seohost
pytanie zadane 10 lutego 2020 w Informatyka przez użytkownika anonimowy

Mam problem z wyszukiwarką systemową w Windows 10, która otwiera po kliknięciu w ikonkę lupy na pasku systemowym. Niby po kliknięciu otwiera się okno, ale niestety jest czarne puste pole. Gdy coś wpiszę, również niczego mi nie wyszukuje.

Tak to wygląda:

pusta wyszukiwarka systemowa w Windows 10

1 odpowiedź

odpowiedź 11 lutego 2020 przez użytkownika

To ostatnio dość powszechny problem w systemie Windows 10. Błąd prawdopodobnie spowodowany jest aktualizacją systemową, która modyfikuje działanie systemu. Objawem jest to, że po kliknięciu w ikonę wyszukiwarki i wpisaniu czegokolwiek, nic nie wyszukuje. Wyświetla się tylko czarne puste pole.

Rozwiązań problemu jest kilka, ale ja proponuje próbowanie pojedynczo każdej po kolei i sprawdzanie czy pomogło. Chociaż pierwsza porada powinna pomóc w większości wypadków.

1. Reset systemu

Klikasz na klawiaturze Ctrl+Alt+Del, otworzy się okno w który można wybrać podstawowe opcje (m.in. menedżer zadań) i na dole klikasz w ikonkę zasilania i wybierasz Uruchom ponownie. System się zrestartuje i po ponownym uruchomieniu pasek wyszukiwarki powinien działać. Z tego poziomu następuje reset systemu podobny do tego z Menu Start, ale najwidoczniej ma lepsze działanie w tym przypadku.
 

2. Włączyć usługę Windows Search

Jeśli pierwsza metoda nie pomogła, należy sprawdzić czy usługa Windows Search jest włączona w systemie. W tym celu z klawiatury wybierz skrót znak Windows + R i w okienku uruchamianie wpisz services.msc. Otworzy się okno z usługami, wyszukaj w nim Windows Search i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i Właściwości. Usługa powinna być włączona, a Typ uruchomienia powinien być ustawiony na Automatyczny, tak jak na poniższym obrazku

włączenie usługi windows search


3. Aktualizacja wpisu w rejestrze

Wejdź w rejestr systemu i zobacz czy masz prawidłowo ustawioną wyszukiwarkę systemową. Przed modyfikacją pamiętaj, żeby zrobić kopię rejestru systemu windows. Z klawiatury wybierz Windows + R, następnie wpisz polecenie regedit.
Odszukaj wpis 

HKEY_CURRENT_USER/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Search

W okienku po prawej klikasz PPM i tworzysz Nowy -> Wartość DWORD (32-bitowa). W nazwie wpisujesz BingSearchEnabled, a wartość wpisu ustawiasz na 0. Teraz tylko restartujesz system.


4. Naprawa plików systemowych

Kolejną przyczyną braku wyszukiwarki, mogą być uszkodzone pliki systemowe. Dlatego warto je naprawić używając funkcji sfc i dism.

Wejdź w menu Start, z listy wybierz System i następnie prawym przyciskiem myszy na Wiersz polecenia i uruchom go jako administrator. Otworzy się konsola CMD w której wpisujesz polecenie:

sfc /scannow

gdy zakończy się skanowanie i naprawa plików systemowych dobiegnie końca, wpisz kolejne polecenie sprawdzająca błędy w systemie

dism /online /cleanup-image /restorehealth

Teraz restart komputera.


5. Naprawa wyszukiwarki przez PowerShell

Ostatnią metodą jest naprawa wyszukiwarki systemowej za pomocą polecenia w PoweShellu. Z menu Start, wyszukaj folder Windows PowerShell i uruchom jako administrator (Run as Administrator) program Windows PowerShell. W otwartym oknie wpisz polecenie

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

i kliknij Enter. Teraz tylko uruchom ponownie system.

komentarz 25 grudnia 2020 przez użytkownika anonimowy
power shell pomógł :)
komentarz 30 grudnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Yes !!! power shell naprawił ! nic innego nie pomogło
komentarz 1 kwietnia 2021 przez użytkownika anonimowy
Nic nie zadziałało.
komentarz 16 kwietnia 2021 przez użytkownika anonimowy
U mnie też od kilku dni nie działa
...