pytanie zadane 19 czerwca 2019 w Fauna i flora przez użytkownika
otagowane ponownie 20 czerwca 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 czerwca 2019 przez użytkownika
edycja 26 grudnia 2019 przez użytkownika

Konik polny i świerszcz polny, bo taka jest jego prawidłowa nazwa, to dwa różne owady. 

Konik polny lub po prostu konik to owad, którego najczęściej możemy spotkać na łąkach ale też na trawnikach w przydomowych ogródkach. Wydają one charakterystyczny dźwięk, poprzez pocieranie nóg o pokrywy skrzydeł. Konik polny ma ubarwienie szarobure, brązowe. Koniki polne żywią się roślinami. 

konik polny
-Konik polny-
 

Konika polnego nie należy mylić również z pasikonikiem, które są zielone i mają bardzo długie czułki. Pasikoniki żywią się głównie roślinami, ale są też drapieżnikami i potrafią zjadać mniejsze owady i pająki. Spotkać je można w wysokich trawach na łąkach, gdzie sprawnie skaczą, wspinają się oraz latają (osobniki dorosłe). Grę pasikonika można usłyszeć najczęściej popołudniami i nocami w letnie dni. 

pasikonik
-Pasikonik-
 

Świerszcz polny natomiast ma barwę czarną, ciemno lub jasno brązową oraz silne nogi. Samce tego gatunku mają u podstawy skrzydeł żółta plamę. Szukając świerszcza w ogródku, warto wiedzieć, że świerszcze więcej biegają niż skaczą. Wydają też dźwięki przez pocieranie pierwszej pary skrzydeł o siebie. Świerszcze żywią się wyłącznie roślinami. 

świerszcz
-Świerszcz-

Świerszcza polnego rzadko można spotkać, a już na pewno nie spotkamy go w Tatrach i w Kotlinie Nowotarskiej. W Polsce świerszcze są zagrożone wyginięciem. 

komentarz 1 czerwca 2020 przez użytkownika Gość

No a ja całe zycie nazywałem tego zielonego pasikonika - świerszczemindecision

Człowiek to jednak uczy się przez całe zycie

komentarz 8 listopada 2020 przez użytkownika Gość
He he ja tak samo
komentarz 31 lipca 2021 przez użytkownika Gość
To jest ćwierszcz
komentarz 31 lipca 2022 przez użytkownika Gość
Kurcze ja też żyłem w nieświadomości
komentarz 20 lutego 2023 przez użytkownika Gość
Fajnie, że z dobrymi zdjęciami. Opis opisem a zobaczyć to co innego. Rzeczywiście, świerszcza chyba nigdy nie widziałem na żywo a koniki polne wiele razy a i pasikoniki też parę razy.
...