pytanie zadane 21 lipca 2017 w Gry przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 10 stycznia 2022 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 21 lipca 2017 przez użytkownika
edycja 1 lutego 2024 przez użytkownika

Pionki występujące w grze w szachy to kolejno (zaczynając od najsilniejszego):

1. Król (K)

ruchy króla w szachach

Najwyższa figura z krzyżykiem na szczycie korony. Schwytanie króla to szach mat lub mat w skrócie. Strata króla to przegrana partia. Jest to też najsłabsza figura, ponieważ może przesuwać się tylko o jedno pole wokół własnej osi. Zbija bierki, ale nie może ustać na zagrożonym przez zbicie polu. Król może wykonać roszadę z wieżą. 
 

2. Hetman (H)

ruchy hetmana w szachach

Niższa od króla, ale też z koroną. Stoi obok króla na początku partii. Hetman może poruszać się po planszy w każdym kierunku o ile pól chce, jeżeli oczywiście nic nie stoi mu na drodze. To najsilniejsza figura na szachownicy. w dawnej Persji i Indiach był on nazywany wezyrem.
 

3. Wieża (W)

ruch wieży w szachach

Stoją w rogach szachownicy i na początku rozgrywki są zablokowane przez inne bierki. Przesuwają się w dół lub bok po całej szachownicy, jeżeli nic ich nie blokuje. Nie mają możliwości przeskakiwania przez inne bierki, poza roszadą. 
 

4. Goniec (G)

ruchy gońca w szachach

Dawniej nazyzane bishop, czyli biskup, co miało odzwierciedlać status duchowieństwa w średniowieczu, głównie z uwagi na ich miejsce na planszy, Stoją one zaraz obok króla i hetmana, czyli tak jak dawniej stanowił trzon warstwy rządzącej, gdzie księża byli najważniejszymi doradcami rządzących monarchów. Ruchy gońca to przód lub tył po przekątnej.
 

5. Skoczek (S)

ruchy skoczka w szachach

To jeden z najsprytniejszych członków armii, który może przeskakiwać bierki. Jego ruchy przypominają literę L. Dzięki niemu gra jest bardziej dynamiczna.
 

6. Pionek

ruchy pionków w szachach

Jest ich na planszy aż 8 i stoją przed innymi figurami. To inaczej piechurzy, którzy są najmniej wartościowymi pionkami ze wszystkich. Poruszają się one tylko w przód, zaś zbijać mogą po bokach. Jeżeli pionek dotrze do końca planszy po stronie przeciwnika to natychmiast zmienia się w inną, dowolną figurę. 

komentarz 6 listopada 2022 przez użytkownika Gość
Dobrze że daliście grafiki, bo pokazuje to bardzo dobrze obrazowo jak się ruszać
...