1 odpowiedź

odpowiedź 12 marca 2017 przez użytkownika

Jeśli posiadasz większą roślinę Bluszczu Pospolitego i chciałbyś uzyskać z niej nowe sadzonki, możesz zastosować metodę poprzez rozmnażanie. Z samej rośliny trudno uzyskać zwykłe odnóżki, gdyż takich roślina raczej nie wypuszcza. Warto mieć więcej doniczek z Bluszczem w domu, gdyż poza walorami estetycznymi, jest jedną z najwydajniejszych roślin doniczkowych, oczyszczających powietrze ze szkodliwych związków.

Aby rozmnożyć (to jest prawidłowe stwierdzenie, a nie rozsadzić) Bluszcz Pospolity, należy po prostu odciąć  końcówkę rośliny nożyczkami w ten sposób, który przedstawia poniższe zdjęcie

odcięcie odnóżki bluszcz pospolity

Najlepiej, jakby odcięta gałązka była trochę dłuższa i miała jakieś 20-30 cm. Tak przygotowane sadzonki, jeszcze nie nadają się do zasadzenia w doniczkach gdyż nie posiadają korzeni. Trzeba je teraz wsadzić do słoika z wodą.

 W wodze powinny one odstać 2-3 tygodnie, aż zaczną wypuszczać z łodygi korzenie. Jest to bardzo ciekawa właściwość rośliny, dzięki której może w każdym miejscu wypuścić korzenie, jeśli oczywiście będzie miała ku temu dobre warunki.

sadzonki bluszczu pospolitego w wodzie

A tak wygląda kształtowanie się korzeni z odciętych łodyg Bluszczu Pospolitego:

wyrastanie korzenia bluszczu pospolitego

korzonki bluszczu pospolitego

ukorzenienie sadzonki z bluszczu pospolitego

Sadzonki, które odciąłem od rośliny na potrzeby tej porady, przyjęły mi się w 50%. Trzy z nich wypuściły korzenie, co prawda różnej wielkości, ale jednak:

Sadzonki z korzeniami odcięte od bluszczu pospolitego

Natomiast trzy z nich, niestety uschły (liście i łodyga) i nie wypuściły żadnych odnóg korzeni

nieudane sadzonki bluszczu pospolitego

Prawdopodobnie spowodowane było to tym, że zostały nieprawidłowo odcięte od rośliny macierzystej. Powinny być odcięte tylko gałązki zewnętrzne zakończone listkami, a nie łodygi ze środka.

Sadzonkę z największym korzeniem, można już zasadzić do doniczki z ziemią, gdyż powinna sobie już poradzić z pobieraniem składników odżywczych zawartych w glebie. Samo wsadzenie nie różni się już, od rozsadzania innych roślin doniczkowych

wsadzona sadzonka bluszczu pospolitego do doniczki

...