pytanie zadane 22 kwietnia 2016 w Nauka i technika przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika
Co może ułatwiać pływanie?

1 odpowiedź

odpowiedź 22 kwietnia 2016 przez użytkownika
edycja 18 listopada 2023 przez użytkownika

Jak wiemy, niektóre rzeczy w wodzie pływają, a niektóre w niej toną. Woda to bezbarwna substancja ciekła, na której powierzchni będą się unosić lekkie rzeczy takie jak np.: liść, patyk czy piłka do ping-pong'a. Natomiast inne rzeczy, które są ciężkie będą w wodzie tonąć. Takimi rzeczami są np.: kamienie czy monety. 

Na poniższych filmach zobaczycie przykłady. 

Na pierwszym filmie widać jak kawałek plasteliny uformowany w kulkę opada na dno naczynia z wodą, a następnie ten sam kawałek plasteliny uformowany w miseczkę/talerzyk pływa na powierzchni wody. Dzieje się tak, gdyż na miseczkę z plasteliny działa większa siła wyporu, niż na kulkę. Siła wyporu jest wyższa, im więcej wody wypiera zanurzony przedmiot.

Tak samo dzieje się np. z kapslem, On również tak jak miseczka z plasteliny będzie się unosił na powierzchni wody. Natomiast jeśli obciążymy go kulką z plasteliny to utonie. Tak samo stanie się wtedy, gdy zgnieciemy kapel. Jego siła wyporu zmaleje i zacznie tonąć. 

Ułatwiać pływanie może natomiast sól. Przedstawione jest to na poniższym filmiku na przykładzie jajka. Jedno jest włożone do zwykłej wody, w której tonie, a drugie jest włożone do osolonej wody, w której się unosi. Dzieje się tak, gdyż słona woda jest bardziej gęsta niż woda bez soli. Woda o większej gęstości działa z większą siłą wyporu. A więc im bardziej woda jest słona, tym łatwiej się w niej pływa. Można to sprawdzić kąpiąc się w bardzo słonym morzu (Morze Martwe), gdzie woda nas unosi, a my nie musimy praktycznie nic robić. 

...