pytanie zadane 7 listopada 2018 w Dom i ogród przez użytkownika
edycja 30 stycznia 2024 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 listopada 2018 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Nie trzeba chyba mówić jakim to urządzeniem jest zegar i do czego służy. Każdy z nas wie, że zegar to urządzenie służące do odmierzania czasu. Zegarki obecnie znajdują się nie tylko na ścianach naszych mieszkań. Są również w sprzętach elektronicznych, sprzętach agd i rtv np. w piekarnikach, smartfonach, smartbandach itp. Najstarszych zegarów używano już w starożytności i wówczas były to zegary słoneczne. Ten oraz inne rodzaje zegarów to:

Zegar słoneczny - tu godzinę określał cień rzucany przez nieruchomy pręt na tarczę z podziałką godzinową. Czas odmierzany jest w zależności od położenia Słońca na niebie. Zegary słoneczne mogą być stacjonarne lub w wersji przenośnej. Zalicza się go do zegarów naturalnych

zegar słoneczny
 

Zegar piaskowy lub wodny - klepsydra - działa na zasadzie przedostawania się wody lub piasku przez niewielki otwór łączący ze sobą dwie szklane bańki. Klepsydry znane były już w czasach przed naszą erą. Zegary tego typu odliczają czas od kilkudziesięciu sekund do doby. Zalicza się go do zegarów naturalnych

klepsydra z fioletowym piaskiem
 

Zegar ogniowy - stanowi on po prostu świeczkę, która ma około metra długości. W taką świeczkę były wbite metalowe kuleczki, które podczas gdy świeczka się wypaliła, spadały na talerzyk. Uderzenie kuleczki o talerz oznajmiało upływ danego czasu. W ciągu nocy średnio spadały trzy takie kuleczki. Zalicza się go do zegarów naturalnych.

Zegar mechaniczny/analogowypochodzącą one z Chin z roku 725 n.e. Początkowo umieszczano je na wieżach, a później również w domach; inaczej zegarek ze wskazówkami, który można zarówno powiesić na ścianie, jak i założyć na rękę. 

zegar mechaniczny


Zegar kwarcowy - to zegar z tarczą i wskazówkami, gdzie czas odmierzany jest za pomocą drgającego kryształu kwarcu (rezonator kwarcowy). Tego typu zegary również mogą wisieć na ścianie, jak i możemy je nosić na ręku. 
Zegarek tego typu jako pierwszy skonstruował Kanadyjczyk Warren Marrison w 1927 roku. 

zegar kwarcowy
 

Zegar elektroniczny - cyfrowy - wyświetla czas w sposób cyfrowy. Ich wyświetlacze są ciekłokrystaliczne lub LED-owe. Pierwszy tego typu zegar powstał w roku 1830 we Francji. 
 

Zegar atomowy - jego działanie polega na zliczaniu okresów atomowego wzorca częstotliwości. Zegary atomowe są bardzo dokładnymi zegarami. 
 

Zegar archeologicznyza pomocą którego określa się wiek zabytków, wykopalisk pochodzenia organicznego, dokumentów, szczątków roślinnych i zwierzęcych; opiera się on na oznaczaniu zawartości radioaktywnego izotopu węgla 14C, którego stężenie w organizmach jest stałe, a w organizmach martwych spada w wyniku rozpadu 14C.
 

Zegar biologiczny - jest to mechanizm fizjologiczny wywołujący rytmy biologiczne,
 

Zegar molekularnysłuży do pomiaru czasu jaki upłynął od rozdzielenia się dwóch współcześnie istniejących linii rozwojowych, badające gatunki posiadające wspólnego przodka; ustala się tu różnice w sekwencji DNA.

...