pytanie zadane 5 stycznia 2020 w Dom i ogród przez użytkownika
otagowane ponownie 5 stycznia 2020 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 5 stycznia 2020 przez użytkownika
edycja 16 kwietnia 2023 przez użytkownika

Młotek to narzędzie, które każdy z nas zna i nie raz w życiu go używał. Można nim wbijać gwoździe, rzeźbić uderzając nim w dłuto itp. Każdy młotek składa się z trzonka do trzymania oraz obucha, którym uderza się w daną rzecz. Natomiast jego przeznaczenie zależy od rodzaju młotka, a te mamy następujące:
 

1. Młotek mechaniczny lub ślusarski
To najbardziej znany młotek o najprostszej budowie składającej się z trzonka i obuchu. Obuch ma kształt prostopadłościany o ściętym jedno-, lub dwustronnie końcem. Nazwa wywodzi się od przeznaczenia tego młotka, czyli do drobnych prac mechanicznych. Ten rodzaj prostego młotka wykorzystywany jest również w pracy ślusarzy, czyli osób wykonujących klucze, zamki do drzwi itp., dlatego też bywa nazywany również młotkiem ślusarskim. 

młotek zwykły mechaniczny


2. Młotek szewski
Ma charakterystyczną wypukłą powierzchnię, którą uderza się o daną rzecz, najczęściej w skórę buta. Powierzchnia ta jest przystosowana do uderzania w miękkie materiały. Młotek ten posiada też łapki do wyciągania gwoździ, przez co jest nieco podobny do młotka ciesielskiego. 


3. Młotek gumowy lub blacharski
Jego obuch lub końce obucha wykonane są z gumy (stąd nazwa). Młotek taki jest przeznaczony przeważnie do kształtowania blachy (stąd jego druga zamienna nazwa), podbijania dłuta, do prac związanych z kładzeniem kostki brukowej. Młotki gumowe nie uszkadzają powierzchni. 

gumowy młotek


4. Młotek ciesielski
Młotek, którego obuch wykonany jest ze stali. Na jednym z końców znajdują się łapki, gdzie jedna z nich jest krótsza i wygląda jakby była oberwana. Młotki ciesielskie mają w górnej części wyżłobienie, w którym może znajdować się magnes, przytrzymujący gwoździe. Młotki te służą do wbijania, ale również do wyciągania gwoździ, dzięki rozdwojonej końcówce. 

młotek ciesielski


5. Młotek murarski
Przeznaczony jest do rozbijania kamieni, cegieł, tynków, do kruszenia różnych materiałów budowlanych. Z obu stron posiada płasko zakończony obuch. Ten rodzaj młotka jest często używany przez zdunów, czyli przez, które naprawiają lub stawiają piece. Młotki te są nieco większe od zwykłych młotków mechanicznych. 

młotek murarski


6. Młotek stolarski
Jest to młotek wykonany całkowicie z drewna lub z drewna wykonany jest tylko obuch. Najczęściej podbija się nim dłuto lub przecinak w różnych pracach stolarskich, stąd też często widziany jest w rękach stolarzy, ale również w rękach rzeźbiarzy. 

młotek stolarski


7. Młotek geologiczny
Przeznaczony jest do rozbijania skał i pobierania próbek skalnych podczas badań geologicznych. Przypomina młotek murarski z tym, że ma jeden koniec mocno zaostrzony i nim właśnie można rozbijać skały na mniejsze części. 

młotek geologiczny


8. Młotek spawalniczy
Zwany też młotkiem spawacza. Jest on w całości wykonany ze stali i ma ostro zakończony obuch z dwóch stron, bądź z jednej strony. Taki ostry koniec potrzebny jest do usuwania nagaru, czyli osadu powstałym po spawaniu. Rękojeść często bywa zrobiona z drutu zbrojeniowego, po to by pewniej chwytać go przez rękawice. 


9. Młotek kuchenny, zwany potocznie tłuczek
Młotek przeznaczony do ubijania, rozbijania np. mięsa na kotlety. Obuch jest wykonany z drewna, aluminium lub drewna zakończonego aluminiowymi końcami, które są żeberkowane lub ryflowane. 

tłuczek młotek kuchenny


10. Młotek rzeźbiarski, zwany pobijak, pucka lub knypel
Cechą charakterystyczną jest obuch o kształcie walca, w którego środku znajduje się trzonek. Jest on w całości wykonany z drewna i służy do podbijania dłuta podczas dłutowania w drewnie. 

młotek rzeźbiarski


11. Młotek jubilerski, zwany cyzelerski
Jest bardzo malutki, właściwie miniaturowy, posiada niewielką masę i służy do prac jubilerskich. Dzięki tym młotkom wytwarza się odpowiednią formę na przedmiocie. Prócz prac jubilerskich używa się go też do metaloplastyki np. do fakturowania blach. 

młotek jubilerski


12. Młotek kamieniarski
Wykorzystywany jest np. przy brukowaniu lub rozbijaniu kamieni. Ma z obu stron tępo zakończony obuch. Młotki tego typu są ciężkie, a ich waga zaczyna się do 3 kg. 

młotek kamieniarski


13. Młotoklin lub siekieromłot lub siekiera rozłupująca
Jak sama nazwa mówi za siebie jest to młot i siekierka w jednym. Z jednej strony jest obuch z ostrym końcem przypominającym siekierkę, a z drugiej płaskie zakończenie. Młotoklin wbija się za pomocą dużego młota w pień drzewa, by go rozpołowić wzdłuż słojów. Ten rodzaj młotka posiada długi trzonek. 
Co ciekawe to narzędzie popularne było już w neolicie - podobny siekieromłot wydobyto w Kopcu Kościuszki. W czasach od starożytności do średniowiecza stanowiły broń obuchowo-sieczną. 
Obecne nazwy tego rodzaju młotka to: merlin, młotosiekiera, młotoklin, siekieromłot, siekiera do rozłupywania. 

młotoklin


14. Groszkownik
Jest to młotek o stalowym obuchu zakończonym krótkimi wypustkami, które miały nadawać kamieniowi chropowatej, groszkowej faktury. Zazwyczaj jest wykonany w składanej formie, ale można też go kupić w postaci jednolitej. 


15. Młotek neurologiczny
Młotek potrzebny neurologowi - lekarzowi leczącemu układ nerwowy, do badania i sprawdzania odruchów bezwarunkowych, a dokładniej odruchów ścięgnistych. Neurolog puka młoteczkiem zazwyczaj w kolano pacjenta, by zobaczyć jak reaguje ono na uderzenie. Badanie wykrywa nieprawidłowości w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Czasami młoteczkiem tym opukuje się również klatkę piersiową. 
młotek neurologiczny
Istnieją następujące modele młotków neurologicznych:
- Młotek Taylora z 1888 roku i używany do dziś, składa się z trójkątnego kawałka gumy z metalową rączką.
młotek neurologiczny taylora
- Młotek Queen Square posiadający rączkę zrobioną z bambusa lub trzciny i metalowy element zabezpieczony plastikiem. Bada się nim objaw Babińskiego (badanie polegające na drażnieniu podeszwy stopy; jeśli palce kurczą się podczas tego 'łaskotania' to objaw Babińskiego jest nieobecny-tak jest w przypadku dorosłych, jeśli palce stopy rozkładają się to jest to właśnie objaw obecny, objaw Babińskiego-normalny gdy występuje do 2 roku życia). 
- Młotek Babińskiego taki sam jak wyżej opisany, z tym, że posiada metalowy uchwyt, który można zdjąć. 


16. Młotek zegarmistrzowski
Zegarmistrz używa wielu rodzajów młotków, w tym stalowego, mosiężnego do prostowania blach i prętów czy młotka z drewna do prostowania kopert.

młotek zegarmistrzowski


17. Młotek sędziowski
Używany przez sędzię do uciszania uczestników rozprawy sądowej. Prócz togi jest to jeden z atrybutów sędziego. 

młotek sędziowski


18. Młotek do wybijania szyb, zwany awaryjnym lub ratowniczym
Młotek ten zakończy jest ostrym czubkiem na końcach obucha. Można nim wybić szybę przeznaczoną jako wyjście awaryjne np. w autobusie. Korzysta się z niego, gdy niemożliwe jest wydostanie się innym wyjściem podczas np. pożaru, wypadku drogowego itp. 

młotek ewakuacyjny do wybijania szyb


19. Młotek turystyczny, zwany też młotkiem do śledzi
Najczęściej obuch jego jest gumowy. Przeznaczony do wbijania śledzi lub szpilek od namiotu albo do wbijania parawanu na plaży. 


20. Młotek wspinaczkowy
Nazywa się go również czekan lub kilof. Młotek, którym wbija się haki w szczeliny skalne podczas wspinaczki. 
czekan młotek wspinaczkowy

komentarz 28 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
O kurde. W zyciu nie pomyslal bym ze jest az tyle odmian mlotkow :D
komentarz 22 czerwca 2021 przez użytkownika Gość
Aż tyle młotków? niby proste urządzenie a ile ma różnych zastosowań.
komentarz 20 września 2021 przez użytkownika Gość
Młotek spawacza mnie najbardziej zaskoczył. Szkoda że nie ma zdjęcia żeby zobaczyć jak wygląda.

Swoją drogą takie niby proste narzędzie a tyle różnych zastosowań.
...