pytanie zadane 30 czerwca 2015 w Turystyka przez użytkownika Gość
edycja 29 kwietnia 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 30 czerwca 2015 przez użytkownika
edycja 18 listopada 2023 przez użytkownika

W naszym kraju wybudowano kilka domów do góry nogami. Najbardziej znanym w Polsce domem do góry nogami jest chyba dom w skansenie w Szymbarku, mieszczący się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Ja osobiście w nim jeszcze nie byłam. Jednak warto trochę pozwiedzać lub poczytać, by dowiedzieć się, że prócz tego miasta są też inne, w których można spotkać odwrócone domki.

Ja póki co byłam w dwóch takich domkach. Jeden znajduje się na północy Polski, a drugi na południu, więc w którą stronę byśmy się nie wybierali na wakacyjny wyjazd, taki domek możemy spotkać. A więc pierwszy z domków do góry nogami znajduje się w Zakopanem. Wygląda tak:

dom do góry nogami w zakopanem

Ten góralski domek posiada parter i piętro, a w środku znajdują się podstawowe przedmioty jakie znajdują się w każdym domu czy mieszkaniu, z tym, że są odwrócone. Domek jest postawiony nieco pod kątem, więc nie łatwo się po nim poruszać. Osoby mające kłopoty z błędnikiem pewnie zaraz będą chciały z niego wyjść, gdyż bardzo będzie im się kręcić w głowie. Jednak polecam wytrwać i pobyć w nim nieco dłużej, bo na prawdę warto. 
 

Drugi z domków do góry nogami znajduje się w Łebie. Wygląda tak:

odwrócony dom w łebie

Odwrócony domek w Łebie, dostępny jest do zwiedzania od 2011 roku. Ja byłam w nim właśnie wtedy i ponadto w sezonie wakacyjnym więc kolejka, by do niego wejść była spora. Wrażenia podobne jak w domku w Zakopanem, z tym, że jest tu więcej mebli i innych domowych przedmiotów. Dom do góry nogami znajduje się w centrum miasta, podobnie jak domek w Zakopanem, ale łatwiej do niego trafić. 

Podsumowując wrażenia w obu domkach, w których byłam są podobne. Różnią się one jedynie ilością pomieszczeń i meblami znajdującymi się wewnątrz. 

Prócz nich dom do góry nogami znajduje się także we Władysławowie i jest to piracki domek, a inny znajduje się Krynicy Morskiej oraz w Pobierowie. Co ciekawe w Sarbsku pod Łebą jest statek piracki do góry nogami. Mieści się on w Fokarium. 

komentarz 13 lipca 2019 przez użytkownika
Podobny domek znajduje się również w Mielnie. Jest on utworzony na podobieństwo chatki z piernika.
...