pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

widok na dolinę kościeliską

1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika

Podczas wakacji w Zakopanem odwiedziliśmy Dolinę Kościeliską. Pamiętam, że był wtedy bardzo pochmurny i deszczowy dzień, ale to nam nie przeszkadzało. A poza tym, jak wyjeżdża się na wakacje i to tak daleko to warto zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca.  Tego dnia musieliśmy zaopatrzyć się w płaszcze przeciwdeszczowe, które w górach są niezbędne, a można kupić je wszędzie. Do Doliny Kościeliskiej dojedzie się trasą jak na Kiry. Będąc na miejscu napotkamy wiele płatnych parkingów, gdzie należy zostawić auto, gdyż dolinę zwiedza się na pieszo. Można także skorzystać z usług miejscowych górali i wynająć dorożkę, ale osobiście polecam pieszą wędrówkę.

Dolina Kościeliska należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego i za wstęp do niej pobiera się opłatę (około 3,00 zł za osobę). Ma ona długość około 9 km, a czas przejścia zależy tylko od was, nie trzeba się spieszyć. W dolinie już na początku drogi rozciągają się przepiękne widoki. Dla mnie jest to najbardziej urocze miejsce jakie zwiedziliśmy na wakacjach w Zakopanem. To pewnie dlatego, że w tym dniu w całej dolinie Kościeliskiej panowała mgła i przez to było bardzo.... magicznie :)

Idąc ścieżką prowadzącą wzdłuż doliny dotrzemy do małej chatki, gdzie możemy kupić oscypki, a także podpatrzeć jak się je robi. Mamy też okazję porozmawiać z właścicielami produkującymi sery z owczego mleka. Obok chatki na polanie spotkamy pasące się owce. Spacerując po Dolinie Kościeliskiej napotkamy wiele tabliczek informacyjnych, które prowadzą nas do zwiedzania wielu jaskiń, między innymi: jaskini Mroźnej (o której już pisałam wcześniej), jaskini Mylnej, Raptawickiej, Obłazkowej i Smoczej Jamy. Podczas naszego pobytu w dolinie pogoda zaczęła się troszeczkę poprawiać, ale w górach, zwłaszcza spacerując przy strumykach zawsze jest chłodno. A strumyków i strumyczków jest tu cała masa. Oto niektóre z nich.

strumyk w dolnie kościeliskiej

strumień

strumyk w dolinie

owieczki na hali

W dolinie prócz górskich potoków, strumieni i rzeczek podziwialiśmy jeszcze wszystko to, co znajdowało się ponad nami, co nas otaczało. Mam tu na myśli turnie, skalne bramy i dużo górskiej roślinności. Człowiek patrząc w górę na te potężne skalne wzniesienia czuje się malutki. Dopiero tu dostrzegamy siłę, potęgę i moc natury. Ponieważ na obszarze doliny jest wiele rzeczek, jak już wspomniałam, znajduje się tu też wiele mostów, mostków i mosteczków. Otoczone są one wzniosłymi skałami. Warto na chwilę przystanąć na jednym z nich i odpocząć relaksując się przy szumie potoku, który wypływa z gór.

gorski potok

turnie w dolinie

turnie we mgle

Dolina Kościeliska to miejsce godne zobaczenia, zarówno w deszczowy,  jak i w słoneczny dzień. Można tu spędzić czas miło, przyjemnie w otoczeniu prawdziwej, górskiej przyrody i świeżego powietrza.

dolina kościeliska

...