pytanie zadane 9 października 2021 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 9 października 2021 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Świerk i Sosna są chyba najpopularniejszymi gatunkami drzew iglastych w Polsce. Występują powszechnie w lasach, ale również jako drzewka ozdobne w przydomowych ogrodach. Laik może powiedzieć, że nie wie czym się jeden gatunek drzewa różni od drugiego, bo przecież to jest iglak i to jest iglak. Natomiast prawda jest taka, że poza tym że drzewa posiadają charakterystyczne igły zamiast liści, różnice między gatunkami są wyraźne, o czym poniżej.

Na początek może krótko, jak wyglądają poszczególne drzewa.

Świerk

świerk

Świerk (Picea) jest rośliną zimozieloną, powszechnie występującą na północnej półkuli ziemskiej. Na świecie występuje ok. 40 gatunków tego drzewa, natomiast w Polsce najczęściej jest to jedna odmiana - Świerk Pospolity. Drzewo jest bardzo popularne z tego względu, że powszechnie się go używa jako choinka świąteczna.


Sosna

sosna

Sosna (Pinus) podobnie jak świerk jest rośliną iglastą, która całym rokiem jest zielona. Również występuje w klimacie umiarkowanym częściej na północnej półkuli. Gatunków sosen jest dużo, bo aż ok. 115 rodzajów, które mogą być zarówno drzewem jak i krzewem.
 

Gałęzie

Powyższe zdjęcia pokazują całą sylwetkę świerka i sosny. Już gołym okiem widać między nimi różnicę w budowie gałęzi. Wiec przyjrzyjmy się tym gałęziom bliżej.

gałęzie świerka i sosny

Jak widać igły na gałązkach świerku są krótsze i gęściej osadzone. Na sosnowych igły są wyraźniej dłuższe i rzadsze. Ponadto same gałęzie świerka, są gęściejsze niż sosny.

Będzie to lepiej widoczne, gdy przyjrzymy się jeszcze bliżej

igły świerka i sosny

W dotyku igły sosny są bardziej miękkie, natomiast świerku twarde i bardziej kujące


Kora

Na koniec można jeszcze porównać jak wygląda kora obu drzew

kora sosny i świerku

W tym przypadku są to główne (środkowe) pienie drzewa, ale na górze więc wyglądają na cieńsze. Jak widać na zdjęciach struktura kory różni się od siebie. Z kory świerka widać jak wyrastają pojedyncze igiełki. Natomiast kora sosny jest bardziej gładka.

Jeszcze warto porównać wygląd igieł sosny i świerka pod mikroskopem:

Sosna

igły sosny

Pod mikroskopem wygląda tak

igła sosny pod mikroskopem

igła sosny w zbliżeniu


Świerk

igły świerka

W zbliżeniu

igła świerka pod mikroskopem

igła świerku pod mikroskopem

komentarz 3 lutego 2022 przez użytkownika Gość
Ładne zdjęcia tych sosenek i świerków. Jak się tak dokładniej przyjrzy to poza igłami, to drzewka się duzo od siebie różnią.
komentarz 3 listopada 2022 przez użytkownika Gość
Ale ekstra opisane, każdy element drzewa. Już prościej sie nie da
...