pytanie zadane 31 grudnia 2016 w Informatyka przez użytkownika Gość

klawisz print screen

1 odpowiedź

odpowiedź 31 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 4 lutego 2024 przez użytkownika

Print Screen (inne możliwe skróty Prt Sc, PrtSc lub Print Scr) jest klawiszem specjalnym, który często na standardowej klawiaturze znajduje się na tym samym klawiszu co SysRq. Jego naciśnięcie powoduje zapisanie do schowka systemowego (pamięci podręcznej) aktualnego zrzutu ekranu komputera. Zresztą po samej nazwie angielskiej klawisza oznaczającej "Drukuj ekran", można się domyślić do czego służy. Następnie po uruchomieniu dowolnego programu graficznego (może być nawet systemowy Paint), można wkleić ze schowka ten zrzut ekranu w postaci graficznej, a następnie poddać obróbce graficznej.

Ponadto gdy podczas naciśnięcia klawisza Print Screen, przytrzymamy klawisz Alt, to zrzut ekranu ograniczy się wyłącznie do samego aktualnie aktywnego okna.

W starym systemie DOS, służył do drukowania tego co się znajdowało na ekranie, poprzez drukarkę podpiętą do portu LPT.

Umiejscowienie klawisza Print Screen na klawiaturze klasycznego laptopa:

klawisz printscreen na klawiaturze laptopa

Klawisz ten zarówno na klawiaturze laptopa i komputera stacjonarnego, znajduje się na górze bardziej z prawej strony.

W systemie Windows 10 używając skrótu Windows + Shift + S możesz zrobić screena wybranego obszaru ekranu. Natomiast w nowszym systemie Windows 11, naciśnięcie klawisza skutkuje od razu zapytaniem czy zrzut ekranu ma byś zrobiony z jakiegoś zaznaczonego fragmentu, czy z całego obszaru ekran monitora.

Ponadto w niektórych grach komputerowych, podczas rozgrywki, naciśnięcie tego klawisza skutkuje zapisaniem screenu widoku gry i zapisaniem go do pliku graficznego w odpowiednim folderze gry lub po prostu do schowka systemowego, skąd następnie można wkleić zrzut do dowolnego programu graficznego.

komentarz 11 lipca 2021 przez użytkownika Gość

Krótko i na tematyes

...