pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
edycja 23 września 2018 przez użytkownika

tężnia w inowrocławiu

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 4 lipca 2021 przez użytkownika

Lato już za nami i choć może troszkę za nim tęsknimy, to jednak jesień też potrafi być piękna, ciepła i kolorowa. Dla wszystkich tych, którzy nie lubią upałów, wrzesień oraz połowa października to idealna pora na podróżowanie i zwiedzanie, zatłoczonych latem, ciekawych miejsc. Jednym z takich są tężnie w Inowrocławiu.

Główne wejście na tężnie solankowe w Inowrocławiu.

Inowrocławskie tężnie solankowe powstały w 2001 roku. Znajdują się one oczywiście na terenie inowrocławskiego Parku Solankowego, który na moje oko, jest większy niż ten w Ciechocinku. Tężnie natomiast zajmują drugie miejsce w Polsce, zaraz po tężniach ciechocińskich. Ten punkt Inowrocławia jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji tego uzdrowiskowego miasta. Jednak mimo licznych ośrodków sanatoryjnych i zdrowo działającego klimatu, odniosłam wrażenie, że jest tu trochę pusto. Fakt, że odwiedzałam to miejsce latem w wielkie upały, ale mimo wszystko myślałam, że będzie tu więcej ludzi.

staw w inowrocławiu

kolumny inowrocław przy tężniach

Wracając jednak do tematu tężni, są one imponujące. Dwa połączone ze sobą wieloboki sprawiają, że budowla ta wydaje się ogromna. Tężnie są długie na 320 metrów i wysokie na 9 metrów. Działanie ich jest takie samo, jak działanie tężni z Ciechocinka, więc nie będę się nad tym rozpisywać, a zainteresowanych zapraszam do odpowiedniego artykułu na moim blogu.

tężnie w inowrocławiu

Tężnie od strony zewnętrznej.

tężnie Inowrocław

Plusem tężni inowrocławskich jest to, że można je całe przejść patrząc na nie z góry. Znajduje się tu mianowicie taras widokowy, po którym można spacerować dookoła podziwiając tężnie i inhalując się jednocześnie. Jest to na pewno dużą zaletą tego miejsca, gdyż w przypadku tężni z Ciechocinka taras jest tylko w jednej części, jednej z trzech tężni. Z góry tarasu można podziwiać Park Solankowy, w którym również znajduje się mnóstwo atrakcji.

wnętrze tężni inowrocław

Tężnie widziane od środka. W tle widoczne wejście na taras.

tężnie

duże tężnie w Polsce

Jeśli ktoś z Was był w Inowrocławiu na dłużej i wybrał się na wieczorny spacer po terenie tężni, to z pewnością miał okazję obejrzeć grę świateł. Solankowe dzieło jest podświetlane całym rokiem. Z zewnątrz na tężnie pada kolor miodowy, zaś ich wnętrze jest oświetlane światłem wielokolorowym, które się zmienia co jakiś czas.

tarnina na tężniach

Tężnie to idealne miejsce dla osób mających problemy z drogami oddechowymi, chorobą tarczycy, ciśnieniem tętniczym czy alergiami skórnymi. Dlatego też inhalowanie się w pobliżu tężni sprawia, że chorzy czują się tu lepiej. Warto jednak pamiętać, że przebywanie na inhalowanym terenie nie może trwać cały dzień. Najlepiej jest przebywać tu jednorazowo od 15 do 30 minut (w celach leczniczych). W tym czasie można spacerować dookoła budowli lub wypocząć na jednej z wielu ławeczek. Na koniec jeszcze ważna informacja dla wszystkich chcących odwiedzić tężnie w Inowrocławiu - wstęp na ich teren jest bezpłatny, zaś wstęp na taras widokowy kosztuje 5 zł i można z niego korzystać w godzinach 9-19 wyłącznie w sezonie.

...