dhosting
pytanie zadane 10 maja 2019 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 10 maja 2019 przez użytkownika

Chyba każdy z nas nie lubi dużo wydawać, szczególnie na produkty, które jemy codziennie. Do takich należą bowiem owoce i warzywa, których dziennie możemy spożywać nawet kilka porcji. Stanowią one dodatek do różnych dań, typu obiad czy kolacje, ale również służą jako przekąska czy drugie śniadanie. Można z nich robić soki, koktajle, zapiekanki, zupy czy ciasta. Jeśli więc mają one tak duże zastosowanie w naszej codziennej diecie to warto zwracać uwagę na ich ceny. Bywają bowiem takie okresy czasu, kiedy jedne warzywa czy owoce są tańsze od innych i wtedy najlepiej (pod względem ekonomicznym) je kupić. Pamiętać jeszcze należy, że nie zawsze to, że owoc czy warzywo jest tańsze znaczy że jest gorsze czy zepsute, bo takich kupować nie należy. Zazwyczaj jest tak, że owoce, szczególnie nasze polskie, są tańsze wtedy, gdy jest na nie sezon. Poza sezonem są droższe. Taka jest ogólna zasada. 

Nie przedłużając już więc zamieszczam poniżej listę warzywno-owocową oraz okres w jakim są one najtańsze, kiedy najlepiej je kupować. 

1. Banany - cały rok
Banany są przeważnie w takiej samej cenie przez cały rok. Nie rosną u nas, a są importowane, więc ich cena różni się niewiele w poszczególnych miesiącach. 

kiść bananów

2. Jabłka - lipiec, sierpień, wrzesień, październik
Są naszym produktem krajowych, który eksportujemy na wiele światowych rynków. Najtańsze będą one w sezonie kiedy się je zbiera. Wtedy też są one najsmaczniejsze. Wiele osób ma również przydomowe sady lub chociaż jedno drzewo jabłoni (lub mają je sąsiedzi, dziadkowie), więc wówczas można mieć jabłka zupełnie za darmo. 

jabłka polskie

3. Mandarynki - listopad, grudzień
To podobnie jak banany produkt importowany, nie rosnący u nas niestety. Te małe pyszne owoce, które pewnie nie tylko mnie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia, najtańsze są właśnie w miesiącach zimowych. Wówczas mogą kosztować nawet 1,99 za kg. 

mandarynki

4. Kiwi - wrzesień, listopad, grudzień
Zielona bomba witaminy C (i nie tylko tej) ukryta pod brązowym meszkiem to pyszne owoce, które pasują do koktajli czy bardzo słodkich deserów typu beza. Oczywiście same też można je jak najbardziej jeść. 

kiwi owoce

Chcąc być na bieżąco z cenami warzyw i owoców możesz skorzystać z aplikacji z gazetkami z różnych supermarketów. Natomiast nie mając czasu na ich przeglądanie spójrz na powyższą listę i zapamiętaj co i kiedy jest tańsze. 

...