich izbach jak:

kuchnia w skansenie

Kuchnia w jednym z domków stojących w sierpeckim Skansenie.

pokoik dziecięcy dawnej

Pokój dziecięcy w dawnych latach. Moją uwagę przykuło niskie łóżeczko oraz konik na biegunach, a właściwie na kółkach.

domek w skansenie

Chałupa z ogródkiem w Skansenie w Sierpcu.

W Skansenie w okresie letnim trwają imprezy folklorystyczne zachęcające turystów do brania udziału w zabawach. W tym czasie promuje się życie codzienne, rzemiosło, zwyczaje ludowe związane z obrzędami, strój oraz sztukę ludową. W zagrodach prezentowane są  w realistycznych wnętrzach tradycyjne prace gospodarcze. Funkcjonują tu warsztaty rzemieślnicze takie jak: kowal, wikliniarz, tkaczka, bednarz oraz garncarz. Można także przyjrzeć się uprawom roli, które odbywały się tradycyjnymi sposobami. Największą atrakcję dla mnie, stanowi zwiedzanie wiatraka, do którego można wejść, obejrzeć go od środka oraz rozkoszować się pięknym widokiem z góry na całą panoramę skansenu.

widok z wiatraka

Widok z wiatraka na jeden z domów, a właściwie jedną z chałup znajdującą się w Skansenie.

Dla chcących w inny sposób zwiedzić skansen, Muzeum oferuje przejażdżki bryczką, wozem lub jazdę w siodle na koniu. Muzeum Wsi Mazowieckiej słynne jest także z różnego rodzaju audycji radiowych, programów telewizyjnych oraz filmów fabularnych. Na jednej z polan znajdujących się w Muzeum można także obejrzeć makietę z filmu "Ogniem i mieczem" dwór w Rozłogach. 

Zwiedzanie Skansenu zajmuje jakieś 2 - 3 godziny, ale oglądając te zabytki sztuki i dawnej kultury, podziwiając widoki nie odczujemy jak szybko leci czas. Mamy wrażenie jakbyśmy cofnęli się w nim, poznając życie ludzi na tych terenach.

odpowiedź 21 grudnia 2016 przez użytkownika

Zacznę od godzin otwarcia Skansenu, o których nie pisałam wcześniej. Mianowicie Muzeum Wsi Mazowieckiej otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10 - 18 w sezonie letnim. Bilet wstępu kosztuje 13 zł (ulgowy 8 zł). Więcej informacji odnośnie tych kryteriów znajdziecie na stronie Skansenu. Ciekawą informacją jest również to, iż Skansen ma również swoje dwa oddziały. Pierwszy z nich mieści się w samym mieście Sierpc w Ratuszu, a drugi w Bieżuniu, gdzie znajduje się Muzeum Małego Miasta.

Wracając zaś do samego Skansenu to nieco się w nim pozmieniało. Nie wiem jak było wcześniej, gdyż nie zwróciłam na to uwagi, ale teraz Muzeum posiada dwa wejścia. Jedno od strony trasy Toruń - Warszawa, drugie od ulicy Narutowicza w Sierpcu. Wybierając wejście numer 1 udajemy się ścieżką wiodącą przez las do karczmy Pohulanka. Opisywałam ją w pierwszej części sierpeckiego Skansenu, lecz nie zamieściłam jej zdjęcia. Oto one:

kapliczki na drzewach w skansenie

Ścieżka wiodąca przez las z widocznymi na drzewach, licznymi kapliczkami.

Gdy zaś zdecydujemy się za rozpoczęcie zwiedzania od wejścia numer 2, pierwsze co zobaczymy to nowoczesny kompleks muzealno - wystawienniczy. Znajduje się tu m.in. budynek ochrony, administracji, konserwatorski, a także garaże, stajnia, centrum konferencyjno - szkoleniowe, budynek działu etnograficznego i inwentarzy praz budynek upowszechniania i promocji. Jeśli chodzi o stajni punkt tej licznie wymienionej grupy obiektów to warto zajrzeć do parowozowni (w poprzednim artykule tylko została wymieniona) oraz do nowo utworzonej Galerii rzeźby.

powozownia

W powozowni prócz dużej liczby powozów używanych niegdyś jako głównego środku transportu, znajdują się również narzędzia do naprawy owych pojazdów oraz uprzęże dla koni.

pracownia rzeźbiarska w skansenie

rzeźby w skansenie

Galeria rzeźby prezentuje głównie figury sakralne wykonane z drewna.

sierpcekie rzeźby

Tuż obok znajduje się zespół dworski, za którym mieści się piękny staw w otoczeniu różnych gatunków drzew. Miejsce to, jak widać na poniższym zdjęciu, służy również jako piękne tło dla nowożeńców oraz par młodych chcących właśnie tu zawrzeć związek małżeński.

ślub w skansenie

Wracając do licznie spotykanych tu różnorakich gatunków drzew, Skansen jest również miejscem idealnym na wycieczki szkolne, zielone szkoły, gdzie można wybrać się na ścieżkę edukacyjną. Spacerując drogami prowadzącymi do starych chat, można spotkać wiele tablic edukacyjnych i poznać bliżej florę tego miejsca. Dzięki takiemu rozwiązaniu lekcje przyrody z pewnością nie będą nudne.

ścieżka edukacyjna w skansenie

sciezka w skansenie

jakie to drzewo zagadki dla dzieci

Obszar Skansenu jest duży i można zwiedzać go pieszo, ale również bryczką. Ja osobiście preferuję raczej ten pierwszy sposób, gdyż dzięki temu można wszystko dokładnie zobaczyć i nie spieszyć się podczas zwiedzania, a spacery to coś co uwielbiam. Ale wybór zwiedzania pozostawiam Wam. Od ostatniego czasu przybyły w Muzeum nowe obiekty. Jednym z nich, znajdujący się przy końcu obszaru zwiedzania,  jest Dwór z Uniszek Zawadzkich pochodzący z XVIII wieku.

dwór z Uniszek zawadzkich

Prócz niego nowym miejscem jest również Kościół wraz z dzwonnicą. Poprzednim razem na jego miejscu znajdowała się wystawa sprzętu rolniczego, służącego do obrabiania pola. Dziś miejsce to wygląda całkiem inaczej.

kościół w skansenie

Kościół z Drążewa pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa. Pochodzi z XVIII wieku. Uroczyste poświęcenie miało miejsce 8 czerwca 2008 roku. Wnętrze Kościoła jest dostępne do zwiedzania, lecz ograniczone. Zapewne w święta Kościół jest dostępny całkowicie ze względu na odprawiane msze.

kościół z drążewa

dzwonnica skansen

Tuż obok znajduje się drewniana dzwonnica, pochodząca z tego samego wieku co Kościół.

Nie będę tu pisała, ani wstawiała zdjęć chat, gdyż te się nie zmieniły. No może prócz tego, że porobiono nowe wejścia do nich z frontu, ale też nie we wszystkich przypadkach. Jeśli chcecie obejrzeć wnętrza chat, zapraszam do poprzedniej części. Odwiedzając Skansen tym razem, było więcej zwierząt niż poprzednio. Ustawiono również automaty z pokarmem dla nich. Za 2 zł można było zakupić paczkę ziaren dla drobiu lub karmy dla królików lub ryb i karmić spotykane zwierzęta. Na mniej największe wrażenie zrobiła mała kózka, która niedawno co przyszła na świat.

koza

Naszą pieszą wycieczkę zakończyliśmy na posiłku w karczmie Pohulanka, którą mijaliśmy na wstępnie. Ja natomiast kończę ten wpis na największym obiekcie Skansenu, czyli na wiatraku. Zapraszam również do obejrzenia filmiku z niego z panoramą sierpeckiego Skansenu.

wiatrak w skansenie w sierpcu

...