pytanie zadane 21 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
edycja 5 sierpnia 2018 przez użytkownika

pomnik mikoszewo
Pomnik w Mikoszewie

1 odpowiedź

odpowiedź 21 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 7 sierpnia 2023 przez użytkownika

Mikoszewo to wieś, która należy do gminy Stegna. Leży ona u ujścia przekopu Wisły i jest pierwszym miastem znajdującym się na Mierzei Wiślanej. Z Mikoszewa można promem dostać się do Świbna, Gdańska lub na wyspę Sobieszewską. Prom to jedyne połączenie z tą miejscowością. Warto go zobaczyć, nawet jeśli nie będzie się nim płynęło. My będąc w Mikoszewie mieliśmy okazję zobaczyć prom, jak akurat płynął i zabierał kolejnych pasażerów. Czekaliśmy zanim dopłynie z jednego na drugi brzeg jakieś 15 minut i choć pogoda w maju była zmienna bardzo to warto było czekać. Wiem, że może ktoś z Was pomyśli sobie, że opowiadam o tym jakbym nigdy nie widziała promu. Widziałam prom i miałam okazję nim płynąć, ale lubię patrzeć na różne rzeczy, a po drugie promy w okolicy, w której mieszkam nie kursują.

Wracając do portu promowego w Mikoszewie, to znajduje się tam pomnik poświęcony pamięci ofiar Obozu Koncentracyjnego w Stutthof. Zanim prom dopłynie do naszego brzegu można pochodzić wkoło portu i popatrzeć na Wisłę, przydrożne domki oraz krajobrazy i porobić wspaniałe zdjęcia.

prom w mikoszewie

Prom podczas pracy.

prom

Prom płynący do Mikoszewa.

Z mapy (planu, tablicy informacyjnej) wsi, znajdującego się obok promu dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy. A między innymi tego, że w Mikoszewie znajduje się Rezerwat Mewia Łacha. Postanowiliśmy się do niego udać, a przy okazji zobaczyć plażę w tej wsi. Droga na plażę prowadziła przez lasy rezerwatu.

rezerwat mewia łacha

mewia łacha

Las w rezerwacie "Mewia Łacha" w Mikoszewie.

spis ptaków

Tablica informacyjna z nazwami ptaków żyjących w rezerwacie "Mewia Łacha" w Mikoszewie.

Rezerwat "Mewia Łacha" utworzony został w 1991 roku i jest to ptasi rezerwat przyrody. Znajdują się w nim miejsca lęgowe różnych gatunków ptaków między innymi: rybitw, siweczek, ostrygojadów, mew. Powiem szczerze, że trudno mi było spotkać choć jednego ptaka z wyżej wymienionych w tym rezerwacie. Może dlatego, że rezerwat jest bardzo duży, a dla turystów jest wytyczona tylko jedna ścieżka... prowadząca na plażę. Na plaży też nie wolno plażować, oczywiście na części należącej do rezerwatu.

droga na plażę

Wejście na plażę od rezerwatu - Mikoszewo.

Plaża w Mikoszewie na początku nie zrobiła na mnie wrażenia, gdyż idąc przy brzegu było tam wiele drewna, kawałki drzewa leżały na brzegu, pewnie zostały wyrzucone przez morze. Na tej plaży nawet, jeśli by nie należała do rezerwatu nie dałoby się plażować :) Ale ma ona również swoje atuty. Dla zbieraczy bursztynu jest idealna, a poza tym można tam popstrykać parę pięknych zdjęć. Zresztą sami zobaczcie.

plaża mikoszewo

Widok na plażę w Mikoszewie od strony morza.

plaża w mikoszewie

Morze, a daleko w tle widać inne plaże na Mierzei Wiślanej.

brzeg plaży

Brzeg plaży - można co kawałek napotkać na nim leżące kawałki drzew.

drewnienka

Właśnie w takich malutkich drewienkach można znaleźć bursztyn wyrzucony przez morze, ale trzeba być bardzo cierpliwym by go znaleźć i mieć dobre oko.

Najładniejszym, wg mnie, miejscem na tej plaży jest cypel, czy nie wiem sama jak to nazwać, wysunięty kawałek plaży w Morze Bałtyckie. Wygląda to niesamowicie, no i jest się bliżej morza... Prawie jak na molo :) Gdyby było cieplej to na pewno dłużej bym tam posiedziała i patrzyła się na fale, które stykały się tu napływając z lewej i prawej strony.

stykanie się morza

Stykanie się fal - widok z daleka.

fale nachodzą na siebie

Stykające się fale - widok z bliska.

Dodatkowo w obrębie tego wysunięcia plaża jest bardzo piaszczysta i tylko gdzieniegdzie wystają z niej jakieś roślinki. Można pomyśleć, że to jakaś wyspa, a nie plaża na naszym morzu. Zamieszczę jeszcze kilka zdjęć z plaży w Mikoszewie, na których są małe kawałki drewna. Kilka z nich wzięłam sobie do domu, są lekkie i gładkie... u nas takich nie ma :)

morze w mikoszewie

Wysepka w Mikoszewie :)

roślinki na plaży

Roślinki na plaży w rezerwacie "Mewia Łacha" - Mikoszewo.

fale z piasku

Piaszczysta plaża - w tle zbieracze bursztynu.

...