pytanie zadane 12 grudnia 2021 w Muzyka przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 12 grudnia 2021 przez użytkownika
edycja 12 grudnia 2021 przez użytkownika

Polonez to polski taniec narodowy, który jest uważany za najstarszy w naszym kraju. Poloneza tańczy się na różnego rodzaju balach, w tym na balu studniówkowym, czyli balu przedmaturalnym (odbywa się on na około sto dni przed maturą) i jest to taniec, który rozpoczyna całą imprezę. 

Jak tańczy się poloneza? 

Poloneza tańczy się w parach, które to poruszają się wzdłuż sali, a następnie mogą łączyć się w czwórki lub nawet szóstki. Polonez to taniec umieszczony w metrum trójdzielnym, czyli mówiąc prościej liczy się go do trzech - 1, 2, 3, 1, 2, 3... itd. Akcent zawsze jest na raz (1), czyli pierwszy krok robimy na raz. Krok ten jest dłuższy, a po nim robimy dwa małe kroki. Najlepiej widać to na poniższym filmie:

Dawniej poloneza tańczony wyłącznie w polskich strojach narodowych, zaś obecnie wykonuje się go w strojach wieczorowych/balowych. Jeśli chodzi o muzykę to najbardziej znaną wersją obecnie jest polonez Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz"


Warto wspomnieć, że najbardziej znane polonezy tworzone były przez Fryderyka Chopina, ale także przez Stanisława Moniuszkę czy Michała Kleofasa Ogińskiego, który napisał klasyczną wersję poloneza pt. "Pożegnanie Ojczyzny". Ogiński napisał go podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku, gdzie był zmuszony do wyjazdu z Polski. 

komentarz 6 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
Podstawowy czy nawet obowiązkowy taniej na studniówkach.
komentarz 10 stycznia 2022 przez użytkownika Gość

Studniówki się zbliżają i dobrze że na waszą stronę wszedłem, bo za bardzo nie kumałem jak to się tańczy. Taniec jakby wszyscy chodzili za ręce i tylelaugh

...