Jest takie malownicze miejsce położone w województwie kujawsko - pomorskim, gdzie słychać dźwięki grającego fortepianu. To właśnie tu od wielu, wielu lat organizowane są koncerty gry na fortepianie poświęcone głównie Fryderykowi Chopinowi. Jeśli jeszcze nie wiecie co to za miejsce, to zapraszam do czytania dalszej części artykułu, który jest poświęcony Szafarni.
Szafarnia to wieś położona w w/w województwie niedaleko Golubia - Dobrzynia, w której znajduje się XIX - wieczny klasycystyczny dworek. W tym oto dworku gościł w latach swojej młodości Fryderyk Chopin. Przebywał on tu dwukrotnie na wakacjach u rodziny Dziewanowskich. To tu młody Fryderyk przyjeżdżał, by podleczyć swoje wątłe zdrowie, ale także po to by grać, pisać i komponować nowe utwory zainspirowane tutejszym folklorem.

Pomnik poświęcony pamięci Fryderyka Chopina znajdujący się przed wejściem do Ośrodka.
Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaczynamy zwiedzać od budynku dworku, w którym to znajduje się muzeum. Można tu zobaczyć zdjęcia jego i jego rodziny, kompozycje najbardziej znanych utworów skomponowanych przez pianistę, wystawę obrazów, na których znajduje się krajobraz Szafarni i okolic. Wewnątrz Ośrodka znajduje się również Biblioteka, która działa od 2009 roku i posiada zbiory dotyczące działalności Ośrodka, a także nuty i partytury wszystkich dzieł Fryderyka Chopina. W piwnicach budynku dla wszystkich przyjezdnych gości udostępniona jest Kawiarnia Artystyczna, zachęcająca do skosztowania kawy chopinówki oraz tradycyjnych ciast. W Szafarni istnieje również możliwość noclegu w zabytkowym dworku.

Jedna z wystaw, na której znajduje się odlew lewej ręki kompozytora.

Wystawa dokumentów Fryderyka Chopina i obrazów upamiętniających Szafarnię i okolice.
Prócz tych wszystkich atrakcji, które wymieniłam najważniejszą są oczywiście koncerty i cykliczne imprezy. Specjalnie na życzenie klientów organizuje się tu pikniki Chopinowskie, imprezy dla firm lub szkół. Do ważnych wydarzeń można zaliczyć: Dzień Dziecka, różnorakie konkursy plastyczne, recytatorskie, a także kursy mistrzowskie i plenery malarskie. Koncerty gry na fortepianie odbywają się tu kilka razy w miesiącu i zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Na stronie internetowej Ośrodka znajdziecie aktualne informacje .

Sala koncertowa w Szafarni.

Fortepian znajdujący się w sali koncertowej Ośrodka Chopinowskiego, na którym grają młodzi wirtuozi.
Dworek w Szafarni otoczony jest ze wszystkich stron pięknym parkiem, w którym kiedyś czas wolny spędzał Fryderyk Chopin. Dziś park to miejsce, w którym można się zrelaksować, oderwać się od codzienności i odpocząć w ciszy drzew. Część z tych drzew pochodzących z lat Chopina otrzymała miano Pomników Przyrody. W parku znajdziemy kilka atrakcji.

Park w Szafarni.

Staw znajdujący się tuż obok Ośrodka.

Jeden z Pomników Przyrody - Lipa Chopina.

Fortepian wypełniony kwiatami..

Dzrewa w Szafarskim parku.
Dziś Szafarnia to miejsce pełne wspomnień o Fryderyku Chopinie, jego twórczości, to miejsce w którym spotykają się inni młodzi wirtuozi gry na fortepianie i uraczają swą grą przybyłych gości. To miejsce, które jest zawsze piękne, zachwycające swym urokiem, to miejsce, które trzeba zobaczyć...

Jeśli odwiedzisz Szafarnie, warto wybrać się do ruin zamku w Radzikach Dużych, które znajdują się kilkanaście kilometrów od muzeum.