pytanie zadane 23 sierpnia 2021 w Turystyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 23 sierpnia 2021 przez użytkownika
edycja 23 sierpnia 2021 przez użytkownika

Niedawno pisałam tu o zwierzętach jakie znajdują się w ZOO w Płocku, a dziś opiszę Wam gatunki zwierząt mieszkające w łódzkim ZOO. Łódzki ogród zoologiczny powierzchniowo jest zbliżony do tego w Płocku, a jego teren jest bardziej płaski, przez co lepiej się tu spaceruje zwłaszcza z wózkiem dziecięcym (takie jest moje zdanie). Jeśli natomiast chodzi o zwierzęta to jest tu mniej zwierząt, ale równie ciekawe gatunki, które z pewnością warto obejrzeć.

ZOO w Łodzi założono w 1938 roku i mieści w sobie ponad 677 gatunków zwierząt. Pierwszym mieszkańcem tego ZOO był jeleń Boruta. Błąkał się on po centrum Łodzi, więc go złapano i przewieziono do ogrodu. Z historii tego miejsca możemy się dowiedzieć, że łódzkie ZOO nie ucierpiało zanadto w czasie II wojny światowej, a zaraz po jej zakończeniu zostało 'doposażone' w nowe zwierzęta, przywiezione tu z ZOO we Wrocławiu. W latach 50. powstał wybieg dla pawianów, które potem stały się wizytówka tego miejsca. Pawiany mieszkają tu do dziś.

pawian w zoo

W kolejnych latach wybudowano wielkie akwaria dla różnych gatunków ryb. Obecnie mieszczą się one w specjalnym budynku Akwarium, w którym możemy poczuć się jak w morskich głębinach. 

rybka nemo w zooślimak w akwarium w zoo

Następnymi zwierzętami przybyłymi do łódzkiego ZOO były różne gatunki kotów. Znalazły się tu m.in.: tygrysy amurskie i zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie, które znajdują się w Polsce tylko w tym ZOO. 

tygrys azjatycki w zoo w łodzi

Innymi zwierzętami zasługującymi na uwagę i mieszkającymi tu już wiele lat są żyrafy ugandyjskie inaczej zwane żyrafami Rothschilda, które są najwyższymi ssakami na świecie. 

żyrafy w łódzkim zoo

Prócz tych wszystkich wyżej wymienionych zwierząt w ZOO w Łodzi znajdują się jeszcze takie jak: żubry, bizony, antylopy, ptaki, dikdiki żwawe, żurawie rajskie, żółwie wodne, żaby, serwale, wydry, pancerniki, pawie czy motyle. 

żółta żaba w zoopaw zoo łódźpancernik w zoopancernik w zoo zwinięty w kulkę

Miejscami w jakich znajdują się zwierzęta w ZOO łódzkim są: akwaria, małpiarnia, wiwarium, motylarnia i dwa pawilony dla ptaków i małych ssaków, a także będący dopiero w budowie budynek orientarium (znajdować się w nim będą orangutany, pantery mgliste, langury czy rekiny). Spacerując uliczkami ogrodu zoologicznego można również zatrzymać się przy budkach z jedzeniem. Atrakcją dla dzieci jest również plac zabaw, znajdujący się w centrum ZOO oraz mini zoo, gdzie dzieci mogą mieć bezpośredni kontakt ze zwierzętami. 

komentarz 5 września 2021 przez użytkownika Gość
Ile razy byłem w Łodzi i nie widziałem do tej pory że jest tam zoo.
komentarz 9 lutego 2022 przez użytkownika Gość
Ładne te zdjęcia z akwariow
...