pytanie zadane 12 marca 2017 w Dom i ogród przez użytkownika
edycja 12 marca 2017 przez użytkownika

bluszcz pospolity

1 odpowiedź

odpowiedź 12 marca 2017 przez użytkownika
edycja 11 listopada 2023 przez użytkownika

Jeśli posiadasz większą roślinę Bluszczu Pospolitego i chciałbyś uzyskać z niej nowe sadzonki, możesz zastosować metodę poprzez rozmnażanie. Z samej rośliny trudno uzyskać zwykłe odnóżki, gdyż takich roślina raczej nie wypuszcza. Warto mieć więcej doniczek z Bluszczem w domu, gdyż poza walorami estetycznymi, jest jedną z najwydajniejszych roślin doniczkowych, oczyszczających powietrze ze szkodliwych związków. Roślina również dobrze pochłania wilgoć.

Aby rozmnożyć (to jest prawidłowe stwierdzenie, a nie rozsadzić) Bluszcz Pospolity, należy po prostu odciąć  końcówkę rośliny nożyczkami w ten sposób, który przedstawia poniższe zdjęcie

odcięcie odnóżki bluszcz pospolity

Najlepiej, jakby odcięta gałązka była trochę dłuższa i miała jakieś 20-30 cm. Tak przygotowane sadzonki, jeszcze nie nadają się do zasadzenia w doniczkach gdyż nie posiadają korzeni. Trzeba je teraz wsadzić do słoika z wodą.

 W wodze powinny one odstać 2-3 tygodnie, aż zaczną wypuszczać z łodygi korzenie. Jest to bardzo ciekawa właściwość rośliny, dzięki której może w każdym miejscu wypuścić korzenie, jeśli oczywiście będzie miała ku temu dobre warunki.

sadzonki bluszczu pospolitego w wodzie

A tak wygląda kształtowanie się korzeni z odciętych łodyg Bluszczu Pospolitego:

wyrastanie korzenia bluszczu pospolitego

korzonki bluszczu pospolitego

ukorzenienie sadzonki z bluszczu pospolitego

Sadzonki, które odciąłem od rośliny na potrzeby tej porady, przyjęły mi się w 50%. Trzy z nich wypuściły korzenie, co prawda różnej wielkości, ale jednak:

Sadzonki z korzeniami odcięte od bluszczu pospolitego

Natomiast trzy z nich, niestety uschły (liście i łodyga) i nie wypuściły żadnych odnóg korzeni

nieudane sadzonki bluszczu pospolitego

Prawdopodobnie spowodowane było to tym, że zostały nieprawidłowo odcięte od rośliny macierzystej. Powinny być odcięte tylko gałązki zewnętrzne zakończone listkami, a nie łodygi ze środka.

Sadzonkę z największym korzeniem, można już zasadzić do doniczki z ziemią, gdyż powinna sobie już poradzić z pobieraniem składników odżywczych zawartych w glebie. Samo wsadzenie nie różni się już, od rozsadzania innych roślin doniczkowych

wsadzona sadzonka bluszczu pospolitego do doniczki

komentarz 22 listopada 2019 przez użytkownika Gość
Nie wiedziałem, że ta roślina jest tak łatwa w rozmnażaniu. I że kawałek łodygo po włożeniu do samej wody będzie wypuszczał korzenie i dalej rósł. Muszę spróbować, bo u mnie na płocie przed domem bluszcz oplata siatkę ogrodzenia. Rozmnożę go sobie i zasadzę na resztę ogrodzenie.
komentarz 23 czerwca 2020 przez użytkownika Gość

Niesamowita roślina jeśli tylko z samej gołej łodygi wypuści korzenie i dalej będzie rosnąćsurprise

komentarz 16 maja 2021 przez użytkownika Gość
Prościzna jest go rozmnożyć. Ja z jednej roślinki na płocie u babci wyciąłem sobie kilkadziesiąt odnóżek i rozmnożyłem je na swoje całe ogrodzenie domu. Tylko że brałem trochę krótsze łodygi niż tu na zdjęciach wtedy miałem ich wiecej.
...