Tężni w Polsce jest łącznie siedem. Część z nich stanowią mniejsze budowle, a część wielkie kompleksy. Niezależnie jednak od rozmiarów tężnie mają taki sam cel - służą jako inhalatoria w kurortach, a dawniej były używane do pozyskiwania soli kuchennej.
Obecne tężnie znajdują się w kilku miastach w Polsce, głównie w tych, w których działają sanatoria. Zadaniem tężni jest wytwarzanie aerozolu używanego do inhalacji głównie górnych i dolnych dróg oddechowych, leczenia zatok, nadciśnienia, alergii, nerwicy oraz wyczerpania i osłabienia organizmu. Zatem przechodząc do odpowiedzi na pytanie, tężnie w Polsce znajdują w takich miastach jak:
1. Ciechocinek (kujawsko-pomorskie)
Są to największe w Europie i najstarsze w Polsce tężnie. Kompleks składa się z trzech oddzielnych tężni, z których na jedną można wejść. Obok tężni znajduje się park Zdrojowy i park Tężniowy, a nieco dalej Warzelnia Soli.

2. Inowrocław (kujawsko-pomorskie)
To druga najstarsza polska tężnia powstała w II połowie XX wieku (ostatecznie w 2001 roku). Mieści się ona w Parku Solankowym i można na nią wejść oraz obejść dookoła. Tutaj kompleks tworzy jedna dużą połączoną tężnię w kształcie ósemki czy też wielokątów, a nie jak w Ciechocinku oddzielne budowle.

3. Grudziądz (kujawsko-pomorskie)
Jest to raczej mini tężnia, w porównaniu do swoich poprzedniczek, która powstała w 2006 roku. Składa się ona z 9-metrowego słupa znajdującego w szklanej piramidzie. Tężnia mieści się w budynkach przy Szpitalu Regionalnym. Solanka do Grudziądza pompowana jest ze źródła w pobliskiej wsi Marusza.
4. Konstancin (mazowieckie)
Znajduje się ona w Parku Solankowym i jest jednym z elementów uzdrowiska Konstancin-Zdrój. Jej budowę zakończono w 1979 roku. Składa się ona z tężni ustawionych na kształt koła oraz z inhalatora-grzybka znajdującego się wewnątrz.
5. Rabka-Zdrój (małopolskie)
W skład budynków znajdujących się w tym mieście wchodzi tężnia oraz pijalnia wód mineralnych. Obie atrakcje mieszczą się w drewnianych budynkach na alei Jordana. Tężnia ta została otwarta w 2009 roku.
6. Radlin (śląskie)
Znajduje się ona w części miasta zwanej Wypędów (Wypandów) i działa od 2014 roku. Trzy lata później wzbogacono ją o brodzik do hydroterapii. Skład solanki pochodzi z różnych źródeł - z okolicznych wsi jak Zabłocie, Ustroń czy Dębowiec, ale również z Ciechocinka.
7. Pyrzyce (zachodniopomorskie)
Te mini tężnie istnieją od 2012 roku. Znajdują się one na Placu Wolności.
8. Rzekuń (mazowieckie)
To najnowsza (póki co) tężnia w Polsce. Powstała w 2021 roku. Mieści się we wsi Rzekuń, niedaleko Ostrołęki. Okolica tężni jest wzbogacona o rekreacyjne atrakcje dla dzieci oraz kącik czytelniczy.