pytanie zadane 10 lutego 2020 w Informatyka przez użytkownika Gość
edycja 11 lutego 2020 przez użytkownika

Mam problem z wyszukiwarką systemową w Windows 10, która otwiera po kliknięciu w ikonkę lupy na pasku systemowym. Niby po kliknięciu otwiera się okno, ale niestety jest czarne puste pole. Gdy coś wpiszę, również niczego mi nie wyszukuje.

Tak to wygląda:

pusta wyszukiwarka systemowa w Windows 10

1 odpowiedź

odpowiedź 11 lutego 2020 przez użytkownika
edycja 1 lutego 2024 przez użytkownika

To ostatnio dość powszechny problem w systemie Windows 10. Błąd prawdopodobnie spowodowany jest aktualizacją systemową, która modyfikuje działanie systemu. Objawem jest to, że po kliknięciu w ikonę wyszukiwarki i wpisaniu w pasku wyszukiwania czegokolwiek, nic nie wyszukuje. Wyświetla się tylko czarne puste pole.

Rozwiązań problemu jest kilka, ale ja proponuje próbowanie pojedynczo każdej po kolei i sprawdzanie czy pomogło. Chociaż pierwsza porada powinna pomóc w większości wypadków.

1. Reset systemu

Klikasz na klawiaturze Ctrl+Alt+Del, otworzy się okno w który można wybrać podstawowe opcje (m.in. menedżer zadań) i na dole klikasz w ikonkę zasilania i wybierasz Uruchom ponownie. System się zrestartuje i po ponownym uruchomieniu pasek wyszukiwarki powinien działać. Z tego poziomu następuje reset systemu podobny do tego z Menu Start, ale najwidoczniej ma lepsze działanie w tym przypadku.
 

2. Włączyć usługę Windows Search

Jeśli pierwsza metoda nie pomogła, należy sprawdzić czy usługa Windows Search jest włączona w systemie. W tym celu z klawiatury wybierz skrót znak Windows + R i w okienku uruchamianie wpisz services.msc. Otworzy się okno z usługami, wyszukaj w nim Windows Search i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i Właściwości. Usługa powinna być włączona, a Typ uruchomienia powinien być ustawiony na Automatyczny, tak jak na poniższym obrazku

włączenie usługi windows search


3. Aktualizacja wpisu w rejestrze

Wejdź w rejestr systemu i zobacz czy masz prawidłowo ustawioną wyszukiwarkę systemową. Przed modyfikacją pamiętaj, żeby zrobić kopię rejestru systemu windows. Z klawiatury wybierz Windows + R, następnie wpisz polecenie regedit.
Odszukaj wpis 

HKEY_CURRENT_USER/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Search

W okienku po prawej klikasz PPM i tworzysz Nowy -> Wartość DWORD (32-bitowa). W nazwie wpisujesz BingSearchEnabled, a wartość wpisu ustawiasz na 0. Teraz tylko restartujesz system.


4. Naprawa plików systemowych

Kolejną przyczyną braku wyszukiwarki, mogą być uszkodzone pliki systemowe. Dlatego warto je naprawić używając funkcji sfc i dism.

Wejdź w menu Start, z listy wybierz System i następnie prawym przyciskiem myszy na Wiersz polecenia i uruchom go jako administrator. Otworzy się konsola CMD w której wpisujesz polecenie:

sfc /scannow

gdy zakończy się skanowanie i naprawa plików systemowych dobiegnie końca, wpisz kolejne polecenie sprawdzająca błędy w systemie

dism /online /cleanup-image /restorehealth

Teraz restart komputera.


5. Naprawa wyszukiwarki przez PowerShell

Ostatnią metodą jest naprawa wyszukiwarki systemowej za pomocą polecenia w PoweShellu. Z menu Start, wyszukaj folder Windows PowerShell i uruchom jako administrator (Run as Administrator) program Windows PowerShell. W otwartym oknie wpisz polecenie

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

i kliknij Enter. Teraz tylko uruchom ponownie system.


6. Naprawa za pomocą narzędzia do rozwiązywania problemów. (nowe)

Na zepsutą wyszukiwarkę w Windows 10, często pomaga wykorzystanie wbudowanego narzędzie w najnowszy system Microsoftu. Jest to narzędzie o niezbyt oryginalnej nazwie - Rozwiązywanie problemów. Za jego pomocą możemy naprawiać wiele innych rzeczy, które się zepsują w naszym windowsie.

Aby rozpocząć naprawę wyszukiwarki wejdź kolejno w menu StartUstawieniaAktualizacja i zabezpieczenia ⇒ Rozwiązywanie problemów i wybierz opcję na samym dole Dodatkowe narzędzia do rozwiązywania problemów.

Wyświetli się strona z dostępnymi funkcjami. Prawie na samym dole wybierasz opcję 

Wyszukiwanie i indeksowanie
Znajdź i rozwiąż problemy z usługą Windows Search

Następnie kliknij Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów. Wyświetli się kreator w którym musisz zaznaczyć, co nie działa w wyszukiwarce i co chcesz naprawić. Na koniec program spróbuje, naprawić niedziałającą wyszukiwarkę systemową.

komentarz 25 grudnia 2020 przez użytkownika Gość
power shell pomógł :)
komentarz 30 grudnia 2020 przez użytkownika Gość
Yes !!! power shell naprawił ! nic innego nie pomogło
komentarz 1 kwietnia 2021 przez użytkownika Gość
Nic nie zadziałało.
komentarz 16 kwietnia 2021 przez użytkownika Gość
U mnie też od kilku dni nie działa
komentarz 17 maja 2021 przez użytkownika Gość
A mi pomogło po prostu zaktualizowanie systemu o najnowsze poprawki (Ustawienia - Aktualizacje i ustawienia - Windows Update). Wymusiłem wszystkie aktualizacje, wszystko co było możliwe. Ze dwa razy się ponownie uruchomił i teraz działa.
komentarz 30 maja 2021 przez użytkownika

U mnie też od kilku dni nie działa

Spróbujcie najnowszego 6 sposobu naprawy wyszukiwarki, który dodałem dziś w artykule. Jest bardzo skuteczna i prawdopodobnie skutecznie naprawicie wyszukiwanie plików w swoim systemie.smiley 

komentarz 16 lipca 2021 przez użytkownika Gość
Proszę o pomoc, u siebie ( przy próbie zastosowanie pkt.6) nie mam opcji "dodatkowe narzędzia do rozwiązywania problemów" i nie wiem co teraz :) ?
komentarz 16 lipca 2021 przez użytkownika
edycja 16 lipca 2021 przez użytkownika

A jaką masz wersję Windows 10? (tutaj jak sprawdzić)

Jeśli po kolei weszłaś z te opcję jak było opisane, to powinien być niebieski link do tych dodatkowych narzędzi. Może sprawdź czy są one z boku, a nie na dole.

komentarz 16 lipca 2021 przez użytkownika Gość

Dzięki za odzew :)

Laptop jest nowy, wczoraj konfigurowałam system i chyba nieopatrznie był włączony internet, laptop połączył się z Wi-Fi i na niegotowy jeszcze system pobierał sobie jakieś aktualizacje. 

W ogóle nie mogę sprawdzić nawet opcji jaki to windows, bo po dojściu do informacje i kliknięcie w to- chwilkę coś wyszukuje, po czym nic nie pokazuje, na pewno nie to co Tobie .

Proszę o pomoc, jestem strasznie "zielona" w te klocki :D Pozdrawiam 

Marzena 

komentarz 16 lipca 2021 przez użytkownika

Jeśli laptop jest nowy i czysty, to koniecznie niech się zrobią wszystkie aktualizacje systemu (Można je wymusić w Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Windows update i Sprawdź aktualizacje). Możliwe będę kilkukrotne ponowne uruchomienia po tym.

Wtedy powinny się pojawić opcje o których piszę, bo w starszej wersji może ich nie być lub znajdują się w innym miejscu.

Ps. Przepraszam, nie wiedziałem że jesteś kobietąwink

komentarz 16 lipca 2021 przez użytkownika Gość

dzięki Marku za próbę pomocy. Sama nie wiem, czy kupiłam jakiś trefny sprzęt crying. Aktualizacja dochodzi do 90 % i koniec, stoi jak zaczarowana :). Wystartuję od poczatku jeszcze raz, zobaczę czy może tym razem pójdzie dalej. Jakby co, to będę się jeszcze odzywać. 

Pozdrawiam - Marzena

PS. Nie ma za co przepraszać, to nie dziwne, że zmylił Cię anonimowy wpis

komentarz 17 lipca 2021 przez użytkownika Gość

Marku, jeszcze raz dzięki za pomoc. Po pełnej aktualizacji zahulało jak talala :yeswink.

Cieszę się, że w razie kłopotów ze sprzętem,  będę nieśmiało uderzała tu.

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu.

 (Ja niestety w pracy od rana).

Marzena

komentarz 21 sierpnia 2021 przez użytkownika Gość
Spróbowałem każdy sposób i żaden nie zadziałał. U mnie jest problem taki, że pasek wyszukiwania normalnie się otwiera, ale nie można w nim nic pisać
komentarz 20 września 2021 przez użytkownika Gość
Tez tak mam

Panie marku prosimy o rozwiązanie jakieś
komentarz 23 września 2021 przez użytkownika

Zachęcam do uważnego i dokładnego przeprowadzenia każdego z powyższych punktów. Więcej niż tych sześć sposobów na przywrócenie szukajki systemowej, chyba już nie masmiley

...