pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

wydmy

1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 5 lipca 2023 przez użytkownika

Pewnie każdy z nas słyszał o wydmach leżących nad naszym morzem. Pewnie też wiele osób było zobaczyć je na własne oczy. Dziś przybliżę trochę pozostałym osobom obraz tego pięknego miejsca, a Ci wszyscy, którzy byli tam osobiście niech przypomną sobie wakacje lub wycieczkę do tego miejsca.

drogowskaz prowadzący do wydm

Drogowskaz prowadzący z Łeby do wydm

Ruchome wydmy to niewątpliwie jedna z największych atrakcji znajdujących się kilka kilometrów od Łeby. Najpierw docieramy do Rąbki, dawnej osady rybackiej, położonej nad jeziorem Łebsko. Tu możemy zwiedzić Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego oraz udać się na wieżę widokową, z której rozciąga się przepiękny widok na jezioro. Warto dodać, że oglądanie krajobrazu z góry zarezerwowane jest wyłącznie dla osób, które nie mają lęku wysokości.

wieża widokowa łeba

Wieża widokowa znajdująca się w Rąbce.

widok z wieży w rąbce

Widok z wieży widokowej - z oddali widać już biały piasek wydm.

Udając się w dalszą drogę do naszego celu, możemy skorzystać z różnych pojazdów. Przewodnicy i przewoźnicy zachęcą nas do skorzystania z ich oferty jaką jest przejazd rowerem do wydm, przejazd bryczką lub meleksem (małym elektrycznym pojazdem). Można także dla zdrowia przejść się na pieszo ok. 5,5 km w jedną stronę. My zdecydowaliśmy się na spacerek, szliśmy wolno podziwiając las znajdujący się wkoło nas oraz rzadko spotykaną roślinność nadmorską. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się Wyrzutnia Rakiet.

wyrzutnia rakiet rąbka

Muzeum - Wyrzutnia Rakiet

Lasy znajdujące się w drodze na wydmy jak i na samych wydmach to głównie lasy olchowe. Jest ich tu aż tyle ponieważ panują tu warunki dobre do ich rozwoju (podmokłe tereny). Niestety są one co kilka lat zasypywane przez piaski przemieszczającej się Wydmy Łąckiej, najbardziej znanej z wydm i najdłuższej z wydm na polskim wybrzeżu. Jej wysokość wynosi ok. 42 metrów. Kilkuletnie zasypywanie drzew powoduje, że do ich korzeni nie są dostarczane składniki mineralne i woda, co sprawia, że większość ich usycha i powstaje tzw. martwy las.

uschnięte drzewo na wydmach

Uschnięte drzewo na terenie wydm

roślinność na wydmach

Roślinność wydm

martwy las na wydmach

Martwy las

Gdy już dostaniemy się na obszar wydm, czeka nas jeszcze tylko wejście na sam jej szczyt. Należy wdrapać się po sypkim, ciepłym piasku. Wiem, że może to być męczące, ale dla takich widoków jakie czekają nas na szczycie, naprawdę warto. Sami zobaczcie.

widok na wydmy

Przed nami wspinaczka na wydmę

wydmy i widok na martwy las

Krajobraz wydmowy

zagrodzone wydmy

Wydmy - teren, który jest poza łańcuchami jest niedostępny do zwiedzania dla turystów.

Może ktoś z was zastanawia się skąd nazwa "ruchome" wydmy? Ciekawym odpowiadam: piasek leżący na zboczach wydmy jest regularnie toczony przez wiatr z prędkością ok. 5m/s. Wydmy, choć jest to mało widoczne dla osób znajdujących się akurat na wydmie, przesuwają się one z zachodu na wschód, zgodnie z kierunkiem wiatru. Niektóre wydmy przemieszczają się od 3 do 10 m/rok. Cała powierzchnia wydm znajdujących się w okolicach Łeby wynosi ok. 500 ha i zajmuje teren pomiędzy morzem Bałtyckim a jeziorem Łebsko.

Będąc na górze wydmy dookoła da się dostrzec prawie tylko sam piasek. Prawie, ponieważ można się dopatrzeć także morza. Dla zmęczonych wędrówką miła wiadomość: możecie tu sobie poleżeć, poopalać się i zrelaksować w ciszy, każdy znajdzie tu coś urzekającego dla siebie.

Z ciekawostek jakie wyczytałam, dotyczących tego miejsca Łąckie wydmy świetnie służyły jako scenografie do filmów, takich jak: "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Faraon", "W pustyni i w puszczy", "Akademia Pana Kleksa", "Seksmisja", "Wrony", "Ostatni dzień lata", "Pustynny lunch". Kończąc naszą wycieczkę po wydmach wspomnę tylko jeszcze, że leżą one na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, który został wpisany przez UNESCO do Światowego Rezerwatu Biosfery oraz Światowej Listy Obszarów Wodno - Błotnych.

wydmy i morze bałtyckie

A to już plaża i morze. Stąd tylko około 7-8 km brzegiem morza do Łeby.

...