pytanie zadane 20 lutego 2022 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 20 lutego 2022 przez użytkownika
edycja 4 lipca 2023 przez użytkownika

O zdrowotnych właściwościach różnych rodzajów kasz myślę, że nikomu nie trzeba mówić. zawierają mnóstwo witamin i minerałów potrzebnych naszemu organizmowi, więc warto zastąpić np. ziemniaki czy makaron właśnie kaszą. Poniżej pokażę Wam prosty przepis na sałatkę z kaszą kuskus i kurczakiem

Składniki:
- opakowanie kaszy kuskus (300 g),
- pierś z kurczaka,
- przyprawa do gyrosa lub inna wasza ulubiona,
- sól,
- jedna czerwona papryka,
- puszka kukurydzy,
- sałata pekińska,
- majonez (300 g).

Wykonanie:
Będzie to sałatka warstwowa, więc ja na początku wzięłam się za pokrojenie wszystkich warzyw, czyli papryki i sałaty pekińskiej oraz odcedzenie kukurydzy. Pokroiłam paprykę w kostkę, a sałatę w plasterki, a następnie na mniejsze drobniejsze części. Później pokroiłam pierś z kurczaka w kostkę, obsypałam przyprawą do gyrosa i całość dokładnie wymieszałam.

składniki na sałatkę z kaszą kuskus

Kolejnym krokiem było usmażenie mięsa z kurczaka na około łyżce oleju. Obsmażamy kawałki kurczaka z każdej strony, tak żeby nie był surowy. W międzyczasie przesypujemy kuskus do miski i dodajemy łyżeczkę soli, po czym mieszamy. 

surowa kasza kuskus

Gotujemy wodę w czajniku a następnie wrzątkiem zalewamy kaszę kuskus, tak, żeby wystawała około 1 cm ponad powierzchnię kaszy. Przykrywamy ją na kilka minut, by wchłonęła wodę i zrobiła się miękka. 

Gdy mięso mamy już usmażone, czas ułożyć sałatkę. W naczyniu - dowolnym może być miska, foremka, głęboki talerz - układamy warstwami składniki sałatki. Na dno kładziemy rozdrobnioną kapustę pekińską, a nią wykładamy ugotowaną kaszę kuskus.

warstwa kaszy kuskus w sałatce
 

Na kaszę wykładamy odsączone z nadmiaru oleju (ja odsączam wykładając je na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem), mięso z kurczaka.

usmażone mięso z kurczaka

Na mięso wykładamy majonez. Napisałam, że będzie go potrzeba około 300 g, czyli jeden średniej wielkości słoiczek. 

mięso posmarowane majonezem

Na majonez wykładamy odsączoną kukurydzę z puszki oraz pokrojoną w kostkę paprykę czerwoną. 

kukurydza i papryka w sałatce warstwowej

Na koniec całość posypujemy pozostałą ilością pokrojonej kapusty pekińskiej. I tak prezentuje się sałatka z kaszą kuskus i kurczakiem. 

kapusta pekińska na sałatce warstwowej
sałatka warstwowa z kaszą kuskus

Danie to pasuje zarówno jako obiad lub podwieczorek czy kolacja. Można je jeść na zimno oraz na ciepło, zaraz po przyrządzeniu. Sałatkę z kuskusa możecie też zabrać do pracy i zjeść z czasie lunchu. 
Możecie też zastąpić mięso z kurczaka np. tuńczykiem z puszki, wówczas będzie to danie bez gotowania, na zimno. 

...