Kasze są to ziarna zbóż, które są wstępnie obłuskane i wypolerowane. Kasze są zaliczane do bardzo zdrowej żywności i mogą zastępować w diecie np. pieczywo, makarony, różne rodzaje ryżu czy ziemniaki. Zawierają witaminy, minerały oraz błonnik.
Do rodzajów kasz, które można spotkać w sklepach należą:
Kasza Bulgur
Kasza zrobiona jest z ziaren pszenicy twardej, które są wcześniej ugotowane, a następnie suszone. Sprawdzi się ona w sałatkach, faszerowanych warzywach lub jako dodatek do zup. Bulgur gotuje się około 15 minut. Kasza bulgur, którą spotykamy w sklepach najczęściej pochodzi z Turcji, Izraela, Rosji lub Ukrainy.
Właściwości - Poprawia nastrój i pracę układu nerwowego dzięki zawartości witamin z grupy B oraz magnezu. Dobra dla osób zestresowanych, cierpiących na bezsenność.
Kasza Gryczana
Pozyskuje się ją z nasion gryki zwyczajnej. Może występować w wersji:
- prażonej - cała lub łamana,
- nieprażonej/zwykła/biała - cała, łamana lub łamana drobna (na zdjęciu jest ten właśnie rodzaj kaszy).
Kaszę gryczaną gotuje się około 12 minut. Pochodzi z Polski. Pasuje do zup, gulaszy, jak farsz do kotletów czy kiełbas, pierogów, gołąbków, kaszanki, ale również do deserów - dodaje się ją słodkich zapiekanek czy do leguminy.
Właściwości - Zawiera rutynę i kwercetyny, dlatego też ma działanie przeciwzakrzepowe i zapobiega żylakom. Ze względu na dużą zawartość błonnika, wspomaga odchudzanie.
Kasza Jaglana
Pochodzi z ziaren prosa. Gotuje się ją około 15 minut. Sprawdzi się w kulinariach z mięsem, do zup np. do krupniku z kaszą jaglaną, do pierogów, gołąbków, potrawek, ale również do kisieli czy ciast. Kasza jaglana pochodzi najczęściej z Polski, Ukrainy, Litwy lub Łotwy.
Właściwości - Idealna dla osób chcących oczyścić organizm z toksyn oraz dla chorych na celiakię, bo nie zawiera glutenu. Ponadto usuwa śluz z organizmu, mokry kaszel oraz katar.
Kasza Jęczmienna
Pochodzi z ziaren jęczmienia. Wyróżnia się trzy rodzaje kaszy jęczmiennej:
- kasza pęczak
Zrobiona z całych ziaren jęczmienia, pozbawionych jedynie łuski; kaszę tę podaje się jako dodatek do warzyw, mięs, zup czy do kaszotto. Gotuje się ją około 15-20 minut. Pochodzi z Polski. Kaszę pęczak wykorzystuje się też jako przynętę na ryby.
Właściwości - Zawiera antyoksydanty obniżające poziom cholesterolu we krwi. -Poprawia pracę serca. Idealna dla osób z zaburzeniami trawienia. Wspomaga pracę trzustki, żołądka, jelit, zapobiega zaparciom. Ma witaminę PP poprawiającą wygląd skóry. Wspomaga pamięć.
- perłowa/mazurska
To kasza łamana perłowa, która jest poddana polerowaniu. Gotuje się ją około 15-20 minut. Idealnie pasuje do krupniku, mięs, sosów i sałatek. Pochodzi z Polski.
Właściwości - Zawiera minerały, witaminy i błonnik. Duża ilość witaminy PP sprawia, że obniża się nasz cholesterol, rozszerzają się naczynia krwionośne i poprawia się wygląd skóry.
- łamana/wiejska.
Kasza Kukurydziana
Pochodzi z ziaren kukurydzy. Służy jako dodatek do zup, gulaszów, a także na jej bazie przyrządza się placki do tortilli lub polentę. Pochodzi z Polski.
Właściwości - Posiada dużo witaminy A, przez co wspomaga widzenie i stan skóry. Ponadto zawiera selen wspomagający odporność i pracę tarczycy oraz żelazo.
Kasza Kuskus
Kasza ta pochodzi z ziaren pszenicy twardej. Jest to najszybsza w przygotowaniu kasza, gdyż wystarczy zalać ją wrzątkiem i odczekać 5 minut. Podaje się ją z dodatkami mięsnymi, drobiem, warzywami, rybami lub dodaje do bulionu. Na jej bazie można też zrobić sałatkę z kuskusa i kurczakiem. Kuskus pochodzi z Francji, Włoch i Tunezji.
Właściwości - W smaku jest lekko orzechowa. Jest też lekkostrawna i delikatna. Idealna dla osób cierpiących na zgagę i wrzody żołądka. Ma witaminy z grupy B i działa kojąco na układ nerwowy.
Kasza Manna
Jest to drobno zmielona kasza pozyskana z ziaren pszenicy. Powinna ona mieć nieco żółtawy odcień, co świadczy o jej jakości. Jest to kasza, która jest bardzo często podawana małym dzieciom oraz osobom starszym, ze względu na jej drobną konsystencję i łatwość trawienia. Przygotowuje się z niej kleiki, puddingi z sokiem, jako zagęstniki do klusek czy kisieli, ale też można na jej bazie przygotować ciasto-kaszowiec.
Właściwości - Zawiera w sobie jod, potas, dlatego powinna być jedzona u osób mających problemy z tarczycą czy chorobami układu krążenia (obniża cholesterol). Jest lekkostrawna, ale sycąca.