pytanie zadane 31 grudnia 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość

klawisze scroll lock i sysrq

1 odpowiedź

odpowiedź 31 grudnia 2016 przez użytkownika

Scroll Lock

Klawisz ten może spełniać kilka funkcji w komputerze. W aplikacji Excel służy do "przyklejania" arkusza kalkulacyjnego do ekranu. Gdy po jego uruchomieniu użytkownik wciśnie klawisz przemieszczania kursora (strzałki),  zamiast przesuwania kursora między komórkami, przesuwa całe strony arkusza.

Klawisz Scroll Lock wykorzystywany jest również przy przełączaniu między komputerami podpiętymi do urządzeń KVM, które pozwalają podłączyć kilka komputerów do jednego monitora, klawiatury i myszy.


SysRq

Klawisz System request ("żądanie systemu"), został wymyślony i wprowadzony w klawiaturach AT (84 klawisze) firmy IBM. SysRq często dzieli miejsce z klawiszem Print Screen na standardowej klawiaturze. W zasadzie ten klawisz miał służyć do wywoływania niskopoziomowych funkcji w systemie operacyjnym, ale nigdy tak naprawdę nie został użytecznie wykorzystany. Używa się go w systemach linux, ale w Windowsie jest praktycznie klawiszem martwym.

komentarz 25 listopada 2019 przez użytkownika Gość
A to ciekawe, człowiek czasami zerka na te klawisze na klawiaturze komputera pracując codziennie i zadaje sobie pytanie po co one są. Dzięki za wytłumaczenie,jeszcze pewnie parę innych klawiszy można by opisać ;)
komentarz 21 maja 2022 przez użytkownika Gość
Krótko, konkretnie, na temat i bez zbędnego pitu-pitu. Serwisy informacyjne powinny się od Was uczyć ;)
...