pytanie zadane 17 sierpnia 2021 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 23 sierpnia 2021 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 17 sierpnia 2021 przez użytkownika
edycja 18 sierpnia 2021 przez użytkownika

Znajdujący się w centrum Polski, zamek królewski w Łęczycy, to miejsce które warto zapisać na swojej wakacyjnej (bądź też innej) liście ciekawych miejsc do zwiedzania. Dzięki swojemu położeniu, jadąc nad morze lub w góry, nie sposób go nie zauważyć, ponieważ zawsze będzie on gdzieś niedaleko nas. Warto skręcić z drogi i zatrzymać się w tym mieście, by poznać lepiej historię powstania owego zamku. 

łęczyca zamek muzeum

Zamek w Łęczycy wybudował król Kazimierz Wielki, lecz nie wiadomo dokładnie w którym roku. Po zakończeniu jego budowy zamek pełnił rolę rezydencji królewskiej, do której od czasu do czasu udawał się król Kazimierz. Podczas jego nieobecności zamkiem zajmował się starosta łęczycki. Z kart historii tego zamku możemy dowiedzieć się o jego dalszych losach:

- w 1406 zamek został spalony przez Krzyżaków, 

- w 1409 roku przybył na zamek król Władysław Jagiełło, by wziąć udział w naradzie odnośnie wielkiej bitwy pod Grunwaldem,

- na zamku tym odbywały się również sejmy w latach 1420, 1448, 1454 i 1452,

- w latach 1454 - 1466 zamek stał się siedzibą króla Kazimierza IV Jagiellończyka,

- przez prawie wiek zamek pozostawał w ruinie, kiedy to w II połowie XV wieku wybuchł na nim pożar,

- zamek odbudował Jan Lutomirski ówczesny starosta łęczycki w 1565 roku,

- przez krótki czas podczas potopu szwedzkiego zamek był pod władaniem szwedzkiego generała Roberta Douglas'a, który zaatakował i zdobył zamek; odbił go król Jan Kazimierz,

- zarówno miasto jak i zamek w 1769 roku zdobył rosyjski generał Iwan Drewicz,

- rok 1815 to czas, gdy zamek przejęła Komisja Wojny Królestwa Polskiego; w jego pomieszczeniach znajdowały się wówczas magazyny, laboratorium prochowe oraz mieszkanie dla kapitana inżynierów,

- od 1831 roku zamek był pod 'władaniem' burmistrza Łęczycy, który zaczął go rozbierać; okoliczni mieszkańcy widząc walący się mur zabierali cegły i budowali z nich własne budynki,

- zamek pełnił rolę hufca harcerskiego po II wojnie światowej,

- do rekonstrukcji i częściowej odbudowy zamku przystąpiono po 1964 roku. 

To historia zamku w wielkim skrócie. Jeśli bylibyście zainteresowani dalszymi informacjami to z pewnością znajdziecie je na stronie zamku, ale również dowiecie się o niej od przewodników oprowadzających po zamkowych komnatach. 

Jeśli chodzi o zwiedzanie to podam informacja jakie były aktualne w maju 2021 roku, wtedy kiedy odwiedzaliśmy zamek w Łęczycy. Zamek jest czynny codziennie od 10.00 do 17.00 prócz poniedziałków, a za bilety normalne zapłaciliśmy 17,00 zł za osobę i w tym było również wliczone wejście na wieżę. Z tego co wiem to w czwartki wystawy stałe w zamkowym muzeum są bezpłatne. 

Łęczycki zamek królewski wiąże się z legendą o diable Borucie, który zamieszkuje podziemia tego zamku. Legenda mówi o tym, że jak król Kazimierz Wielki jechał na zamek podczas jego budowy to utknął w mokradłach, a młodzieniec Boruta pomógł mu się z nich wydostać. W nagrodę Boruta miał dostać ów zamek w swoje posiadanie. Wersji na temat tego, dlaczego Boruta zyskał miano diabła jest wiele, ale każda z nich wiąże się ze złotem, którego miał on pilnować w piwnicach zamkowych. Zwiedzając komnaty zamkowe można zobaczyć mnóstwo rzeźbionych, malowanych lub rysowanych postaci diabła Boruty. 

diabeł boruta

Poza historią z Borutą na zamku królewskim zobaczyć można ludowe stroje mieszkańców tych okolic, poznać ich kulturę i codzienne życie, czym się zajmowali, jak wyglądały ich dni kiedyś. 

stroje mieszkańców łęczycyłęczyca muzeum

Jedną z najciekawszych atrakcji jest zamkowa wieża. Z jej szczytu widać całą panoramę miasta Łęczycy i okolicy. By się na nią dostać należy podążać za strzałkami oznaczającymi kierunek zwiedzania, następnie przechodzi się przez niski i wąski korytarz, a potem wchodzi po dość stromych schodach. Choć droga na wieżę może nie dla wszystkich okazać się łatwa, to zapewniam, że dla takich widoków jak poniżej naprawdę warto.

wieża zamkowa w łęczycy na zamku

przejście na wieżę łęczycakorytarz na zamku w łęczycywieża łęczycadziedziniec na zamku w łęczycypanorama łęczycyłęczyca panorama

Jeśli byliście na tym zamku, wybieracie się by go zwiedzić lub macie jakieś pytania w tym temacie lub chcielibyście coś dopowiedzieć, to piszcie w komentarzach, a chętnie odpowiemy. 

...