pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

morze kołobrzeg

2 odpowiedzi

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika

Miasto Kołobrzeg to miejsce, w którym byłam pierwszy raz w swoim życiu. Pamiętam, jak wjeżdżaliśmy do miasta... Był piękny, słoneczny, lipcowy dzień. Jeszcze nie zdążyłam wysiąść z samochodu, a już podobało mi się to miasto. Jedyny minus, jak dla mnie, to korki, których w centrum miasta pełno. U nas w małym mieście takie korki, jak te w Kołobrzegu, zdążają się tylko raz w roku, na święto Zmarłych :)

Zaraz po zakwaterowaniu postanowiliśmy zwiedzić okolicę, by trochę zorientować się w terenie, poszukać jakichś atrakcji niedaleko domu, sklepów itp. Nie pamiętam już ile kilometrów zrobiliśmy pierwszego dnia, ale chyba dużo, bo pojawiły się odciski na naszych stopach. Wieczorem, tradycyjnie w dniu przyjazdu, udaliśmy się nad morze. Lubię wieczorami przebywać na plaży, patrzeć się w morze, wdychać jod i nie myśleć o niczym. Po prostu odpoczywać.

mewy latające nad morzem

Wieczorem na plażę warto zabrać leżak lub koc, by siedzieć tam do zachodu słońca. Przy okazji można obserwować latające mewy, lekkie fale na morzu i oddychać świeżym powietrzem.

wopr kołobrzeg

Na plaży można także spotkać pracowników WOPR pracujących przy wieczornym patrolu.

kąpiel wieczorna w morzu

A tu wyczekany zachód słońca. Prawda, że warto było czekać? :)

Jak zaczęłam już pisać o wodzie, to Kołobrzeg jest bogaty nie tylko w dostęp do morza. Przepływa tu także rzeka Parsęta, główna i największa rzeka miasta. Wybraliśmy się oczywiście nad nią, bo jak inaczej. Rzeka Parsęta ma długość 139 km, gdzie ostatni swój odcinek kończy ujściem do morza przez kanał portowy, tuż obok latarni morskiej. Spacerując przy rzece można było spotkać po obu jej stronach wędkarzy łowiących tutejsze ryby, w które Parsęta jest bogata. Są to mianowicie: trocie wędrowne i łososie.

rzeka parsęta

Rzeka Parsęta widok z mostu łączącego dwa jej brzegi. Na środku rzeki po lewej stronie widzimy łódkę/tratwę turystyczną pływającą po rzece.

Rzeka Parsęta to nie tylko, jak zauważyliśmy wędkarze. To także hotele z widokiem na rzekę i centrum miasta, to fontanny, małe mosty i statki turystyczne, a raczej tratwy turystyczne, które przewożą turystów po rzece. Po drugiej stronie rzeki natomiast (to oczywiście zależy, od której strony się idzie), Stare Miasto zachęca nas do zwiedzania swoimi przepięknymi budynkami i wąskimi, kamiennymi uliczkami.

hotel nad parsętą kołobrzeg

Hotel "Nad Parsętą" widziany od strony centrum miasta. Znajduję się on w drodze na Starówkę. Tuż za nim znajduje się rzeka Parsęta.

fontanna nad parsętą

Fontanna znajdująca się na rzece Parsęta. Za nią w oddali można spostrzec wędkarzy.

Kołobrzeg ma bardzo rozwiniętą ofertę turystyczna i kulturową. W lipcu, kiedy my byliśmy na wakacjach, trwał w Kołobrzegu właśnie Sunrise Festiwal. Jeśli ktoś natomiast nie lubi, bądź nie chodzi na takie koncerty, też nie będzie się nudził. Miasto Kołobrzeg zachęca swoich gości do odwiedzania Muzeów i to wcale nie takich jak co niektórym mogłoby się wydawać. Muzea w Kołobrzegu są naprawdę świetnie przygotowane dla dużych i małych, z pewnością zainteresują nie jednego. Ja jestem tego najlepszym przykładem... Ale o Muzeach szerzej w kolejnych artykułach.

wieża ciśnień kołobrzeg

Wieża ciśnień w Kołobrzegu.

uliczki kołobrzeg

Gdzieniegdzie w Kołobrzegu można jeszcze spotkać kamienne ulice, czyli tzw. kocie łby.

urząd miasta kołobrzeg

Budynek Ratusza w Kołobrzegu.

centrum kołobrzegu

Na zdjęciu widać po lewej stronie Ratusz, a po prawej galerię handlową w nowoczesnym stylu. Na samej górze galerii widoczna jest kawiarnia, z której można przy kawie oglądać panoramę miasta.

domy kołobrzeg

Budynki w Kołobrzegu odnowione w ramach programu Unii Europejskiej.

kościół kołobrzeg

Jeden z kołobrzeskich kościołów.

różowy kościół

Kolejny kościół w Kołobrzegu.

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 13 listopada 2023 przez użytkownika

Spacerując po centrum miasta, a głównie po Starówce można podziwiać stare budownictwo kontrastujące z nowymi technologiami. Muszę przyznać, że to połączenie bardzo mi się podoba. W ogóle całe Stare Miasto jest urokliwe. Pełno tu sklepów, kawiarenek, barów, restauracji, parków. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miasto jest przygotowane nawet na najmłodszych turystów, dla których w parkach są atrakcje typu: kolejka, dmuchana zjeżdżalnia, karuzela, wata cukrowa itp. A nieco starsze dzieci mogą odpocząć przy licznych fontannach. W różnych miejscach Kołobrzegu i znajdują się pięknie wykonane figury zrobione z krzaków, czy jakiś innych roślin (najlepiej będzie to widać na zdjęciach).

starówka kołobrzeg

Uliczki prowadzące przez całą Starówkę.

starówka kołobrzge

domek kata restauracja

Restauracja, kawiarnia "Domek Kata" znajdująca się w cetrum Starówki w Kołobrzegu.

park kołobrzeg

Jeden z bardzo wielu parków w Kołobrzegu.

dmuchana zjeżdżalnia w kołobrzegu

Zjeżdżalnia to tylko jedna z licznych atrakcji dla dzieci znajdujących się w parkach.

fontanna kula kołobrzeg

Fontanna w parku w kształcie kuli.

żółw

Figurka żółwia w parku wykonana z krzaczków.

rowerzysta

A tu rowerzysta.

łabędzie

I piękne łabędzie, znajdujące się przed hotelem "Nad Parsętą"

bindaż kołobrzeg

Bliżej portu w Kołobrzegu można znaleźć także bindaż, czyli taki tunel z drzew. Jak najbardziej można przez niego przejść i podziwiać sploty drzew.

bindaż

A tu wnętrze bindaża.

Przez prawie cały czas naszego pobytu w Kołobrzegu pogoda nam bardzo dopisała. Napisałam, że przez prawie cały czas ponieważ, ostatniego dnia już nie było tak ładnie. Zrobiło się zimno, deszczowo i ogólnie nie chciało nam się nigdzie wychodzić. Wieczorem natomiast, gdy przestało padać udaliśmy się nad morze. Muszę przyznać, że miasta nadmorskie nawet w taką pogodę potrafią mieć coś w sobie. Ponadto warto wspomnieć, że Kołobrzeg to miasto uzdrowiskowe. Jego klimat bardzo dobrze wpływa na różnego rodzaju dolegliwości. Najlepszym tego przykładem są liczni kuracjusze przyjeżdżający do tutejszych sanatoriów przez cały rok. Działanie klimatu kołobrzeskiego pomaga zwalczać m.in. choroby reumatologiczne, kardiologiczne, dróg oddechowych. Leczy się tu także cukrzycę, otyłość i nadciśnienie. Ale wracając do tematu. Tego wieczoru na plaży było tyle ludzi co przy słonecznym dniu, tylko troszkę cieplej ubrani. Fale były wysokie i przypływały aż na środek plaży, które w Kołobrzegu i tak są wąskie. I choć nie było słońca, to i tak było super.

morze niepogoda kołobrzeg

A tak wygląda wzburzone morze przy niepogodzie. Mimo chmur i silnego wiatru plaża w tym dniu była chętnie odwiedzana przez turystów.

wzburzone morze

Jak widać w oddali nawet przy takiej pogodzie kursowały statki. Te statki to statki turystyczne, gdzie goście mogą kupić rejs po morzu. Nawet dziś, a może zwłaszcza dziś.

kamienne wybrzeże kołobrzeg

Idąc do końca plażą dochodzimy do kamiennego wybrzeża. To tu można przysiąść i patrzeć w morze, a od czasu do czasu zostać ochlapanym przez falę.

...