1 odpowiedź

odpowiedź 21 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 7 marca 2021 przez użytkownika

Podczas pobytu w Zakopanem grzechem by było nie wybrać się do Jaskini Mroźnej, gdyż jest ona najbardziej popularną jaskinią w Tatrach. Leży w Dolinie Kościeliskiej, która jest przepiękna nawet, gdy pogoda zbytnio nie dopisuje. Opiszę tu pokrótce naszą wyprawę do Jaskini Mroźnej, zamieszczę kilka zdjęć, ale najlepiej zobaczyć ją samemu na własne oczy. Aha, jeszcze jedna informacja - dla osób cierpiących na klaustrofobię wycieczka po korytarzach jaskini (ok. 30 minut) będzie wydawać się dłuuuggga :) Sama o tym się przekonałam i czekałam tylko na to, kiedy wreszcie stamtąd wyjdziemy.

Znajdując się w Dolinie Kościeliskiej przy drewnianym mostku skręcamy w czarny szlak turystyczny do Jaskini Mroźnej. Stąd już tylko około 20 minut drogi cały czas pod górkę, by dostać się do Jaskini. Ważne by mieć ze sobą dobre, wygodne buty, gdyż ułatwią chodzenie po śliskich kamieniach i głazach.

Dużo o historii Jaskini nie będę tu pisać, gdyż każdy może znaleźć te informacje w internecie. Napiszę natomiast, że została odkryta przez Stefana Zwolińskiego oraz Tadeusza Zahorskiego w 1934 roku i wówczas miała tylko 60 metrów korytarzy. Gdy już znajdziemy się przed wejściem do jaskini zostajemy poinformowani o tym, że jaskinia liczy sobie prawie 560 metrów długości, idzie się przez nią około 30 minut i może wejść tam tylko określona liczba zwiedzających. Obok otworu wejściowego głównego znajduje się kasa, w której trzeba wykupić bilet, gdyż zwiedzanie Jaskini Mroźnej jest płatne. Bilet kosztuje około 3 złotych, natomiast zwiedzanie możliwe jest od maja do października. Jaskinia Mroźna wzięła swoją nazwę od tego, że posiada białe nacieki na ścianach, które przypominają szron, a nie, jakby myślała większość, od tego, że jest w niej zimno, mroźno. W jaskini bowiem panuje stała temperatura niezależnie od pory roku i jest to +6 stopni Celsjusza.

Jaskinia Mroźna składa się z jednego, jednokierunkowego korytarza, nie posiada żadnych odgałęzień.  Pierwsze 8 metrów to sztuczny korytarz i dopiero po tym odcinku można podziwiać prawdziwe piękno skał. Do tej jaskini nie trzeba brać żadnych latarek, gdyż jest ona oświetlona na całej swojej długości. Ważne, by mieć ze sobą ciepłą kurtkę, bo choć jest tam 6 stopni to jednak zawsze jest to chłodniej niż na zewnątrz. Dla ułatwienia poruszania się po korytarzach zostały wykonane skalne schody oraz poręcze pomocne przy wchodzeniu do góry. Trzeba uważnie patrzeć pod nogi, bo jest tam ślisko, gdzieniegdzie można spotkać małe kałuże wody. Podczas zwiedzania warto przyglądać się stropom jaskini, naciekom, a także powstałym rzeźbom w skałach. Będziemy mieli okazję zobaczyć jeziorko :) tak mniej więcej w połowie drogi. Atrakcją będzie także przechodzenie pod nisko położonymi, wyżłobionymi otworami skalnymi, pod którymi trzeba przejść kucając, na czworaka, a jeśli ktoś jest wyższy to nawet trzeba się czołgać :) Zamieszczę teraz kilka zdjęć związanych z powyższym opisem :)

schody i poręcz w jaskinii

Skalne schody i poręcz.

wnętrze jaskinii mroźnej

oświetlenie jaskinii

nacieki w jaskinii

jeziorko w jaskinii mroźnej

wyżłobione skałki w jaskinii

poręcz w jaskinii

wyjście z jaskinii

Wychodząc z Jaskini Mroźnej będziemy znajdować się po drugiej stronie masywu o nazwie Organy. Stamtąd jest już tylko jedna droga zejścia po skalnych schodkach na zielony szlak, gdzie możemy odpocząć przy Lodowym Źródełku :)

wyjście z jaskinii

drzewa w dolinie kościeliskiej

schodki przy zejsciu z jaskinii

lodowe źródełko

Jaskinia Mroźna leży w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Jest to jedyna oświetlona jaskinia w Tatrach. Zwiedzać ją można od maja do października. 

Jaskinia ma długość 571 m i przechodzi się ja około 15-20 minut. Nazwa Mroźna wzięła się stąd, że panuje w niej niska temperatura, ale również stąd, że na jej skalnych ścianach jest warstwa szronu mleka wapiennego. Właściwie jaskinia to sztuczny przekop wykonany po to, by zwiększyć ruch turystyczny jaskini. 

Jaskinia została odkryta przez Stefana Zwolińskiego w 1934 roku. W roku 1952 PTT podjęło decyzję o jej udostępnieniu dla turystów. Była to pierwsza jaskinia udostępniona do zwiedzania. Wybrana została ze względu na tunelowy charakter korytarzy i dobre położenie. 

Wewnątrz jaskini znajduje się kilka nacieków, zapadlisko, Wielką Komorę, Sabałowe Jeziorko, Salę Pochyłą, Piaskowe Stawki. Co ciekawe niedaleko niej, a dokładnie w pobliżu wyjścia z jaskini Mroźnej znajduje się wejście do jaskini Zimnej, lecz jest ona udostępniona jedynie speleologom. 

...