pytanie zadane 8 sierpnia 2019 w Kuchnia przez użytkownika
otagowane ponownie 2 marca 2020 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 8 sierpnia 2019 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Pinsa to pierwowzór pizzy. Pochodzi ona jeszcze z czasów starożytnego Rzymu. Wówczas mielono i zagniatano ciasto z trzech rodzajów mąki: pszennej, owsianej i z prosa (lub pszenna, sojowa i ryżowa). Następnie dodawało się wodę, sól i zioła. Jeśli chodzi o dodatki to są one podobne do tych, jakie dodaje się do pizzy. Zazwyczaj do pinsy używa się takich składników jak: mozzarella, pomidory, grzyby, kiełbasa lokalna, szynka, mortadela z pistacjami, bakłażany, rukola, gruszki, figi, parmezan, gorgonzola.
Nazwa pochodzi od słowa "pinsere" oznaczające "zgniatanie""mielenie".

Czym różni się pinsa od pizzy? 

Pinsa - pochodzi z Rzymu; jest starsza niż pizza, bo znano ją już w starożytnym Rzymie; robi się ją z trzech rodzajów mąki; jest bardziej chrupiąca; mniej kaloryczna, lekkostrawna; podawana na raz i dużo mniejsza od pizzy, ma kształt owalny lub prostokątny; ciasta nie smaruje się sosem pomidorowym (to największa różnica). 

Pizza - pochodzi z Neapolu; składa się z jednego rodzaju mąki, najczęściej pszennej; zawiera więcej tłuszczów i węglowodanów; spód smaruje się sosem pomidorowym; ma okrągły kształt. 

Pinsę można przygotowywać zarówno na słono, jak i na słodko. Pinsa podawana na słono będzie miała dodatki podobne jak w przypadku pizzy, zaś pinsa podawana na słodko może zawierać takie dodatki jak m.in.: dynia, krem waniliowy, czekolada, pistacje, maliny czy ciasteczka migdałowe. 


Pinsę można przygotować samodzielnie w domu, tak jak domową pizzę. trzeba tylko pamiętać o trzech rodzajach mąki (porcje nie muszą być równe, jeśli dodamy najmniej pszennej mąki, wówczas ciasto będzie lżejsze). Poniżej przepis na pinsę (6 sztuk):

Składniki:

- 800 g mąki pszennej,

- 150 g mąki ryżowej,

- 50 g mąki sojowej,

- pół opakowania suchych drożdży,

- 20 g soli,

- 10 g oliwy,

- litr wody z lodówki (musi być zimna),

- ulubione dodatki.

Wykonanie:

Mąki mieszamy z drożdżami, dodajemy 3/4 litra wody i ugniatamy około 5 minut. Następnie dodajemy sól i oliwę i resztę wody, po czym dokładnie wyrabiamy ciasto. Wkładamy je do lodówki na 24-48 godzin. 

Po tym czasie, dzielimy je na sześć części i odstawiamy do wyrośnięcia na około trzy godziny (temperatura pokojowa). Następnie wałkujemy i układamy na wierzchu wybrane dodatki. Pieczemy pinsę w rozgrzanym do 200oC piekarniku przez 10 minut. 

komentarz 27 września 2020 przez użytkownika Gość
Ale wygląda pysznie chyba sobie dziś przyżądze taką pinse :)
komentarz 20 marca 2021 przez użytkownika Gość
W sumie to to samo, tylko nazwa inna. Chyba że pinsa musi być kwadratowa?
komentarz 23 września 2021 przez użytkownika Gość
Nazwa nawet podobna do pizzy. Tylko szkoda że nie jest ta pinsa tak popularna, bo ja jej chyba nigdy w żadnej restauracji nie widziałam w menu.
komentarz 29 października 2022 przez użytkownika Gość
O muszę spróbować upichcić taką pinsę dla chłopaka, będzie jakieś urozmaicenie od tej pizzy ;)
...