pytanie zadane 23 lutego 2016 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 20 czerwca 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 24 lutego 2016 przez użytkownika
edycja 1 lutego 2024 przez użytkownika

Na świecie istnieje mnóstwo zwierząt, które gromadzą zapasy na zimę. Jedne robią to przed zapadnięciem w sen zimowy np. niedźwiedzie, a inne chowają zapasy w swoich spiżarniach, by potem zimową porą mieć co jeść. W przeciwieństwie do owadów, np. biedronek które też zimują.

Jeśli chodzi natomiast o zwierzęta żyjące w Polsce i gromadzące zimowe zapasy to są to głównie:

1. Wiewiórki, które zbierają nasiona z szyszek, bukwi, żołędzie i orzechy, pączki drzew, grzyby, owoce, owady, jaja i pisklęta oraz korę z drzew, a nawet żywicę. Wszystkie zapasy zanoszą do dziupli w drzewie, która jest wypełniona mchem i porostami lub do gniazd, które samodzielnie buduje na gałęziach drzew.
Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy.
Wiewiórki są w Polsce pod ochroną. 

zimowanie wiewiórka

2. Susły, które wrzucają do swoich norek zapasy na zimę takie jak: zielone części roślin, nasiona (dynia, słonecznik), chrząszcze, świerszcze, motyle, jaja, pisklęta. Wszystkie te składniki pożywienia susły spożywają jesienią kiedy to gromadzą zapasy na zimę. Ich tkanka tłuszczowa wówczas przyrasta i zapewnia ochronę na czas snu. Część z zapasów znajduje się również w norce susła.
Susły zapadają w sen zimowy i śpią nawet 6 miesięcy.
Susły są w Polsce objęte ochroną ścisłą. 

zimowanie susła

3. Niedźwiedzie, jedzą zazwyczaj wszystko; mogą to być m.in. nasiona, grzyby, dżdżownice, ptaki, jaja, ślimaki, miód, jak i ryby czy leśne zwierzęta oraz trawa. Niedźwiedzie raczej najadają się do syta przed okresem zimy, żeby potem w swojej norze, zwanej gawrą, przespać 3-4 miesiące.
Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. 
Niedźwiedzie brunatne są w Polsce pod ścisłą ochroną. 

zimowanie niedźwiedź brunatny

4. Jeże, które zazwyczaj żywią się owadami, gdyż są owadożerne (nie zbierają one jabłek jak powszechnie się uważa). Jedzą głównie ślimaki, dżdżownice, jaszczurki, węże, chrząszcze, żaby i gryzonie. 
Jeże zapadają w sen zimowy. Śpią w pryzmach kompostu lub w stercie liści.
Jeże w Polsce są pod ochroną. 

5. Krety

6. Szczekuszki, które są podobne do królików, ale prawie pozbawione ogonów i o krótkich nogach. Mają też zaokrąglone uszy. Przed nadejściem zimy szczekuszka gromadzi pokarm w tzw. stosach znajdujących się pod skałami lub gałęziami krzewów. 
Szczekuszka nie zapada w sen zimowy.

szczekuszka

7. Bobry, które swoje zapasy zimowe gromadzą pod wodą, przytwierdzając je do tamy. Żywią się pokarmem roślinnym, głównie korą drzew i pędami lilii wodnych. Jesienią gromadzą łodygi, gałązki i witki. 
Bobry nie zapadają w sen zimowy.
Bobry są pod całkowitą ochroną. 

komentarz 23 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
Jeszcze pszczoły gromadzą zapasy w ulach, ale się im je zabiera miód ;)
...