pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika

szafarnia

1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 7 stycznia 2021 przez użytkownika

Jest takie malownicze miejsce położone w województwie kujawsko - pomorskim, gdzie słychać dźwięki grającego fortepianu. To właśnie tu od wielu, wielu lat organizowane są koncerty gry na fortepianie poświęcone głównie Fryderykowi Chopinowi. Jeśli jeszcze nie wiecie co to za miejsce, to zapraszam do czytania dalszej części artykułu, który jest poświęcony Szafarni.

Szafarnia to wieś położona w w/w województwie niedaleko Golubia - Dobrzynia, w której znajduje się XIX - wieczny klasycystyczny dworek. W tym oto dworku gościł w latach swojej młodości Fryderyk Chopin. Przebywał on tu dwukrotnie na wakacjach u rodziny Dziewanowskich. To tu młody Fryderyk przyjeżdżał, by podleczyć swoje wątłe zdrowie, ale także po to by grać, pisać i komponować nowe utwory zainspirowane tutejszym folklorem.

pomnik fryderyka chopina

Pomnik poświęcony pamięci Fryderyka Chopina znajdujący się przed wejściem do Ośrodka.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaczynamy zwiedzać od budynku dworku, w którym to znajduje się muzeum. Można tu zobaczyć zdjęcia jego i jego rodziny, kompozycje najbardziej znanych utworów skomponowanych przez pianistę, wystawę obrazów, na których znajduje się krajobraz Szafarni i okolic. Wewnątrz Ośrodka znajduje się również Biblioteka, która działa od 2009 roku i posiada zbiory dotyczące działalności Ośrodka, a także nuty i partytury wszystkich dzieł Fryderyka Chopina. W piwnicach budynku dla wszystkich przyjezdnych gości udostępniona jest Kawiarnia Artystyczna, zachęcająca do skosztowania kawy chopinówki oraz tradycyjnych ciast. W Szafarni istnieje również możliwość noclegu w zabytkowym dworku.

odlew ręki chopina

Jedna z wystaw, na której znajduje się odlew lewej ręki kompozytora.

wystawa obrazów w szafarni

Wystawa dokumentów Fryderyka Chopina i obrazów upamiętniających Szafarnię i okolice.

Prócz tych wszystkich atrakcji, które wymieniłam najważniejszą są oczywiście koncerty i cykliczne imprezy. Specjalnie na życzenie klientów organizuje się tu pikniki Chopinowskie, imprezy dla firm lub szkół. Do ważnych wydarzeń można zaliczyć: Dzień Dziecka, różnorakie konkursy plastyczne, recytatorskie, a także kursy mistrzowskie i plenery malarskie. Koncerty gry na fortepianie odbywają się tu kilka razy w miesiącu i zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Na stronie internetowej Ośrodka znajdziecie aktualne informacje .

sala koncertowa szafarnia

Sala koncertowa w Szafarni.

fortepian szafarnia

Fortepian znajdujący się w sali koncertowej Ośrodka Chopinowskiego, na którym grają młodzi wirtuozi.

Dworek w Szafarni otoczony jest ze wszystkich stron pięknym parkiem, w którym kiedyś czas wolny spędzał Fryderyk Chopin. Dziś park to miejsce, w którym można się zrelaksować, oderwać się od codzienności i odpocząć w ciszy drzew. Część z tych drzew pochodzących z lat Chopina otrzymała miano Pomników Przyrody. W parku znajdziemy kilka atrakcji.

park w szafarni

Park w Szafarni.

staw w szafarni

Staw znajdujący się tuż obok Ośrodka.

pomnik przyrody szafarnia

Jeden z Pomników Przyrody - Lipa Chopina.

fortepian z kwiatami

Fortepian wypełniony kwiatami..

drzewa w szafarni

Dzrewa w Szafarskim parku.

Dziś Szafarnia to miejsce pełne wspomnień o Fryderyku Chopinie, jego twórczości, to miejsce w którym spotykają się inni młodzi wirtuozi gry na fortepianie i uraczają swą grą przybyłych gości. To miejsce, które jest zawsze piękne, zachwycające swym urokiem, to miejsce, które trzeba zobaczyć...

alejka w szafarni w parku

Jeśli odwiedzisz Szafarnie, warto wybrać się do ruin zamku w Radzikach Dużych, które znajdują się kilkanaście kilometrów od muzeum.

...