pytanie zadane 13 grudnia 2021 w Kuchnia przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 13 grudnia 2021 przez użytkownika

Bataty, czyli słodkie ziemniaki, gotuje się nieco dłużej niż zwykłe ziemniaki. Zazwyczaj około 30 minut. Najpierw bataty należy dokładnie umyć, obrać skórkę, pokroić na mniejsze części i gotować w osolonej wodzie do czasu, aż będą miękkie. 

bataty

Bataty to warzywa, byliny zwane też patat, wilec ziemniaczany lub słodki ziemniak. Obecnie można je dostać w każdym większym markecie, ale również w sklepie warzywnym czy na targu. Są coraz powszechniejsze. Wyglądają one tak jak na powyższym i poniższym zdjęciu.

batat

Bataty przed ugotowaniem należy dokładnie umyć, a następnie obrać je ze skórki. Bataty w środku mogą mieć różowy, czerwony, biały lub pomarańczowy miąższ. Mój batat po przekrojeniu wyglądał tak:

batat w środku

Obierając bataty czuć, że są one bardziej twarde od zwykłych ziemniaków i ciężej obiera się z nich skórkę. Chcą ugotować bataty, pokroiłam je na około centymetrowe plastry, a potem w słupki, ale można je pokroić równie dobrze w kostkę czy jeszcze inaczej. 

pokrojony batat słodki ziemniak

Surowe bataty mają słodkawy smak i zapach, który mi przypominał nieco marchewkę. Pokrojone bataty wrzuciłam do wrzącej i osolonej wody. Gotowałam je na małym ogniu przez około 15 minut, a po tym czasie sprawdziłam widelcem i były al dente, dlatego też podgotowałam je jeszcze przez około 5-6 minut i wówczas były całkiem miękkie.

jak gotować bataty

Odlałam je na durszlak, tak samo jak odlewa się zwykłe ziemniaki. Bataty podałam z pieczonym mięsem i przyznam, że mimo słodkawego smaku, pasowały do niego. 

ugotowane bataty

Bataty po ugotowaniu przypominały w konsystencji ugotowaną marchewkę, były słodkie i bardzo pyszne. Razem z mięsem tworzyły dobry obiad. Bataty można również piec w piekarniku i podawać jako warzywne frytki
Jeśli jeszcze się zastanawiacie czy warto kupić bataty i ich posmakować, to ja jak najbardziej zachęcam. Jak Wam nie posmakuje to przynajmniej spróbowaliście nowego smaku, innego dania. 

komentarz 6 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Ale pysznie na ostatnim zdjęciu wygląda ten batat. Już czuję jego słodkawy smak.
...