seohost
pytanie zadane 19 czerwca 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 19 czerwca 2019 przez użytkownika

Konik polny i świerszcz polny, bo taka jest jego prawidłowa nazwa, to dwa różne owady. 

Konik polny lub po prostu konik to owad, którego najczęściej możemy spotkać na łąkach ale też na trawnikach w przydomowych ogródkach. Wydają one charakterystyczny dźwięk, poprzez pocieranie nóg o pokrywy skrzydeł. Konik polny ma ubarwienie szarobure, brązowe. Koniki polne żywią się roślinami. 

konik polny
-Konik polny-
 

Konika polnego nie należy mylić również z pasikonikiem, które są zielone i mają bardzo długie czułki. Pasikoniki żywią się głównie roślinami, ale są też drapieżnikami i potrafią zjadać mniejsze owady i pająki. Spotkać je można w wysokich trawach na łąkach, gdzie sprawnie skaczą, wspinają się oraz latają (osobniki dorosłe). Grę pasikonika można usłyszeć najczęściej popołudniami i nocami w letnie dni. 

pasikonik
-Pasikonik-
 

Świerszcz polny natomiast ma barwę czarną, ciemno lub jasno brązową oraz silne nogi. Samce tego gatunku mają u podstawy skrzydeł żółta plamę. Szukając świerszcza w ogródku, warto wiedzieć, że świerszcze więcej biegają niż skaczą. Wydają też dźwięki przez pocieranie pierwszej pary skrzydeł o siebie. Świerszcze żywią się wyłącznie roślinami. 

świerszcz
-Świerszcz-

Świerszcza polnego rzadko można spotkać, a już na pewno nie spotkamy go w Tatrach i w Kotlinie Nowotarskiej. W Polsce świerszcze są zagrożone wyginięciem. 

komentarz 1 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy

No a ja całe zycie nazywałem tego zielonego pasikonika - świerszczemindecision

Człowiek to jednak uczy się przez całe zycie

komentarz 8 listopada 2020 przez użytkownika anonimowy
He he ja tak samo
...