Będąc w Łodzi nie można ominąć najważniejszej i zarazem głównej ulicy tego miasta, ulicy Piotrkowskiej. Posiada ona najdłuższy deptak w Polsce liczący 4,5 km długości. Od samego początku jej istnienia, czyli od roku 1820, ulica ta pełniła rolę szlaku targowego pomiędzy Łęczycą a Piotrkowem Trybunalskim. Z historii miasta dowiadujemy się, że już w tych latach zaczęto nazywać ją ulicą Piotrkowską.
W budynkach, kiedyś drewnianych, znajdujących się po obu stronach ulicy Piotrkowskiej tłumie gromadzili się rzemieślnicy, głównie tkacze, którzy przybywali m. in. z Niemiec, Śląska oraz Czech. Z czasem ośrodków włókiennictwa przybywało, co zaowocowało także rozwojem budownictwa w Łodzi. Najlepsi architekci zaczęli zjeżdżać się do tego miasta i wznosili stylowe budowle właśnie wzdłuż ulicy Piotrkowskiej. Różnorodność stylów możemy tu spotkać, choćby i dziś. Spacerując ulicą widzimy stylowe zabudowania kontrastujące z nowoczesnymi budynkami, a między nimi opustoszałe, bądź zrujnowane domy. Jednak i tak uważam, że ulica Piotrkowska ma swój specyficzny urok.
Dziś w dawnych kamienicach mieści się ponad 100 barów i restauracji, sklepów, kawiarnianych ogródków, które latem zachęcają do wypicia smacznej kawy i odpoczynku. Zwiedzając ulicę Piotrkowską napotkamy także wiele pomników i innych atrakcji, związanych z tym miejscem. Są to m. in. :
Fortepian Rubeinsteina - wykonany z brązu pomnik przedstawia siedzącego we fraku Artura Rubeinsteina. Klapa fortepianu przypomina ptasie skrzydło.
Kuferek Reymonta - wykonany z brązu kufer Reymonta, waży 300 kg. Przedstawia Reymonta z notatnikiem siedzącego na kufrze podróżnym.
Ławeczka Tuwima - pomnik ten przedstawia Juliana Tuwima siedzącego na ławeczce. Jego poza sprawia wrażenie, jakby z kimś rozmawiał. Oczywiście na ławeczce można usiąść obok znanego poety i ... porozmawiać z nim. Ciekawostką jest to, że postacie jego nosa, przynosi szczęście.
Pomnik ten przestawia Twórców Łodzi Przemysłowej, czyli łódzkich fabrykantów - Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana. Twórcy Ci nazywani są także królami polskiej bawełny.
Pomnik lampiarza - stanął na ulicy Piotrkowskiej w setną rocznicę powstania pierwszej elektrowni w Łodzi.
Miś Uszatek - pomnik ten powstał w ramach projektu "Łódź Bajkowa".
Ulicę Piotrkowską można przejść lub skorzystać z rikszy. Jadąc nią poczujemy atmosferę jaka panowała tu w przedwojennej Polsce, kiedy to takie riksze rowerowe można było spotkać na każdym kroku.
Turyści zwiedzający Łódź, ale i mieszkańcy tego miasta uważają, że miasto podziwiane z rikszy prezentuje się znacznie piękniej.
Wycieczkę po słynnej ulicy Piotrowskiej zakończyliśmy na Placu Wolności. Dawniej był to rynek Nowego Miasta. Plac ten zachował swój pierwotny kształt ośmioboku, który jest przecięty czterema ulicami.
Plac Wolności otoczony jest z czterech stron ulicami na narożnikach, których znajdują się: ul. Piotrkowska - ratusz, siedziba Archiwum Państwowego, tuż obok znajduje się kościół katolicki pw. Zesłania Ducha Świętego, dalej stoi budynek Muzeum Archeologicznego i Etnicznego. Natomiast pośrodku placu znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki wg dłuta M. Lubelskiego.