pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

ulica piotrkowsa lódź tramwaj

1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika

Będąc w Łodzi nie można ominąć najważniejszej i zarazem głównej ulicy tego miasta, ulicy Piotrkowskiej. Posiada ona najdłuższy deptak w Polsce liczący 4,5 km długości. Od samego początku jej istnienia, czyli od roku 1820, ulica ta pełniła rolę szlaku targowego pomiędzy Łęczycą a Piotrkowem Trybunalskim. Z historii miasta dowiadujemy się, że już w tych latach zaczęto nazywać ją ulicą Piotrkowską.

W budynkach, kiedyś drewnianych, znajdujących się po obu stronach ulicy Piotrkowskiej tłumie gromadzili się rzemieślnicy, głównie tkacze, którzy przybywali m. in. z Niemiec, Śląska oraz Czech. Z czasem ośrodków włókiennictwa przybywało, co zaowocowało także rozwojem budownictwa w Łodzi. Najlepsi architekci zaczęli zjeżdżać się do tego miasta i wznosili stylowe budowle właśnie wzdłuż ulicy Piotrkowskiej. Różnorodność stylów możemy tu spotkać, choćby i dziś. Spacerując ulicą widzimy stylowe zabudowania kontrastujące z nowoczesnymi budynkami, a między nimi opustoszałe, bądź zrujnowane domy. Jednak i tak uważam, że ulica Piotrkowska ma swój specyficzny urok.

ulica piotrkowska

budynek przy piotrowskiej

zabytkowe budynki

alejka piotrkowska

Dziś w dawnych kamienicach mieści się ponad 100 barów i restauracji, sklepów, kawiarnianych ogródków, które latem zachęcają do wypicia smacznej kawy i odpoczynku. Zwiedzając ulicę Piotrkowską napotkamy także wiele pomników i innych atrakcji, związanych z tym miejscem. Są to m. in. :

pomnik chopina

Fortepian Rubeinsteina - wykonany z brązu pomnik przedstawia siedzącego we fraku Artura Rubeinsteina. Klapa fortepianu przypomina ptasie skrzydło.

Adam Asnyk

Kuferek Reymonta - wykonany z brązu kufer Reymonta, waży 300 kg. Przedstawia Reymonta z notatnikiem siedzącego na kufrze podróżnym.

Tuwim pomnik

Ławeczka Tuwima - pomnik ten przedstawia Juliana Tuwima siedzącego na ławeczce. Jego poza sprawia wrażenie, jakby z kimś rozmawiał. Oczywiście na ławeczce można usiąść obok znanego poety i ... porozmawiać z nim. Ciekawostką jest to, że postacie jego nosa, przynosi szczęście.

twórcy łodzi

Pomnik ten przestawia Twórców Łodzi Przemysłowej, czyli łódzkich fabrykantów - Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana. Twórcy Ci nazywani są także królami polskiej bawełny.

pomnik lampiarza

Pomnik lampiarza - stanął na ulicy Piotrkowskiej w setną rocznicę powstania pierwszej elektrowni w Łodzi.

pomnik Misia Uszatka

Miś Uszatek - pomnik ten powstał w ramach projektu "Łódź Bajkowa".

Ulicę Piotrkowską można przejść lub skorzystać z rikszy. Jadąc nią poczujemy atmosferę jaka panowała tu w przedwojennej Polsce, kiedy to takie riksze rowerowe można było spotkać na każdym kroku.

riksza na piotrkowskiej

Turyści zwiedzający Łódź, ale i mieszkańcy tego miasta uważają, że miasto podziwiane z rikszy prezentuje się znacznie piękniej.

Wycieczkę po słynnej ulicy Piotrowskiej zakończyliśmy na Placu Wolności. Dawniej był to rynek Nowego Miasta. Plac ten zachował swój pierwotny kształt ośmioboku, który jest przecięty czterema ulicami.

plac wolności w łodzi

Plac Wolności otoczony jest z czterech stron ulicami na narożnikach, których znajdują się: ul. Piotrkowska - ratusz, siedziba Archiwum Państwowego, tuż obok znajduje się kościół katolicki pw. Zesłania Ducha Świętego, dalej stoi budynek Muzeum Archeologicznego i Etnicznego. Natomiast pośrodku placu znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki wg dłuta M. Lubelskiego.

komentarz 25 kwietnia 2021 przez użytkownika Gość
Fajnie przejść się tą najpopularniejszą ulicą w łodzi polecam. masa kafejek można sobie coś zjeść i masa sklepów
komentarz 20 września 2021 przez użytkownika Gość
Tyle starych zabytkowych kamienic na jednej ulicy chyba nie ma nigdzie w Polsce. Aż bym sobie pojechał na Piotrkowska chyba pojadę w weekend mam niedaleko do łodzi.
komentarz 9 lutego 2022 przez użytkownika Gość
W Łodzi jest tyle fajnych starych kamienic dlatego że miasto nie ucierpiało w czasie wojny tak jak np. Warszawa.
...