pytanie zadane 23 stycznia 2022 w Informatyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 23 stycznia 2022 przez użytkownika
edycja 24 stycznia 2022 przez użytkownika

Na tej stronie udostępniamy przykładowe pliki w najpopularniejszych formatach. Możesz je do woli ściągać i testować. Poniższe pliki testowe zawierają przykładową zawartość, abyś mógł się przekonać czy program, którym chcesz je otworzyć robi to w sposób prawidłowy.

Ale warto na chwilę się zatrzymać i odpowiedzieć na pytanie, co to właściwie jest plik komputerowy? Plik może mieć postać tekstową lub binarną, w której zawarte są jakieś uporządkowane zbiory danych. Pliki mogą mieć dowolny rozmiar w zależności od tego, jakie dane w sobie przechowują. Np. plik tekstowy (.txt) będzie miał mniejszy rozmiar, od pliku graficznego w formacie .cdr. Pliki w systemach operacyjnych mogą przechowywać dane, ale również mogą zawierać w sobie programy, są to tzw. pliki wykonywalne, czyli po ich kliknięciu uruchamia się dany program. Ale jednak duża większość plików zawiera w sobie konkretne dane w postaci dokumentów tekstowych (pliki wordowskie), arkuszy kalkulacyjnych (pliki Excel) czy inne dokumenty (pliki PDF), bez których nie wyobrażamy sobie pracy w biurze na komputerze.

Przykładowy plik PDFpobierz .pdf

Pliki w formacie PDF, są to chyba najpopularniejsze pliki które zawierszą najróżniesze dokumenty, które można przeglądać programem Adobe Acrobat Reader lub innymi alternatywnymi przeglądarkami tego formatu. Pliki PDF otwierane są rónież przez najpopularniejsze przeglądarki internetowe, także prawdopodobnie, gdy klikniesz w powyższy link, przykładowy plik .pdf otowrzy Ci się w przeglądarce. Jeśli chcesz go ściągnąć na swój komputer, musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy na linku i wybrać Zapisz element docelowy jako... i wybrać miejsce docelowe na swoim dysku, np. na pulpit.

Przykładowy plik DOC - pobierz .doc

Pliki w formacie .doc, są to klasyczne pliki sformatowanego tekstu, utworzone w edytorze Microsoft Word, tzw. plik wordowski. Pliki z tym rozszerzeniem podobnie jak PDF, są najpopularniejszymi plikami komputerowymi i również zawierają różnego rodzaju dokumenty pisane przez użytkowników z tą różnicą, że można je potem edytować w Wordzie (lub innym alternatywnym programie), natomiast w PDF nie ma takiej opcji, można je tylko przeglądać.

Przykładowy plik DOCX - pobierz .docx

Funkcjonalnie identyczny plik jak .doc, ale stworzony w nowszych wersjach edytora tekstu MS Word. Pliki .docx tworzą się w nowszych wersjach MS Office, konkretnie od wydania 2007 wzwyż. W niższych wersjach Worda, trzeba doinstalować specjalny conventer, żeby móc otworzyć pliki .docx.

Przykładowy plik ODT - pobierz .odt

Pliki .odt to są tego samego typu pliki tekstowe co .doc i docx, ale stworzone na potrzeby otwartego (bezpłatnego) oprogramowania biurowego LibreOffice, a konkretniej edytora testu Writer. Oczywiście w najnowszych wersjach płatnego MS Office, również mogą zostać otworzone i edytowane.

Przykładowy plik XLS - pobierz .xls

Plik z rozszerzeniem .xls to klasyczny arkusz kalkulacyjny stworzony programie MS Excel. Jest to podstawowy program dla księgowych i innych osób operujących na liczbach, a plik XLS jest właśnie nośnikiem tego typu dokumentów i zestawień.
Możesz również pobrać - Plik Excel z danymi

Przykładowy plik XLSX - pobierz .xlsx

Jest to ta sama sytuacja co z plikami wordowskimi. Plik .xlsx jest nowszą wersją arkuszy kalkulacyjnych w formacie .xls

Przykładowy plik ODS - pobierz .ods

Pliki .ods są to również pliki zawierające arkusze kalkulacyjne, ale stworzone w programie Calc, dostępnym w darmowym pakiecie LibreOffice. Co prawda program Calc ma mniej funkcji, co jego płatny odpowiednik (Excel), ale do podstawowych wyliczeń jak najbardziej wystarczy.

Przykładowy plik PPT - pobierz .ppt

Pliki .ppt to po prostu klasyczne pliki prezentacji multimedialnych. Tworzone i edytowane są one w programie Power Point z pakietu Microsoft Office. Prezentacji tych nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, gdyż są one wykorzystywane przy każdym szkoleniu czy konferencji.

Przykładowy plik PPTX - pobierz .pptx

Pliki .pptx podobnie jak z powyższymi plikami wordowskimi i excelowskimi, jest po prostu nowszą wersją plików .ppt.

Przykładowy plik ODP pobierz .odp

Format plików .odp to również są prezentacje multimedialne, tylko że utworzone w darmowym programie Impess dostępnym w pakiecie LibreOffice. ODP również można edytować w programie PowerPoint.

Przykładowy plik XML pobierz .xml

Pliki .xml są obecnie bardzo popularnym formatem plików. Są to pliki z ustrukturyzowanymi danymi w języku znaczników XML. Zawierają najróżniejsze dane, które można eksportować z jednych systemów i potem ponownie importować w innych. Dzięki czemu za ich pomogą, można w prosty sposób przenosić dane między systemami komputerowymi. Plik można otworzyć za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej, ten powyżej otworzy się w nowej karcie.

Przykładowy plik CSV pobierz .csv

Pliki w formacie .csv to nic innego jak pliki tekstowe, ale zawierające zbiory danych, oddzielonych od siebie przecinkami. Pliki te często są używane do importowania i eksportowania danych np. książek adresowych w programach pocztowych. Plik .csv można otworzyć zarówno w zwykłym notatniku (tak jak plik .txt), ale również w programie Excel, wtedy dane są czytelniej przedstawione.

Przykładowy plik RTF pobierz .rtf

RTF jest prostym plikiem tekstowym, ale coś na pograniczu czystego txt a doc. Jeśli nie masz wykupionej licencji na MS Office, a chcesz napisać prosty dokument (np. pismo urzędowe), to możesz napisać go w programie Wordpad, który jest wbudowany w system Windows. Wtedy taki plik będzie domyślnie zapisany w formacie .rtf.

Przykładowy plik TXT pobierz .txt

Plik .txt jest najprostszym typem plików danych. Jak nazwa rozszerzenia podpowiada, zawiera w sobie czysty tekst. Pliki TXT można tworzyć i edytować w popularnym programie Notatnik, który jest wbudowany w system Windows, lub bardziej rozbudowanym narzędziem typu Notepad++. Oczywiście przeglądarka internetowa, również otworzy (tylko otworzy) plik .txt, więc jeśli powyższy przykładowy plik chcesz ściągnąć na swój komputer, to kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję "Zapisz element docelowy jako...", bo inaczej otworzy się on w nowej zakładce przeglądarki.

Przykładowy plik JSON pobierz .json

JavaScript Object Notation co jest pełną nazwą plików z rozszerzeniem .json, są to pliki z danymi bazujące na języku JavaScript. Są one w formie pliku tekstowego i trochę przypominają strukturę plików XML. Do formatu .json można wygenerować np. zrzut bazy danych MySQL z systemu phpMyAdmin. W testowym pliku do ściągnięcia, przykład jak mogłoby to wyglądać.

Przykładowy plik HTML pobierz .html

Pliki .html są chyba najbardziej podstawowymi plikami jeśli chodzi o internet. Ich zawartość jest napisana w języku znaczników o tej samej nazwie. Wiele stron www (statycznych) jest napisanych w HTMLu i to co widzimy w przeglądarkach jest ich wynikiem. Klikając powyższy link, otworzy się on również w nowej karcie przeglądarki, więcej jeśli chcesz go ściągnąć na dysk, musisz użyć metody, tak jak do wyżej umieszczonych plików (np. .txt). Pliki te można edytować w programach Notatnik lub wygodniej w Notepad++, gdzie jest kolorowanie składni języka HTML.

Przykładowy plik CSS pobierz .css

Pliki CSS są ściśle powiązane z wyżej wymienionymi plikami HTML. Są to, stosując pełną nazwę kaskadowe arkusze stylów. Za ich pomocą można definiować wygląd stron internetowych i automatyzować tworzenie witryn. Również można je edytować w każdym edytorze plików tekstowych.

Przykładowy plik PHP pobierz .php

Kolejny forma plików używanych przez webmasterów. W plikach .php przechowywany jest kod źródłowy skryptów w języku programowania PHP, za pomocą którego można tworzyć bardziej rozbudowane serwisy internetowe. W przeciwieństwie do HTMLa, za pomocą PHP można tworzyć strony dynamiczne. Aby uruchomić plik .php trzeba go umieścić na serwerze, który potrafi zinterpretować tego typu pliki, czyli ma zainstalowany np. Apache. W systemie Windows bez tego typu programów, pliki PHP da się tylko edytować.

Przykładowy plik MP3 pobierz .mp3

Chyba najpopularniejszy format audio, w którym zapisane są piosenki, audiobooki i inne nagrania audio. Pliki .mp3 charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, mimo stosunkowo dobrej jakości dźwięku. Można je odtworzyć każdym popularnym odtwarzaniem plików audio/video.

Przykładowy plik WAV pobierz .wav

Pliki .wav to również, tak jak mp3 pliki w audio, z tym że trochę mniej popularne. Format jest wspierany głównie przez Microsoft. 

Przykładowy plik SVG pobierz .svg

Plik .svg jest formatem zawierającym grafikę wektorową. Obejmuje to zarówno grafiki statyczne jak i animowane, które można obrabiać w programach graficznych. Darmowym programem, który pozwala tworzyć i zapisywać do SVG jest Inkscape. Można powiedzieć, że ten format jest jakąś alternatywą dla pików .cdr.

Jeśli uważasz że jakiegoś przykładowego formatu pliku brakuje, pisz w komentarzach, to postaramy się dodać.

komentarz 20 marca 2022 przez użytkownika Gość
Pokaźna ta lista tych przykładowych plików do ściągnięcia, nieźle żeście się na pracowali. Ale czasami się to przydaje jak chce się przetestować dany program a nie ma pod ręką żadnego pliku w formacie który obsługuje.
komentarz 9 października 2022 przez użytkownika Gość
No wreszcie ktoś pomyslał zeby zrobić taką listę. Czasami mam do sprawdzenia działanie jakiegoś programu i na szybko potrzebuje plik z konkretnym rozszerzeniem. Dzięki już sobie pobrałem do folderu. przyda się
...