Świerk i Sosna są chyba najpopularniejszymi gatunkami drzew iglastych w Polsce. Występują powszechnie w lasach, ale również jako drzewka ozdobne w przydomowych ogrodach. Laik może powiedzieć, że nie wie czym się jeden gatunek drzewa różni od drugiego, bo przecież to jest iglak i to jest iglak. Natomiast prawda jest taka, że poza tym że drzewa posiadają charakterystyczne igły zamiast liści, różnice między gatunkami są wyraźne, o czym poniżej.
Na początek może krótko, jak wyglądają poszczególne drzewa.
Świerk
Świerk (Picea) jest rośliną zimozieloną, powszechnie występującą na północnej półkuli ziemskiej. Na świecie występuje ok. 40 gatunków tego drzewa, natomiast w Polsce najczęściej jest to jedna odmiana - Świerk Pospolity. Drzewo jest bardzo popularne z tego względu, że powszechnie się go używa jako choinka świąteczna.
Sosna
Sosna (Pinus) podobnie jak świerk jest rośliną iglastą, która całym rokiem jest zielona. Również występuje w klimacie umiarkowanym częściej na północnej półkuli. Gatunków sosen jest dużo, bo aż ok. 115 rodzajów, które mogą być zarówno drzewem jak i krzewem.
Gałęzie
Powyższe zdjęcia pokazują całą sylwetkę świerka i sosny. Już gołym okiem widać między nimi różnicę w budowie gałęzi. Wiec przyjrzyjmy się tym gałęziom bliżej.
Jak widać igły na gałązkach świerku są krótsze i gęściej osadzone. Na sosnowych igły są wyraźniej dłuższe i rzadsze. Ponadto same gałęzie świerka, są gęściejsze niż sosny.
Będzie to lepiej widoczne, gdy przyjrzymy się jeszcze bliżej
W dotyku igły sosny są bardziej miękkie, natomiast świerku twarde i bardziej kujące.
Kora
Na koniec można jeszcze porównać jak wygląda kora obu drzew
W tym przypadku są to główne (środkowe) pienie drzewa, ale na górze więc wyglądają na cieńsze. Jak widać na zdjęciach struktura kory różni się od siebie. Z kory świerka widać jak wyrastają pojedyncze igiełki. Natomiast kora sosny jest bardziej gładka.
Jeszcze warto porównać wygląd igieł sosny i świerka pod mikroskopem:
Sosna
Pod mikroskopem wygląda tak
Świerk
W zbliżeniu