Konik polny i świerszcz polny, bo taka jest jego prawidłowa nazwa, to dwa różne owady.
Konik polny lub po prostu konik to owad, którego najczęściej możemy spotkać na łąkach ale też na trawnikach w przydomowych ogródkach. Wydają one charakterystyczny dźwięk, poprzez pocieranie nóg o pokrywy skrzydeł. Konik polny ma ubarwienie szarobure, brązowe. Koniki polne żywią się roślinami.
-Konik polny-
Konika polnego nie należy mylić również z pasikonikiem, które są zielone i mają bardzo długie czułki. Pasikoniki żywią się głównie roślinami, ale są też drapieżnikami i potrafią zjadać mniejsze owady i pająki. Spotkać je można w wysokich trawach na łąkach, gdzie sprawnie skaczą, wspinają się oraz latają (osobniki dorosłe). Grę pasikonika można usłyszeć najczęściej popołudniami i nocami w letnie dni.
-Pasikonik-
Świerszcz polny natomiast ma barwę czarną, ciemno lub jasno brązową oraz silne nogi. Samce tego gatunku mają u podstawy skrzydeł żółta plamę. Szukając świerszcza w ogródku, warto wiedzieć, że świerszcze więcej biegają niż skaczą. Wydają też dźwięki przez pocieranie pierwszej pary skrzydeł o siebie. Świerszcze żywią się wyłącznie roślinami.
-Świerszcz-
Świerszcza polnego rzadko można spotkać, a już na pewno nie spotkamy go w Tatrach i w Kotlinie Nowotarskiej. W Polsce świerszcze są zagrożone wyginięciem.