Na świecie istnieje mnóstwo zwierząt, które gromadzą zapasy na zimę. Jedne robią to przed zapadnięciem w sen zimowy np. niedźwiedzie, a inne chowają zapasy w swoich spiżarniach, by potem zimową porą mieć co jeść. W przeciwieństwie do owadów, np. biedronek które też zimują.
Jeśli chodzi natomiast o zwierzęta żyjące w Polsce i gromadzące zimowe zapasy to są to głównie:
1. Wiewiórki, które zbierają nasiona z szyszek, bukwi, żołędzie i orzechy, pączki drzew, grzyby, owoce, owady, jaja i pisklęta oraz korę z drzew, a nawet żywicę. Wszystkie zapasy zanoszą do dziupli w drzewie, która jest wypełniona mchem i porostami lub do gniazd, które samodzielnie buduje na gałęziach drzew.
Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy.
Wiewiórki są w Polsce pod ochroną.
2. Susły, które wrzucają do swoich norek zapasy na zimę takie jak: zielone części roślin, nasiona (dynia, słonecznik), chrząszcze, świerszcze, motyle, jaja, pisklęta. Wszystkie te składniki pożywienia susły spożywają jesienią kiedy to gromadzą zapasy na zimę. Ich tkanka tłuszczowa wówczas przyrasta i zapewnia ochronę na czas snu. Część z zapasów znajduje się również w norce susła.
Susły zapadają w sen zimowy i śpią nawet 6 miesięcy.
Susły są w Polsce objęte ochroną ścisłą.
3. Niedźwiedzie, jedzą zazwyczaj wszystko; mogą to być m.in. nasiona, grzyby, dżdżownice, ptaki, jaja, ślimaki, miód, jak i ryby czy leśne zwierzęta oraz trawa. Niedźwiedzie raczej najadają się do syta przed okresem zimy, żeby potem w swojej norze, zwanej gawrą, przespać 3-4 miesiące.
Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy.
Niedźwiedzie brunatne są w Polsce pod ścisłą ochroną.
4. Jeże, które zazwyczaj żywią się owadami, gdyż są owadożerne (nie zbierają one jabłek jak powszechnie się uważa). Jedzą głównie ślimaki, dżdżownice, jaszczurki, węże, chrząszcze, żaby i gryzonie.
Jeże zapadają w sen zimowy. Śpią w pryzmach kompostu lub w stercie liści.
Jeże w Polsce są pod ochroną.
5. Krety
6. Szczekuszki, które są podobne do królików, ale prawie pozbawione ogonów i o krótkich nogach. Mają też zaokrąglone uszy. Przed nadejściem zimy szczekuszka gromadzi pokarm w tzw. stosach znajdujących się pod skałami lub gałęziami krzewów.
Szczekuszka nie zapada w sen zimowy.
7. Bobry, które swoje zapasy zimowe gromadzą pod wodą, przytwierdzając je do tamy. Żywią się pokarmem roślinnym, głównie korą drzew i pędami lilii wodnych. Jesienią gromadzą łodygi, gałązki i witki.
Bobry nie zapadają w sen zimowy.
Bobry są pod całkowitą ochroną.