pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika

widok na grunwald pole

1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 17 kwietnia 2023 przez użytkownika

Dziś mała lekcja historii, a mianowicie kilka słów o Grunwaldzie. Na pewno każdy z Was o nim słyszał chociażby na lekcji historii w szkole podstawowej. Niektórzy z Was pewnie tam byli i mogli na własne oczy zobaczyć pole bitwy i choć trochę poczuć ducha walki...

Na pole bitwy w Grunwaldzie najlepiej wybrać się oczywiście 15 lipca. Dlaczego właśnie w połowie lipca? Otóż dlatego, że tego dnia w roku 1410 żołnierze Zakonu krzyżackiego pod wodzą Urlicha von Jungingena stoczyły walkę z polską armią dowodzoną przez Władysława Jagiełłę. Dla upamiętnienia tej walki co roku pole bitwy odwiedza około 100 000 widzów oraz około 3000 żołnierzy, z których spora część przybywa również zza granicy. Podczas naszego pobytu na Grunwaldzie było już dawno po całej tej uroczystości, gdyż zatrzymaliśmy się tam przejazdem na jesieni. Wtedy zastaliśmy ciszę, spokój i tylko kilku zainteresowanych tym miejscem turystów. Lecz dla wielbicieli historii i rycerstwa polecałabym jednak termin wakacyjny.

droga do pomnika na grunwaldzie

Droga do pomnika historii i do Muzeum. 

Grunwald położony jest w województwie warmińsko - mazurskim w powiecie ostródzkim i powiem szczerze, że na samo pole nie było łatwo trafić. Mimo, iż to mała wieś to znaków prowadzących na pole jest niewiele. Ale jednak w końcu dotarliśmy na parking i mogliśmy zwiedzić to miejsce. Zaraz przy parkingu na polu bitwy Grunwald jest kilka barów i sklepików z miejscowymi pamiątkami, związanymi przede wszystkim z rycerstwem. Od tego miejsca do głównego pomnika trzeba przejść kilkaset metrów. Pomnik upamiętniający to wydarzenie jest wzniesiony na Wzgórzu Zwycięstwa, a rozmiary jego odzwierciedlają skalę naszego zwycięstwa, naszej wygranej bitwy. Pomnik ten od 2010 roku nazwany jest pomnikiem historii, ze względu na wartości historyczne, przestrzenne, materialne i niematerialne, terenu bitwy pod Grunwaldem - jednej z największych bitew średniowiecznej Europy.

pomnik gistorii na grunwaldzie

Pomnik historii wzniesiony na Wzgórzu Zwycięstwa.

pomnik na grunwaldzie

Widok z dołu pomnika na jedenaście 30-metrowych masztów, które symbolizują sztandary polskich i litewsko - ruskich chorągwi.

Tuż za pomnikiem znajduje się amfiteatr oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w którym to możemy oglądać różnego typu wystawy związane z tym miejscem, a także możemy obejrzeć film na jednej z sali kinowych. Tu także znajduje się mapa wykonana z kolorowych kamieni, pokazująca ustawienie wojsk przed bitwą. Prócz największych atrakcji są także te troszkę mniejsze, ale również ważne. Po drodze do pomnika historii znajduje się kamień Jungingena, pozostałości Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie oraz ruiny kaplicy pobitewnej.

muzeum bitwy pod grunwaldem

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

makieta grunwaldu

tablica pamiątkowa na grunwaldzie

Kamienny pomnik postawiony na pamiątkę przysięgi wojskowej żołnierzy z Giżycka.

ciosy granitowe na grunwaldzie

ciosy granitowe pole grunwald

I choć to już ponad 600 lat od tej historycznej bitwy, to co roku na obchodach gromadzą się tłumy ludzi, po to, by oglądać spektakularną inscenizację przeprowadzaną przez członków bractw rycerskich z całej Europy.

...