Oczywiście, że da się połączyć te dwie substancje ze sobą.
Jak wiadomo olej i woda same z siebie nie mieszają się ze sobą, nie łączą, gdyż woda to substancja polarna, a olej niepolarna, mówiąc językiem naukowym. Prościej chodzi o to, że olej jest substancją tłustą, a woda nie i nigdy nie połączą się ze sobą same.
Naukowo mówiąc cząsteczki wody oddziałują ze sobą silniej podczas tzw. momentu dipolowego niż cząsteczki oleju, które nie posiadają takiego momentu. Olej znajdujący się na powierzchni wody, wymagałby więcej pracy energetycznej, by wymieszać się z wodą, dlatego też na powierzchni wody powstaje jedynie płaska plama oleju.
Widać to na poniższych zdjęciach.
1. Woda wlana do dwóch szklanek
2. Wlewamy do obu szklanek olej, około 1-2 łyżek.
3. Jak widać olej unosi się na wodzie, nie wymieszał się z nią.
By olej z wodą się zmieszały, należy dodać emulgatora, czyli detergentu bądź lecytyny np. mydła w płynie, które po wymieszaniu pozwoli na połączenie się tych dwóch substancji.
4. Dodanie mydła w płynie do jednej ze szklanek
5. Teraz intensywnie mieszamy szklankę z wodą, olejem i mydłem i widzimy, że wszystkie składniki się połączyły.
Olej z wodą jak widać, połączą się tylko wtedy, gdy dodamy do nich jakiś emulgator, czyli np. płyn. Podobne zjawisko możemy zauważyć myjąc naczynia. Nie da się zmyć tłustych plam z talerza przy pomocy samej wody. Trzeba dodać jeszcze płyn do mycia naczyń, by pozbyć się tłuszczu z naczyń. Mieszając wodę z olejem otrzymujemy substancję, która nosi nazwę emulsja i jest charakterystyczną odmianą cieczy.