pytanie zadane 23 października 2021 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 1 lutego 2024 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 23 października 2021 przez użytkownika
edycja 13 listopada 2023 przez użytkownika

Jesień to dla wielu zwierząt czas przygotowywania się do zimy. Wiele z nich wówczas gromadzi zimowe zapasy mimo, że nie wszystkie zapadają w głęboki zimowy sen. Są również takie gatunki zwierząt, które najadają się do syta w czasie jesieni, by potem móc spokojnie przespać całą zimę i dziś właśnie o nich napiszę. Do zwierząt, które zapadają w sen zimowy należą: jeże, niedźwiedzie, 

Zwierzęta zapadają w zimowy sen, dlatego, że zima jest dla nich trudną porą roku do przetrwania. Trzeba wówczas zapewnić sobie stałą temperaturę ciała oraz odpowiednie pożywienie, które ciężko zdobyć pod warstwą śniegu lub też takiego pożywienia wtedy nie ma (drzewa i krzewy wówczas nie owocują). Dlatego zwierzęta, by nie marnować energii, zapadają w sen zimowy. 

Są trzy stany zapadania w sen zimowy:

- hibernacja, czyli stan, w którym metabolizm zwierzęcia zwalnia do minimum i w którym zwierzę może przetrwać bardzo długi czas; w czasie hibernacji serce zwierzęcia uderza tylko kilka razy w ciągu minuty, pojawia się bezdech, a spalanie tłuszczu zwalnia prawie całkowicie do zera,

- torpor, czyli stan, w którym funkcje życiowe spowalniają, ale tylko na jakiś czas; sen jest wówczas przerywany i zwierzęta przebudzają się, by coś zjeść i dalej idą spać,

- ospałość, czyli stan, w którym zwierzęta są przytomne, ale bardzo powolne i bardzo dużo śpią w ciągu dnia.

Wracając do zwierząt zapadających w sen zimowy to są to:

1. Jeż - to jeden z najbardziej znanych zwierząt zapadających w sen zimowy, a właściwie hibernujący. Jeż przesypia cały sezon zimowy zwijając się w kulkę ukrytą pod górką z gałęzi i liści.  
Warto pamiętać, że widząc takie zimowe legowisko jeża, nie należy go budzić, ruszać, ani przenosić, ponieważ może on się wybudzić ze snu. Zmarnuje na to wiele energii, ale potem już nie zaśnie, a ponieważ nie będzie on miał pożywienia, takie wybudzenie może grozić śmiercią.

2. Niedźwiedź - zimę spędza w gawrze, gdzie przez większość czasu śpi, zwłaszcza samiec. Samice w czasie zimy rodzą też młode, więc ze snu się wybudzają. Muszą mieć one wówczas zapasy tłuszczu, by wykarmić swoje potomstwo. Samce niedźwiedzia przesypiają czas od listopada do lutego. 

zimowanie niedźwiedź brunatny

3. Popielica szara - to gatunek gryzonia, który jest podobny nieco do wiewiórki. Jest ona największym śpiochem wśród wszystkich zwierząt żyjących w Polsce, gdyż śpi od ośmiu do dziesięciu miesięcy. Hibernuje już w sierpniu, głównie w  dziuplach czy na strychach, gdzie zwija się w kłębek i zakrywa ogonem. 

4. Suseł - przesypia nawet pół roku w stanie hibernacji. Często mówi się nawet 'śpi jak suseł'. 

zimowanie susła

5. Nietoperz - przesypia czas zimy, ale nie w stanie hibernacji. Nietoperz potrafi spać kilka dni, po czym się przebudza, wybiera się na łowy i ponownie zasypia. Choć zazwyczaj myślimy, że nietoperze zamieszkują jaskinie, to nie do końca jest to prawda. Można spotkać je też zimujące w garażach, piwnicach czy na strychach. 

komentarz 10 marca 2022 przez użytkownika Gość
Ciekawe gdzie te nasze tatrzańskie niedźwiedzie zasypiają w zimę, tyle chyba jaskiń w Tatrach nie ma ;)
...