pytanie zadane w Różne przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź przez użytkownika

Charles E. Merrill Jr. był pisarzem, nauczycielem i filantropem. Jego ojcem był finansistą o tym samym imieniu, który założył jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie Merrill Lynch & Co (obecnie wchodzący w skład Bank of America) oraz sieć sklepów Safeway. Dzięki bogatemu ojcowi, odziedziczył znaczny majątek, który pozwolił mu robić to, co kochał.

Charles Merrill różnił się pod swojego znanego ojca. Nie przejął po nim biznesu, tylko realizował się innych dziedzinach życia. Poza kierowaniem i wspieraniem wielu fundacji charytatywnych, założył dwie szkoły USA - Thomas Jefferson School w St. Louis i Commonwealth School w Bostonie w której 23 lata był dyrektorem. Działał na rzeczy równouprawnienia rasowego, przeciwdziałania dyskryminacji i wyrównywania szans.

Pomijając inne wątki biograficzne, które można wyczytać w wikipedii, najciekawsze są te związane naszym krajem. A Charlesa Merrilla sporo łączyło z Polską. W młodości zakochał się w dziełach Henryka Sienkiewicza, był również przyjacielem Czesława Miłosza. Jego druga żona Julie Boudreaux, posiada polskie obywatelstwo i nadal uczy języka angielskiego w szkole w Nowym Sączu. Z tym właśnie miastem był niejako związany. Wspierał finansowo Małopolskie Towarzystwo Oświatowe (link) oraz założenie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu (link), w którym fundował stypendia zdolnym uczniom.

W ostatnich latach życia mieszkał w Nowym Sączu (na zmianę z Bostonem) wraz z żoną w bloku z płyty, co wielu dziwiło jako, że był milionerem, dzięki pokaźnemu spadkowi po ojcu. Mieszkańcy Nowego Sącza nie zdawali sobie często sprawy, kim jest mijany starszy pan mieszkający na osiedlu Millenium. Charles Merrill zmarł 29 listopada 2017 roku w wieku 97 lat właśnie w Nowym Sączu. Sama śmierć wzbudziła wielkie zaciekawienie tą wybitną osobą, gdyż nikt nie spodziewał się, że amerykański milioner, może tak skromnie żyć wśród zwykłych Polaków.

Publicznie bardzo mało się udzielał, poniżej jedne z nielicznych przeprowadzonych z nim wywiadów, które zawierają więcej informacji o jego życiu:

Tygodnik Sądecki (2011) - http://www.dts24.pl/wp-content/uploads/2017/01/24_2011.pdf

Tygodnik Powszechny (2016) - https://www.tygodnikpowszechny.pl/jak-najdalej-od-jabloni-34976?language=pl

Dobry Tygodnik Powszechny (2017) - http://www.splot.info/userfiles/file/aktualnosci/merrill.pdf

Oko.press (2017) - https://oko.press/charles-merill-zyje-lewicowy-milioner-nowego-sacza-czlowiek-zbuntowany-wspieral-tez-oko-press/

Wygląda na to, że Polska była jego drugą ojczyzną...

...