seohost
pytanie zadane 5 stycznia 2020 w Dom i ogród przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 5 stycznia 2020 przez użytkownika

Młotek to narzędzie, które każdy z nas zna i nie raz w życiu go używał. Można wbijać nim gwoździe, rzeźbić uderzając nim w dłuto itp. Każdy młotek posiada trzonek do trzymania oraz obuch, który uderza w daną rzecz. Natomiast przeznaczenie młotka zależy od jego rodzaju, a rodzaje młotka mamy następujące:
 

1. Młotek mechaniczny lub ślusarski
To najbardziej znany młotek o najprostszej budowie składającej się z trzonka i obuchu. Obuch ma kształt prostopadłościany o ściętym jedno-, lub dwustronnie końcem. Nazwa wywodzi się od przeznaczenia tego młotka do drobnych prac mechanicznych.

młotek zwykły mechaniczny


2. Młotek szewski
Ma charakterystyczną wypukłą powierzchnię, którą uderza się o daną rzecz, najczęściej w skórę buta. Posiada też łapki do wyciągania gwoździ. 


3. Młotek gumowy lub blacharski
Jego obuch lub końce obucha wykonane są z gumy (stąd nazwa). Młotek taki jest przeznaczony do kształtowania blachy, podbijania dłuta, do prac związanych z kładzeniem kostki brukowej. Młotki gumowe nie uszkadzają powierzchni. 

gumowy młotek


4. Młotek ciesielski
Młotek, którego obuch wykonany jest ze stali. Na jednym z końców znajdują się łapki, gdzie jedna z nich jest krótsza i wygląda jakby była oberwana. Młotki te mają w górnej części wyżłobienie, w którym można znajdować się magnes, przytrzymujący gwoździe. 

młotek ciesielski


5. Młotek murarski
Przeznaczony jest do rozbijania kamieni, cegieł, do kruszenia. Z obu stron posiada płasko zakończony obuch.

młotek murarski


6. Młotek stolarski
Jest to młotek wykonany całkowicie z drewna lub z drewna wykonany jest obuch. Najczęściej podbija się nim dłuto. 

młotek stolarski


7. Młotek geologiczny
Przeznaczony jest do rozbijania skał i pobierania próbek skalnych podczas badan geologicznych. Przypomina młotek murarski, lecz ma tylko jeden koniec mocno zaostrzony.

młotek geologiczny


8. Młotek spawacza
Jest on w całości wykonany ze stali i ma ostro zakończony obuch z dwóch bądź z jednej strony. Taki ostry koniec potrzebny jest do usuwania nagaru powstałym po spawaniu. 


9. Młotek kuchenny zwany potocznie tłuczek
Młotek przeznaczony do ubijania, rozbijania mięsa na np. kotlety. Obuch jest wykonany z drewna, aluminium lub drewna zakończonego aluminiowymi końcami, które są żeberkowane lub ryflowane. 

tłuczek młotek kuchenny


10. Młotek rzeźbiarski zwany podbijak
Cechą charakterystyczną jest obuch o kształcie walca, w którego środku znajduje się trzonek. Jest on w całości wykonany z drewna i służy do podbijania dłuta podczas dłutowania w drewnie. 

młotek rzeźbiarski


11. Młotek jubilerski zwany cyzelerski
Jest bardzo malutki, właściwie miniaturowy, posiada niewielką masę i służy do prac jubilerskich.

młotek jubilerski


12. Młotek kamieniarski
Wykorzystywany jest np. przy brukowaniu lub rozbijaniu kamieni. Ma z obu stron tępo zakończony obuch.

młotek kamieniarski


13. Młotoklin lub siekieromłot lub siekiera rozłupująca
Jak sama nazwa mówi za siebie jest to młot i siekierka połączone w jednym. Z jednej strony jest obuch z ostrym końcem przypominającym siekierkę, a z drugiej płaskie zakończenie. Młotoklin wbija się za pomocą dużego młota w pień drzewa, by go rozpołowić. Posiada długi trzonek. 
Co ciekawe to narzędzie popularne było już w neolicie - podobny siekieromłot wydobyto w Kopcu Kościuszki. W czasach od starożytności do średniowiecza stanowiły broń obuchowo-sieczną. 

młotoklin


14. Groszkownik
Jest to młotek o stalowym obuchu zakończonym krótkimi wypustkami, które miały nadawać kamieniowi chropowatej faktury, groszkowej faktury. 


15. Młotek neurologiczny
Młotek potrzebny neurologowi - lekarzowi leczącemu układ nerwowy, do badania i sprawdzania odruchów bezwarunkowych, a dokładniej odruchów ścięgnistych. Neurolog puka młoteczkiem zazwyczaj w kolano pacjenta, by zobaczyć jak reaguje ono na uderzenie. Badanie wykrywa nieprawidłowości w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Czasami młoteczkiem tym opukuje się również klatkę piersiową. 
młotek neurologiczny
Istnieją następujące modele młotków neurologicznych:
- Młotek Taylora z 1888 roku i używany do dziś, składa się z trójkątnego kawałka gumy z metalową rączką.
młotek neurologiczny taylora
- Młotek Queen Square posiadający rączkę zrobioną z bambusa lub trzciny i metalowy element zabezpieczony plastikiem. Bada się nim objaw Babińskiego (badanie polegające na drażnieniu podeszwy stopy; jeśli palce kurczą się podczas tego 'łaskotania' to objaw Babińskiego jest nieobecny-tak jest w przypadku dorosłych, jeśli palce stopy rozkładają się to jest to właśnie objaw obecny, objaw Babińskiego-normalny gdy występuje do 2 roku życia). 
- Młotek Babińskiego taki sam jak wyżej opisany, z tym, że posiada metalowy uchwyt, który można zdjąć. 


16. Młotek zegarmistrzowski
Zegarmistrz używa wielu rodzajów młotków, w tym stalowego, mosiężnego do prostowania blach i prętów czy młotka z drewna do prostowania kopert.

młotek zegarmistrzowski


17. Młotek sędziowski
Używany przez sędzię do uciszania uczestników rozprawy sądowej.

młotek sędziowski


18. Młotek do wybijania szyb zwany awaryjnym lub ratowniczym
Młotek ten zakończy jest ostrym czubkiem na końcach obucha. Można nim wybić szybę przeznaczoną jako wyjście awaryjne. Korzysta się z niego, gdy niemożliwe jest wyjście innym wyjściem. 

młotek ewakuacyjny do wybijania szyb


19. Młotek turystyczny zwany też młotkiem do śledzi
Najczęściej obuch jego jest gumowy. Przeznaczony do wbijania śledzi lub szpilek od namiotu, albo do wbijania parawanu na plaży. 


20. Młotek wspinaczkowy
Młotek, którym wbija się haki w szczeliny skalne podczas wspinaczki. 

komentarz 28 stycznia 2020 przez użytkownika anonimowy
O kurde. W zyciu nie pomyslal bym ze jest az tyle odmian mlotkow :D
...